Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Šikana kvůli homosexualitě je častá

  10:00aktualizováno  10:00
Jak se žije GAYŮM A LESBIČKÁM v zaměstnání? Pokud neutají svou sexuální orientaci, tak ne moc dobře. Kolegové se vysmívají různými vtípky. Někdy dojde i k fyzickému napadení.

Drtivá většina gayů a lesbiček se během svého profesního života setkala při "prozrazení" své sexuální orientace s ústrky. Když ne s přímým slovním napadením, tak přinejmenším s odmítavým postojem a vyřazením z pracovního kolektivu.

Téměř každý český homosexuál zažil v zaměstnání nadávky, nevhodné poznámky a vtipy. Ale také přímo fyzické napadení nebo diskriminaci. Jak vyplývá z průzkumu, který provedla Gay iniciativa s přispěním Evropské unie, s různými formami diskriminace se setkalo až 65 procent dotázaných představitelů sexuálních minorit.

"Jakmile homofobní zaměstnavatel zjistí "jinakost" zaměstnance, vždy najde nějakou záminku, aby svému podřízenému vytvořil nesnesitelné podmínky k práci. A tak ho donutil podat výpověď z takzvaného jiného důvodu," říká Jiří Hromada, předseda Gay iniciativy. "Tak nejčastěji dochází ke skryté diskriminaci."

Jsi jiná. Dostaneš práci navíc

NENECHTE SI UJÍT
Počítadlo (c) profimedia.cz/corbis
Kam s penězi z běžného účtu?
Roční výnos domácích akcií odhadují analytici na úrovni 10-15 %. Pražská burza si však jen za leden připsala téměř 10 %. Kdy se růst zastaví, nečeká nás výrazná korekce?
práce
Kolega z ciziny? Ať se přizpůsobí
Kdy nemá pracovník ze zahraničí problém s českými kolegy? Když není vůbec poznat, odkud pochází. Cizinci se nejčastěji potýkají s nedůvěřivostí Čechů.
Víno - (c) profimedia.cz/corbis
Rulandské: Hypermarketový průměr
Žádné špičky, ale ani žádná vysloveně vadná vína. Pití průměrných kvalit za průměrnou cenu pro průměrného zákazníka. Přesně takové, jaké nabízejí hypermarkety.

Lenka pracovala jako fyzioterapeutka v jednom soukromém rehabilitačním centru. V zaměstnání nikdo o její orientaci nevěděl. Proč také, považovala to za soukromou věc. Jenže pak se v centru objevila příbuzná Lenčiny bývalé přítelkyně, která se nemohla smířit s její odlišnou sexuální orientací.

"Poznala mě a hned na mě běžela žalovat nadřízenému. Od té chvíle jsem dostávala víc večerních služeb, menší odměny, neustále mi bylo něco vytýkáno," vypráví Lenka. Dříve přátelský kolektiv se k ní začal chovat odmítavě. Dával jí najevo, že mezi ně rozhodně nepatří. "Když jsem vešla do místnosti, začali ji hromadně opouštět. Raději jsem se sbalila a odešla ze zaměstnání."

Zákoník práce zakazuje jakoukoli diskriminaci zaměstnanců, tedy i z důvodu sexuální orientace. Jako každá diskriminace je i tato těžko doložitelná. Ačkoli řada gayů a lesbiček k tomu ještě nenachází odvahu, zesměšňování a napadání by se měli bránit. "Pouze osobní statečností v podobě důrazné obrany tito lidé vytvoří precedens a všeobecné povědomí o tom, že porušovat zákon se nevyplácí. A že existují způsoby, jak se domoci práva, byť svízelně," říká Jiří Hromada.

Závist kvůli úspěchu

Jak se má gay či lesbička zachovat, když někdo z kolegů nevhodně vtipkuje na jejich adresu? Psycholožka Marta Boučková z První pražské partnerské poradny tvrdí, že rozhodující je jeho sebevědomí. Od toho se odvíjejí i reakce na případné nepřátelství okolí. Pokud nedosahuje rozměru šikany, stačí důsledné upozornění na nevhodnost takového chování. "Nebo urážky na svou sexuální orientaci prostě ignorujte. Nebude-li mít nevychovaný kolega-hulvát odezvu, pravděpodobně namíří svůj zájem jinam," říká Boučková.

Stejný problém může nastat i v opačném případě, kdy např. vedení firmy je zastáncem lásky mezi stejným pohlavím. Protože gayové a lesbičky žijí bez rodiny, často nacházejí životní motivaci v zaměstnání. Spíš než odlišnost v orientaci pak kolegům vadí právě úspěch a nasazení. Existují však i gayové a lesbičky, kteří odmítají připomínky ke své práci s tím, že si na ně zaměstnavatel zasedl právě kvůli jejich sexuální orientaci.

Vadilo by vám pracovat s homosexuálem?

  • Nevidím v tom žádný problém 77 %
  • Stalo se mi to a vyskytly se problémy 3 %
  • Nezažil jsem to, nevím 5 %
  • V práci je důležitý výkon, nikoli sexuální orientace 15 %

Hlasovalo 1189 lidí
Zdroj: jobs.cz

Autor:Nejčtenější

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Povinné ručení bobtná, havarijní pojistka přestává být atraktivní

Ilustrační snímek

Povinné ručení je jedním z hlavních byznysů tuzemských pojišťoven. A jeho podoba se postupně mění. Z jednoduchého...Je českou internetovou hvězdou. S Jirkou Králem o povolání youtuberů

YouTuber Jirka Král

Před lety tu za trest smažil hranolky, dnes má v McDonald’s vlastní burger. Mezitím se stal jedním z nejvlivnějších...

KOMENTÁŘ: Proč nejsou družstevní byty v Česku příliš v kurzu?

Ilustrační snímek

Dosáhnout na vlastní bydlení je pro řadu lidí velký ekonomický strašák. Jednou z možností je pořízení družstevního...

Hypotéky dál zdražují, úrokové sazby jsou nejvýše od roku 2014

Ilustrační snímek

Hypotéky podle očekávání dál zdražují. Ve druhém měsíci letošního roku se průměrná úroková sazba zvedla na 2,36...

Další z rubriky

Ovládali Karvinsko stovky let. Po válce jim doly znárodnili, bojovali marně

Jan Larisch-Mönnich (1872-1962) vystudoval práva na univerzitě ve Vídni.

Larisch-Mönnichové patřili k těm, kteří stáli za rozmachem těžby černého uhlí v ostravsko-karvinském revíru. Po slavném...

Kuffnerové: Na začátku bohatství byl pozemek vyhraný v šachové partii

V Břeclavi vyráběli Kuffnerové bílý cukr od roku 1862. Hermann Kuffner (na...

Historický cukrovar je dodnes dominantou Břeclavi. Ve Vídni se zase stále pije pivo Ottakringer. Obojí vzniklo díky...

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Neoblíbený scénář investorů se vrací na obrazovky: A možná přijde i medvěd!

Neoblíbený scénář investorů se vrací na obrazovky: A možná přijde i medvěd!

Kurzy.cz Pražská burza dnes předvedla nepřesvědčivý výkon a od samotného počátku bylo zjevné, že dnes není ve formě. Index PX v ...

Najdete na iDNES.cz