Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Šetřete čas! Pracujte doma

  10:00aktualizováno  10:00
Účetní, grafici, to jsou profese, které je možné vykonávat i z domova. Zaměstnavatelé tím ušetří peníze, zaměstnancům odpadne dojíždění a mohou si PRÁCI ORGANIZOVAT SAMI.

Homeworking znamená práce z domova. Některé profese jsou pro něj přímo stvořené. Navíc se při něm lze vyhnout zdlouhavému cestování do zaměstnání. Ušetříte čas i peníze za dopravu. Abyste však mohli být na zaměstnavateli takto nezávislí, musíte mít doma potřebné vybavení.

Položili jste si už někdy otázku, co všechno jste ochotni podstoupit kvůli zaměstnání? Nejspíš ano. Najít odpovídající, dobře placené místo není nijak snadné, a tak je řada z nás ochotna podstoupit každodenní náročné dojíždění, zvýšené finanční náklady, ale také problémy s narušením běžného chodu rodiny.

Dojíždějící zaměstnanci, kteří po dvouhodinovém kodrcání v dopravních prostředcích potřebují minimálně další hodinu, aby se vzpamatovali, či vystresované matky utápějící se v myšlenkách na opuštěné děti místo v pracovních úkolech, svému chlebodárci rozhodně štěstí nepřinesou. Jako jedno z vhodných řešení se nabízí tzv. homeworking neboli práce doma. Jediné, co je třeba brát v úvahu, je domácí počítač pracovníka a připojení k internetu. Ale řada firem, které umožňují tento druh práce, nejenže zapůjčí vhodný počítač, ale umožní také internetové připojení s firmou, případně dalšími spolupracujícími subjekty. Ne každý takový pracovník však musí být nutně připojen k internetu 24 hodin denně. Někdo pracuje zcela "off-line" a odevzdává práci buď na přenosovém médiu, nebo ji zasílá e-mailem.

Se šéfem na mailu

NENECHTE SI UJÍT
I'm too sexy...
Akciové trhy: USA-ČR 0:1
Kdo čekal u Amerických akciích na úvod roku nákupní horečku, ten musel být poněkud zklamán. Proč?

Notebook, počítač - (c) profimedia.cz/corbis
Šetřete čas! Pracujte doma
Účetní, grafici, to jsou profese, které je možné vykonávat i z domova. Jaké jsou výhody?


Salám
Klam číslo 1: falešné uzeniny
Falešné značkové oblečení známe z razií obchodní inspekce na tržištích. Ale jak vypadají falešná vína nebo falešné uzeniny? A kde se berou?

"Doma mám velmi dobře vybavený počítač, a tak mi zaměstnavatel hradí pouze pevné připojení," říká Marta Dvořáková, která pracuje ve středně velké potravinářské firmě jako grafička. Bydlí v malém městě, má dvě děti a její každodenní kontakt se zaměstnavatelem se odehrává přes e-maily. Přibližně jednou za deset dní jezdí do firmy na porady a osobně dohlíží na průběh výroby svých "nápadů". "Jednou za čas mi babičky nebo sousedka pohlídají děti, mně odpadlo každodenní více než hodinové dojíždění. Mám tedy víc času na vlastní práci, nemusím se bát o děti, odpadla mi řada finančních nákladů a prožívám daleko menší stres než dříve."

Důležité jsou výsledky

V případě zaměstnavatele lze jednoznačně hovořit o snížení nákladů na zaměstnance. "Nepochybně, a to i přes investici do připojení," souhlasí šéf grafičky Marty. Nelze opominout ani efektivnější využití jeho potenciálu. "Určitě," přidává se Jaroslav Hořánek, majitel počítačové firmy: "Se svými zaměstnanci poskytuji společnostem čtyřiadvacetihodinový servis v oblasti počítačových technologií. A protože moji spolupracovníci nemusí každý den dojíždět do firmy, zvládnou vyřídit daleko víc pracovních úkolů, než kolik by jich zvládli, kdyby museli celý den sedět v centrále. Pro mne jsou důležité výsledky, ne to, že zde zaměstnanec každý den pilně sedí."

Kdo to zvládne?

