Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Seznam banka: krok před propastí?

aktualizováno 
V září 2002 byl spuštěn společný projekt eBanky a portálu Seznam.cz – Seznam banka určená pro registrované uživatele tohoto portálu, kteří mají zájem obsluhovat svůj účet prostřednictvím internetu. Po jednom a půl roce nastal čas bilancování. Jaký ohlas projekt sklidil? Kolik klientů jej využívá? Chystají se úpravy projektu, nebo jej čeká konec?

Běžný účet na Seznamu byl novinkou, která měla přilákat milovníky internetu. Uživatelé Seznamu mohli (a dosud mohou) získat za speciálních podmínek účet u eBanky. Oproti klasickému běžnému účtu měla být hlavní devizou poplatková politika projektu - vedení i zřízení účtu zdarma (což bylo ovšem vyváženo vyšší cenou jednotlivých operací). Bylo tedy již od počátku zřejmé, že banka osloví spíše pasivnější klienty - ty, kteří neprovádějí mnoho operací.

Klientům byla nabídnuta co-brandovaná karta s věrnostním programem, tedy programem slev u obchodních partnerů. Účet umožnil a dosud umožňuje provádět všechny operace s běžným účtem spojené. 

Kolik klientů tedy banka získala? Ke konci ledna 2004 využívalo Seznam Banku necelých 1700 klientů. Platebních karet VISA Electron Seznam bylo vydáno 1820, platebních karet EC/MC InternetCard Seznam 820.

Česká spořitelna upravuje od března ceník. Co podraží? Čtěte ZDE.

Jak bylo řečeno, bylo hlavním lákadlem Seznam banky bezplatné vedení účtu. Úspora fixních nákladů činila oproti vedení klasického účtu u eBanky 19 Kč za měsíční vedení účtu plus minimálně 45 korun měsíční poplatek za vedení přímého bankovnictví - to mohlo pro neaktivní jedince znamenat výhodu i při ceně 12 Kč za první, resp. 20 Kč za druhý a další platební příkaz.

Minulý čas je ovšem na místě, neboť nová poplatková politika eBanky uvedená v říjnu loňského roku tento bezpochyby velký klad v podstatě pohřbila. Bezplatného vedení účtu i služeb přímého bankovnictví totiž nyní mohou využívat všichni klienti eBanky, kterým na účet za měsíc souhrnně přijde minimálně 15 tisíc Kč, což při skladbě klientů eBanky bude zřejmě většina - ti navíc nebudou platit horentní sumy za běžné operace (platební příkaz, výběr z bankomatu..). Právě tato kampaň ostatně způsobila, že měsíční přírůstek klientů eBanky tvoří více než dvojnásobek souhrnného počtu klientů Seznam Banky.

Hlavní výhoda Seznam Banky tedy trvá pouze pro ty, kteří těchto příjmů nedosahují a příliš operací neprovádějí; přínosem může být i bezplatné zrušení účtu - tedy prvek, který umožňuje účet vyzkoušet bez zbytečných nákladů. Nicméně faktem zůstává, že hlavní "lákadlo" pozbylo síly.

Účet v Seznam bance

Založení/Vedení/Zrušení účtu

0/0/0 Kč

Výpis k účtu

3,90 Kč

Příkaz k úhradě v ČR (mimo eBanku, 1. / další příkaz v měsíci)

12/20Kč

Příkaz k úhradě v rámci eBanky

3,40 Kč

Elektronické zadání/změna/zrušení trvalého příkazu

0/30/30 Kč

Karta Visa Electron/EC/MC Internet Card

240/150 Kč ročně

Výběr z bankomatu eBanky/ČS,HVB,Euronet,ŽB/ostatní

14,90/59,90/54,90 Kč

Je tedy na místě otázka, jaká bude budoucnost Seznam banky? Pokud vezmeme v potaz, že měsíční návštěvnost Seznamu dosahuje úrovně 2,5 milionů unikátních návštěvníků a Seznam banku z nich využívá ani ne jedno promile, je zcela namístě hovořit o fiasku celého projektu. Jestliže zpočátku byla na Seznamu spuštěna reklamní kampaň pro získání zákazníků a Seznam Banka defilovala mezi prvními odkazy, nyní naleznete na celém portálu pouze nenápadný "proklik".

