Sešup jako po skluzavce

  • 12
Akcie Českých Radiokomunikací zažily za poslední dva měsíce hluboký propad, když ztratily 40% svojí hodnoty. O názory, zdali je současná úroveň 820 Kč dnem či nikoli, jsme požádali přední analytiky.
Doslova kolaps zažily minulý týden akcie společnosti České radiokomunikace (ČRa) poté, co agentura Reuters přinesla zprávu, že zájemci o privatizaci tohoto podniku předložili vládě velmi nízké nabídky. Přibližně 600 Kč na akcii, které nabídly společnosti TeleDanmark a Crown Castle International (každá podala nabídku zvlášť) bylo vskutku velmi negativním překvapením. Většina odborníků totiž odhadovala, že cena by se měla pohybovat minimálně kolem tisícikorunové hranice a to i po předpokládané tučné dividendě (320 Kč), která by měla být vyplacena už nyní na jaře.

Ještě v polovině ledna se akcie ČRa dotýkaly hladiny 1400 Kč. Během posledních dvou měsíců ztratily více než 40% své hodnoty a v současnosti se jejich cena pohybuje na hranici 820 Kč. To, kterou cestou se vydají v nejbližší budoucnosti, závisí do značné míry na rozhodnutí zda privatizaci zastavit či nikoli.

Míč je na straně státu

V opravdu nezáviděníhodné pozici je vláda. Buď celou privatizaci pozastaví, řekne zájemcům: je nám líto, ale to je i pro nás málo, anebo zatne zuby a se slovy: my ty peníze stejně potřebujeme, kývne na nabídku TeleDanmarku (protože z těch dvou nabídek byla o něco málo vyšší).

V případě dočasného zastavení privatizace by se nabízelo hned několik variant dalšího vývoje. Vláda může privatizaci odložit o rok nebo dva s tím, že bude věřit, že po této době by k prodeji došlo za mnohem výhodnějších podmínek než nyní. Nebo se naopak může odhodlat k radikálnímu řezu, společnost rozdělit a prodat zvlášť, opět v dobré víře ohledně budoucího výnosu. Je však velmi diskutabilní, který krok by prospěl akcionářům více.

Pokud naopak vláda usoudí, že peníze potřebuje celkem rychle, mohla by rezignovaně mávnout rukou a svůj podíl prodat. Vzhledem k dosavadnímu stylu vládnutí to lze dokonce i očekávat. Na druhou stranu, přijít pravděpodobně o několik miliard (5-6) z potenciálního výnosu v budoucnu, to bude před opozičními politiky zřejmě jen stěží obhajitelné.

A jak vidí celou situaci přední analytici?

Všichni bez vyjímky jsou z předložených nabídek rozčarováni a zklamáni. Na druhou stranu však například Pavel Švarc z Atlantiku FT soudí, že TeleDanmark si byl zřejmě vědom své pozice, a proto si takovou nabídku dovolil. Podle něj by stát v současnosti neměl České radiokomunikace prodávat, protože nyní již k privatizaci chybí urgentní důvod. Obě hlavní dceřinné společnosti – Contactel a RadioMobil – již své strategické partnery mají a v ostatních aktivitách mateřské společnosti si vcelku dobře vedou její stávající manažeři. Navíc vzhledem k tak nízké nabídce by měl stát s prodejem rozhodně vyčkat. Pokud stát ČRa prodá, je zde podle Pavla Švarce riziko, že by TeleDanmark prodal zbývající podíl ČRa v RadioMobilu a připravil by tak akcionáře o možnost podílet se na ziscích z růstového odvětví mobilních telefonů.

Ondřej Daťka z Patria Finance sice akcie považuje v současnosti za podhodnocené, nevidí však v krátkém období žádný významnější impuls, který by je posunul směrem vzhůru. Dlouhodobě však této akcií předpovídá návrat nad hranici 1 000 Kč. Upozorňuje však, že cena akcií bude rovněž odrážet vývoj telekomunikačních titulů v Evropě.

I Miroslava Nosála z Merrill Lynch nízká nabídka překvapila. Podle něj stále existuje riziko, že by se vláda mohla rozhodnout za tuto cenu svůj podíl v ČRa neprodat. Současná cena je dle jeho mínění velmi nízká a neodráží podle hodnotu společnosti: „39% podíl v RadioMobilu má vyšší hodnotu než je cena (po odečtení dividendy)“.

Viz také komentář o možném rozdělení Radiokomunikací

A jak byste poradili vládě Vy? Prodat, či neprodat? A co mají podle Vás dělat malí akcionáři? Vyčkat nebo se raději poohlédnout někde jinde?