"Tento styl práce zvládne každý, kdo je schopen vytvořit si časový plán a také ho plnit," říká psycholožka Marta Boučková. "Pokud má dotyčný zaměstnanec vhodné domácí podmínky, může být jeho práce daleko efektivnější než ta, kterou vykonává na pracovišti, protože prázdný byt bývá tím nejklidnějším místem na světě. Ale pozor na nebezpečí v podobě drobných domácích úkonů," varuje Marta Boučková. "Například 'jenom' dát prádlo do pračky, 'jenom' ho vyndat a pověsit, 'jenom' hodit maso do hrnce... Tahle 'jenom' se mohou nakumulovat do půlky pracovního dne a až příliš pozdě zjistíte, že jste na práci pro firmu vlastně ani nesáhli. Stejně mohou dopadnout i ti, kteří doma nikdy nepracovali. Takoví lidé mívají tendenci vnímat pracovní den jako den pracovního volna, ve kterém se dá udělat spousta domácích prací."

Do firmy jednou týdně

Někteří lidé mohou při tomto způsobu práce pociťovat ztrátu kontaktu s lidmi. "Zaměstnanec, který pracuje jako homeworker, velmi brzy zjistí, zda se mu v takovém systému pracuje lépe a efektivněji, než kdyby každý den seděl v kanceláři svého zaměstnavatele. Od toho se pak odvíjí případná obava ze ztráty kontaktu s lidmi." A co kolegiální vazby? "Ty by se v zásadě neměly změnit. Snad jen v případě výjimky, kdy jeden zaměstnanec tuto možnost dostane a druhý ne - přitom budou oba dělat stejnou práci. Problém může nastat také v případě, kdy kolega nebude svou činnost doma zvládat a tím zkomplikuje práci ostatních," dodává Boučková. Práce doma samozřejmě nevyhovuje každému. Nicméně existují povolání, která jsou pro homeworking naprosto ideální. Jde převážně o samostatnou práci, ve které se zpracovávají data, informace a podobně. Můžeme sem zařadit například překladatele, redaktory, spisovatele, grafiky, účetní, obchodníky, programátory nebo architekty.

Práce v terénu

Podobná práce, která se vykonává mimo kancelář, i když ne přímo doma, může mít označení - teleworking. V tomto případě jde o způsob provádění práce prostřednictvím telekomunikačních technologií. Jako teleworker může pracovat například manažer, který se pohybuje v terénu u zákazníků a obchodních partnerů a s mateřskou firmou komunikuje pomocí přenosových technologií. Stanislav Horák z německé strojírenské firmy pracuje v rámci celé Evropy. "Jsem na jednání se zákazníkem například ve Španělsku a během obchodní schůzky dojde ke změně předběžné dohody. Díky dokonalému komunikačnímu vybavení mohu celou situaci zkonzultovat s nadřízeným nebo například zjistit, zda pokryjeme zvýšené objednávky, a to téměř okamžitě. Nemusím zbytečně zajíždět do firmy, takže ušetřím čas a svému zaměstnavateli peníze."

Kdo může pracovat z domu?

- Překladatelé
- Redaktoři
- Spisovatelé
- Grafici
- Účetní
- Obchodníci
- Programátoři
- Architekti


Autor:Nejčtenější

Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...

KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Finanční gramotnost Čechů se nelepší. Otestujte, jak jste na tom vy

Ilustrační snímek

V indexu finanční gramotnosti, který každoročně měří Česká bankovní asociace, dosáhli Češi i tentokrát průměrného...

Další z rubriky

Ostře sledované vlaky strojvedoucí Marii nelákají

strojvedoucí Marie Sehnalová

Díváte se do kabiny strojvedoucího, když se k peronu blíží vlak? Já nikdy. Za ovládacím pultem tak nějak automaticky...

Pět tipů, jak přeprat únavu v práci. Pomůže správné sezení i přestávky

Ilustrační snímek

Zná to snad každý. Přijdete z oběda, začnou vám padat víčka a poslední, na co máte chuť, je pustit se do práce. Jak...

Ovládali Karvinsko stovky let. Po válce jim doly znárodnili, bojovali marně

Jan Larisch-Mönnich (1872-1962) vystudoval práva na univerzitě ve Vídni.

Larisch-Mönnichové patřili k těm, kteří stáli za rozmachem těžby černého uhlí v ostravsko-karvinském revíru. Po slavném...

Jak je to s přesčasy? Odpovědi na sedm nejčastějších otázek.

Jak je to s přesčasy? Odpovědi na sedm nejčastějších otázek.

Kurzy.cz Názory na přesčasy se odjakživa různí. Část lidí je ochotná makat navíc, ale jen pokud jim firma přesčasy zaplatí. A ji...

Najdete na iDNES.cz