Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Šetřete slovy i časem

aktualizováno 
Umět zorganizovat a rozplánovat pracovní den nejen sobě, ale také svým podřízeným je pro některé šéfy nadlidský výkon. Ne každý je rozený organizátor, který rád plánuje, ale také kontroluje výkony ostatních. Může být takový člověk dobrým šéfem?
Někteří klienti se během obchodního rozhovoru soustředí maximálně 3 minuty.

Někteří klienti se během obchodního rozhovoru soustředí maximálně 3 minuty. | foto: Profimedia.cz

Kdo nerad rozdává úkoly, organizuje a kontroluje práci svých podřízených, si musí k sobě najít člověka, který tuto práci za něj zvládne. Vedoucí se ale sám tímto krokem dostává do špatného postavení vůči svým zaměstnancům, neboť díky této vlastnosti pomalu ztrácí na respektu a autoritě. Každý zaměstnanec je rád veden, vyhovuje mu jasně naplánovaná práce, přesně stanovené mantinely. Nechce převzít zodpovědnost se vším všudy, proto je zaměstnanec.

Kde nejvíce chybujeme?
Během porad nebo osobních schůzek se často rozpovídáme o nepodstatných věcech, a tak na další pracovní program přicházíme se zpožděním. Někdy nás zase naopak zdržuje obchodní partner svojí nerozhodností, zbytečnými otázkami. Někteří klienti se neumí vyjadřovat věcně, jasně, stručně, což jim ubírá čas, ostatní zúčastnění ztrácí také trpělivost. Během hovoru používají nic neříkají slova jako: možná, asi, no uvidíme, tak to já teď nevím, to nemůžu sám rozhodnout. I během telefonické domluvy se schází partneři zbytečně na několikrát.

Neztrácejte čas a šetřete slovy
Na začátku jednání je slušné informovat svého partnera, kolik času mu můžeme věnovat. Pokud sami spěcháme, můžeme se zeptat, jak dlouho bude z jeho strany jednání trvat. Podle těchto informací pak přizpůsobíme délku rozhovoru. Měli bychom mít předem jasně napsané body, o kterých víme, že z nich nemůžeme slevit a že o nich nebudeme diskutovat a ztrácet zbytečně čas. Není nezdvořilé připomenout svému protějšku, že ubíhá čas a je potřeba vrátit se k podstatným věcem.

Pokud sami druhé straně navrhujeme projekt-nabídku, je pro nás velkou ztrátou času, pokud druhá strana neustále váhá s jasným vyjádřením, zda-li má o spolupráci s námi zájem, nebo ne.Také můžeme požádat o termín, kdy je schopný se vyjádřit, zda můžeme se spoluprací počítat, či nikoliv. Některá jednání se díky nejasným termínům mohou protáhnout až na několik měsíců, což nepůsobí vždy vůči navrhovateli férově. Někteří manažeři si stěžují, že klienti se snaží odkládat problémy, vyjádření, zda-li jim podmínky vyhovují, či ne, co nejdéle.

Nesoustředěním dáváte jasně najevo svůj nezájem
Někteří klienti se během obchodního rozhovoru soustředí maximálně tři minuty, pak už jsou myšlenkami někde úplně jinde. Tito obchodní partneři jdou na jednání jen proto, že je vyslala firma a protože nevidí žádný osobní zájem, nemají motivaci plně se soustředit. Je samozřejmé, že ne každá nabídka může být pro protistranu zajímavá, pak by ale mělo být vše zjednodušeno tím, že se řekne jasné ne.

Připravte se na nečekané události
Během chvíle se vám může změnit program tak, že vám nabourá zbytek dne. Proto je dobré věci plánovat s časovou rezervou. Pokud není možné vše přeorganizovat, plánované schůzky, které nejsou prioritní, zrušte s omluvou nebo nabídněte náhradní termín.

Při takovém množství informací a komunikace, které musíte zvládnout, můžete snadno zjistit, že trávíte příliš mnoho času papírováním a málo času prací s lidmi. Čas ušetříte tím, že se vyhnete zbytečnému papírování, přehodíte zodpovědnost také na ostatní zaměstnance.

Věcnost není strohost
Na druhou stranu vyjadřovat se jasně, věcně a stručně nemá nic společného se strohým neosobním vystupování. Dávat druhému okatě najevo, že s ním ztrácíme čas, je netaktické a neslušné. Kdo si váží času svého, váží si i času druhých, proto není potřeba to dávat najevo.

Minimální úspěch si zajistíte tím, že budete umět plánovat, předvídat, delegovat, jednat asertivně a budete mít vnitřní sebedisciplínu.

Autor:


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Jak poznat, komu se nedá věřit. Šest signálů snížené důvěryhodnosti

Ilustrační snímek

Nejspíš se vám už někdy stalo, že jste někomu věřili, ale pak se ukázalo, že jde o člověka, který myslí jen na sebe....První obchodní počin byl fiaskem, dnes jeho firma funguje už 26 let

Mít vlastní obchod byl vždycky jeho sen.

Jeho otec byl vášnivý zahradník. Zdeněk Adam mu musel od malička pomáhat a nenáviděl to. Přesto se dnes zahradničením...

Propustit zaměstnance je v Česku dost obtížné a drahé, říká studie

Ilustrační snímek

V České republice jsou pravidla pro propuštění zaměstnance jedna z nejpřísnějších v Evropě. Je nemožné se rozloučit se...

Neúčelová hypotéka na cokoli je levnější než běžný spotřebitelský úvěr

Ilustrační snímek

Začátkem října vstoupí v platnost další opatření ČNB, které mnoha domácnostem zabrání sjednat si hypotéku kvůli...

Další z rubriky

Bojíte se vyhoření? Na restart funguje lék zvaný sabbatical

Ilustrační snímek

Někdy to chce vyčistit si od přílišné práce hlavu. Zkrátka bouchnout na pár týdnů či měsíců v práci dveřmi a prchnout z...

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Pečou výjimečný žitný chleba. Dostávají nabídky, ať jich vyrobí tisíce

Koláčkovi

Jiří Koláček začal péct žitný chleba podle vlastního receptu sám pro sebe. Když ho dal ochutnat přátelům, nevěřili, že...

ČNB: Ať je koruna klidně slabší

ČNB: Ať je koruna klidně slabší

Kurzy.cz ČNB v srpnu podruhé v řadě zvýšila sazby, čímž je dostala nejvýše za skoro deset let a za stejnou dobu to bylo poprvé, ...

Najdete na iDNES.cz