Podle vyjádření představitelů obou stran se o dalším osudu projektu dosud jedná a projednávány jsou všechny varianty. Při projednávání možnosti ukončení projektu musí samozřejmě padnout otázka, co se stávajícími klienty. Přesto se tato alternativa podle našeho názoru momentálně jeví nejpravděpodobnější. Ať již bude konečné rozhodnutí jakékoliv, jedno je dnes zcela jisté: propojení internetového portálu a banky žádné ze zúčastněných stran ovoce nepřineslo.

Vyjádření Pavla Makovského, ředitele vnější a vnitřní komunikace eBanky:

Seznam Banka byla koncipována tak, aby se běžní uživatelé měli možnost seznámit s moderními formami bankovnictví, nicméně počet klientů tohoto projektu nesplnil očekávání. Právě tato očekávání a případné úpravy projektu budou předmětem jednání mezi Seznam.cz a eBankou.

Co si myslíte o projektu Seznam banka? V čem spatřujete vy příčinu malého zájmu o tuto  službu? Napište nám, těšíme se na vaše názory a zkušenosti.

 

Autor:Nejčtenější

Odeslal 30 tisíc na chybný účet. Už dva roky čeká na vrácení

Ilustrační snímek

Možná už se vám někdy stalo, že jste se spletli v čísle účtu, kam jste poslali peníze. Možná jste měli štěstí, že šlo o...

PENÍZE 2038: Euro v Česku nebude a hotovost jen okrajově, míní experti

(Ilustrační snímek)

Když se řekne peníze, určitě si umíte spočítat, kolik jich máte, jak s nimi nakládáte a co pro vás znamenají. Ale...Nežeň se, do důchodu času dost. Jak se vyhnout zklamání z nové práce

Ilustrační snímek

Nastupujete do prvního zaměstnání, těšíte se na kolegy, pracovní náplň a vhod přijdou i peníze pravidelně na účtu....

Podnikáte? Zabezpečte osobní údaje. Poradíme, jak na GDPR

Ilustrační snímek

Nejen podnikatelé jsou v panice. Stejně tak třeba party místních hasičů, kluby aktivních důchodců či útulky pro psy se...

Nepřipravujeme děti na život, ony už jej žijí, tvrdí zakladatel školky Bambíno

Tomáš Trnka, zakladatel školky a jeslí Bambíno

Do vzdělávacího sektoru přišel ze zcela jiného oboru. Ještě nedávno Tomáš Trnka pracoval v developerské firmě. Prvotní...

Další z rubriky

Hypotéky opět zdražují, sazba pod dvě procenta je nejspíš minulostí

Ilustrační snímek

V prosinci 2017 úrokové sazby u hypotečních úvěrů znovu rostly. Hypoteční rok 2017 byl zakončen průměrnou úrokovou...

Sazby hypoték se dál zvedají. Banky sledují bedlivě konkurenci

Ilustrační snímek

V listopadu letošního roku úrokové sazby u hypotečních úvěrů znovu rostly. Během jedenáctého měsíce se vyšplhaly na...

KOMENTÁŘ: Proč nejsou družstevní byty v Česku příliš v kurzu?

Ilustrační snímek

Dosáhnout na vlastní bydlení je pro řadu lidí velký ekonomický strašák. Jednou z možností je pořízení družstevního...

Tři absurdně levné akcie

Tři absurdně levné akcie

Kurzy.cz Nadpis jsem si vypůjčil z investičních stránek Fool.com, za ním se skrýval článek o akciích General Motors, Cirrus Logi...

Najdete na iDNES.cz