Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Šetřete slovy i časem

aktualizováno 
Umět zorganizovat a rozplánovat pracovní den nejen sobě, ale také svým podřízeným je pro některé šéfy nadlidský výkon. Ne každý je rozený organizátor, který rád plánuje, ale také kontroluje výkony ostatních. Může být takový člověk dobrým šéfem?
Někteří klienti se během obchodního rozhovoru soustředí maximálně 3 minuty.

Někteří klienti se během obchodního rozhovoru soustředí maximálně 3 minuty. | foto: Profimedia.cz

Kdo nerad rozdává úkoly, organizuje a kontroluje práci svých podřízených, si musí k sobě najít člověka, který tuto práci za něj zvládne. Vedoucí se ale sám tímto krokem dostává do špatného postavení vůči svým zaměstnancům, neboť díky této vlastnosti pomalu ztrácí na respektu a autoritě. Každý zaměstnanec je rád veden, vyhovuje mu jasně naplánovaná práce, přesně stanovené mantinely. Nechce převzít zodpovědnost se vším všudy, proto je zaměstnanec.

Kde nejvíce chybujeme?
Během porad nebo osobních schůzek se často rozpovídáme o nepodstatných věcech, a tak na další pracovní program přicházíme se zpožděním. Někdy nás zase naopak zdržuje obchodní partner svojí nerozhodností, zbytečnými otázkami. Někteří klienti se neumí vyjadřovat věcně, jasně, stručně, což jim ubírá čas, ostatní zúčastnění ztrácí také trpělivost. Během hovoru používají nic neříkají slova jako: možná, asi, no uvidíme, tak to já teď nevím, to nemůžu sám rozhodnout. I během telefonické domluvy se schází partneři zbytečně na několikrát.

Neztrácejte čas a šetřete slovy
Na začátku jednání je slušné informovat svého partnera, kolik času mu můžeme věnovat. Pokud sami spěcháme, můžeme se zeptat, jak dlouho bude z jeho strany jednání trvat. Podle těchto informací pak přizpůsobíme délku rozhovoru. Měli bychom mít předem jasně napsané body, o kterých víme, že z nich nemůžeme slevit a že o nich nebudeme diskutovat a ztrácet zbytečně čas. Není nezdvořilé připomenout svému protějšku, že ubíhá čas a je potřeba vrátit se k podstatným věcem.

Pokud sami druhé straně navrhujeme projekt-nabídku, je pro nás velkou ztrátou času, pokud druhá strana neustále váhá s jasným vyjádřením, zda-li má o spolupráci s námi zájem, nebo ne.Také můžeme požádat o termín, kdy je schopný se vyjádřit, zda můžeme se spoluprací počítat, či nikoliv. Některá jednání se díky nejasným termínům mohou protáhnout až na několik měsíců, což nepůsobí vždy vůči navrhovateli férově. Někteří manažeři si stěžují, že klienti se snaží odkládat problémy, vyjádření, zda-li jim podmínky vyhovují, či ne, co nejdéle.

Nesoustředěním dáváte jasně najevo svůj nezájem
Někteří klienti se během obchodního rozhovoru soustředí maximálně tři minuty, pak už jsou myšlenkami někde úplně jinde. Tito obchodní partneři jdou na jednání jen proto, že je vyslala firma a protože nevidí žádný osobní zájem, nemají motivaci plně se soustředit. Je samozřejmé, že ne každá nabídka může být pro protistranu zajímavá, pak by ale mělo být vše zjednodušeno tím, že se řekne jasné ne.

Připravte se na nečekané události
Během chvíle se vám může změnit program tak, že vám nabourá zbytek dne. Proto je dobré věci plánovat s časovou rezervou. Pokud není možné vše přeorganizovat, plánované schůzky, které nejsou prioritní, zrušte s omluvou nebo nabídněte náhradní termín.

Při takovém množství informací a komunikace, které musíte zvládnout, můžete snadno zjistit, že trávíte příliš mnoho času papírováním a málo času prací s lidmi. Čas ušetříte tím, že se vyhnete zbytečnému papírování, přehodíte zodpovědnost také na ostatní zaměstnance.

Věcnost není strohost
Na druhou stranu vyjadřovat se jasně, věcně a stručně nemá nic společného se strohým neosobním vystupování. Dávat druhému okatě najevo, že s ním ztrácíme čas, je netaktické a neslušné. Kdo si váží času svého, váží si i času druhých, proto není potřeba to dávat najevo.

Minimální úspěch si zajistíte tím, že budete umět plánovat, předvídat, delegovat, jednat asertivně a budete mít vnitřní sebedisciplínu.

Autor:Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Ovládali Karvinsko stovky let. Po válce jim doly znárodnili, bojovali marně

Jan Larisch-Mönnich (1872-1962) vystudoval práva na univerzitě ve Vídni.

Larisch-Mönnichové patřili k těm, kteří stáli za rozmachem těžby černého uhlí v ostravsko-karvinském revíru. Po slavném...Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...

KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Další z rubriky

Nejlepší zaměstnavatelé: Snídáme společně a nechceme primadony

Ilustrační snímek

Známe výsledky soutěže Aon Best Employers. Titulem nejlepší zaměstnavatel roku se může pochlubit celkem sedm firem...

Jak vyzrát na pět generací zaměstnanců a udržet je v týmu

Ilustrační snímek

Tradicionálové, Baby boomers, X, Y, Z. Pět generací na trhu práce. Někteří se snaží být loajální, věrní a ledacos svému...

Ovládali Karvinsko stovky let. Po válce jim doly znárodnili, bojovali marně

Jan Larisch-Mönnich (1872-1962) vystudoval práva na univerzitě ve Vídni.

Larisch-Mönnichové patřili k těm, kteří stáli za rozmachem těžby černého uhlí v ostravsko-karvinském revíru. Po slavném...

Víkendář: Američany prý okrádá každá země na světě, platit za to mají hlavně Něm...

Víkendář: Američany prý okrádá každá země na světě, platit za to mají hlavně Něm...

Kurzy.cz Zdá se, že americký prezident Donald Trump skutečně neváhá s vyhlášením obchodní války. Podle německého Der Spiegel tak...

Najdete na iDNES.cz