Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Šikana kvůli homosexualitě je častá

  10:00aktualizováno  10:00
Jak se žije GAYŮM A LESBIČKÁM v zaměstnání? Pokud neutají svou sexuální orientaci, tak ne moc dobře. Kolegové se vysmívají různými vtípky. Někdy dojde i k fyzickému napadení.

Drtivá většina gayů a lesbiček se během svého profesního života setkala při "prozrazení" své sexuální orientace s ústrky. Když ne s přímým slovním napadením, tak přinejmenším s odmítavým postojem a vyřazením z pracovního kolektivu.

Téměř každý český homosexuál zažil v zaměstnání nadávky, nevhodné poznámky a vtipy. Ale také přímo fyzické napadení nebo diskriminaci. Jak vyplývá z průzkumu, který provedla Gay iniciativa s přispěním Evropské unie, s různými formami diskriminace se setkalo až 65 procent dotázaných představitelů sexuálních minorit.

"Jakmile homofobní zaměstnavatel zjistí "jinakost" zaměstnance, vždy najde nějakou záminku, aby svému podřízenému vytvořil nesnesitelné podmínky k práci. A tak ho donutil podat výpověď z takzvaného jiného důvodu," říká Jiří Hromada, předseda Gay iniciativy. "Tak nejčastěji dochází ke skryté diskriminaci."

Jsi jiná. Dostaneš práci navíc

NENECHTE SI UJÍT
Počítadlo (c) profimedia.cz/corbis
Kam s penězi z běžného účtu?
Roční výnos domácích akcií odhadují analytici na úrovni 10-15 %. Pražská burza si však jen za leden připsala téměř 10 %. Kdy se růst zastaví, nečeká nás výrazná korekce?
práce
Kolega z ciziny? Ať se přizpůsobí
Kdy nemá pracovník ze zahraničí problém s českými kolegy? Když není vůbec poznat, odkud pochází. Cizinci se nejčastěji potýkají s nedůvěřivostí Čechů.
Víno - (c) profimedia.cz/corbis
Rulandské: Hypermarketový průměr
Žádné špičky, ale ani žádná vysloveně vadná vína. Pití průměrných kvalit za průměrnou cenu pro průměrného zákazníka. Přesně takové, jaké nabízejí hypermarkety.

Lenka pracovala jako fyzioterapeutka v jednom soukromém rehabilitačním centru. V zaměstnání nikdo o její orientaci nevěděl. Proč také, považovala to za soukromou věc. Jenže pak se v centru objevila příbuzná Lenčiny bývalé přítelkyně, která se nemohla smířit s její odlišnou sexuální orientací.

"Poznala mě a hned na mě běžela žalovat nadřízenému. Od té chvíle jsem dostávala víc večerních služeb, menší odměny, neustále mi bylo něco vytýkáno," vypráví Lenka. Dříve přátelský kolektiv se k ní začal chovat odmítavě. Dával jí najevo, že mezi ně rozhodně nepatří. "Když jsem vešla do místnosti, začali ji hromadně opouštět. Raději jsem se sbalila a odešla ze zaměstnání."

Zákoník práce zakazuje jakoukoli diskriminaci zaměstnanců, tedy i z důvodu sexuální orientace. Jako každá diskriminace je i tato těžko doložitelná. Ačkoli řada gayů a lesbiček k tomu ještě nenachází odvahu, zesměšňování a napadání by se měli bránit. "Pouze osobní statečností v podobě důrazné obrany tito lidé vytvoří precedens a všeobecné povědomí o tom, že porušovat zákon se nevyplácí. A že existují způsoby, jak se domoci práva, byť svízelně," říká Jiří Hromada.

Závist kvůli úspěchu

Jak se má gay či lesbička zachovat, když někdo z kolegů nevhodně vtipkuje na jejich adresu? Psycholožka Marta Boučková z První pražské partnerské poradny tvrdí, že rozhodující je jeho sebevědomí. Od toho se odvíjejí i reakce na případné nepřátelství okolí. Pokud nedosahuje rozměru šikany, stačí důsledné upozornění na nevhodnost takového chování. "Nebo urážky na svou sexuální orientaci prostě ignorujte. Nebude-li mít nevychovaný kolega-hulvát odezvu, pravděpodobně namíří svůj zájem jinam," říká Boučková.

Stejný problém může nastat i v opačném případě, kdy např. vedení firmy je zastáncem lásky mezi stejným pohlavím. Protože gayové a lesbičky žijí bez rodiny, často nacházejí životní motivaci v zaměstnání. Spíš než odlišnost v orientaci pak kolegům vadí právě úspěch a nasazení. Existují však i gayové a lesbičky, kteří odmítají připomínky ke své práci s tím, že si na ně zaměstnavatel zasedl právě kvůli jejich sexuální orientaci.

Vadilo by vám pracovat s homosexuálem?

  • Nevidím v tom žádný problém 77 %
  • Stalo se mi to a vyskytly se problémy 3 %
  • Nezažil jsem to, nevím 5 %
  • V práci je důležitý výkon, nikoli sexuální orientace 15 %

Hlasovalo 1189 lidí
Zdroj: jobs.cz

Autor:


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...KVÍZ: Víte, jaká je životní úroveň v Česku a kdo je chudý?

Ilustrační snímek

Podle statistik snědli Češi loni v průměru přes 80 kilo masa a 84 kilo ovoce. Průměrnému Čechovi se také zvýšila mzda,...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Porovnali jsme osm možností, kdy a jak spořit pro své potomky

Ilustrační snímek

Pokud to dovolí finanční situace, spořit pro děti se snaží nejen rodiče, ale často i prarodiče. Způsobů a produktů,...

Další z rubriky

Voda i kratší pracovní doba. Při horku máte v práci nárok na úlevy

Ilustrační snímek

Na vysoké teploty, které v posledních dnech panují v Evropě, musí podle zákoníku práce pamatovat zaměstnavatelé. Ať už...

První obchodní počin byl fiaskem, dnes jeho firma funguje už 26 let

Mít vlastní obchod byl vždycky jeho sen.

Jeho otec byl vášnivý zahradník. Zdeněk Adam mu musel od malička pomáhat a nenáviděl to. Přesto se dnes zahradničením...

Má se v práci mluvit o nemoci, nebo ne? Co na to odborníci

Ilustrační snímek

Je to otázka téměř hamletovská. Má zaměstnanec oznámit nadřízenému a kolegům, když vážně onemocní, nebo nemá? Z...

ČNB: Ať je koruna klidně slabší

ČNB: Ať je koruna klidně slabší

Kurzy.cz ČNB v srpnu podruhé v řadě zvýšila sazby, čímž je dostala nejvýše za skoro deset let a za stejnou dobu to bylo poprvé, ...

Najdete na iDNES.cz