V České republice neexistuje žádný účinný mechanismus kontroly ani zákony, kterými by se šikana snadno postihovala.

V České republice neexistuje žádný účinný mechanismus kontroly ani zákony, kterými by se šikana snadno postihovala.

Šikaně v práci se začněte bránit v okamžiku, kdy se poprvé objeví

  • 5
Projevy šikany na pracovišti mohou mít různou podobu. Řešení začněte hledat hned, nečekejte na vyhrocení problémů.

Občas se s tím setkal asi každý: kolega se neuctivě vyjádří o našich schopnostech. Šéf si na nás vylije svůj vztek a kolegyně o nás roznáší nepravdivé klepy. Kdy jde jen o drobnosti, nad kterými můžeme mávnout rukou, a kdy o vážný projev takzvané vztahové patologie?

Mobbing a bossing se často definují jako psychoteror na pracovišti. Většinou jde o útoky psychologické, v podobě pomluv, nadávek, nátlaku nebo šikany. Rozhodně je to agrese opakovaná, systematická a mnohdy také plánovaná. Jejím cílem je pokaždé totéž: lidské ponížení. Právě tím se liší od "normálních" konfliktů na pracovišti, ke kterým běžně dochází.

Mobbing je forma promyšleného společenského nátlaku na spolupracovníka. Původci i adresáti útoků jsou v tomto případě kolegové. Odborníci mobbing někdy popisují také jako útok smečky na vetřelce, který vnikne do jejího teritoria. Naproti tomu bossing je vůči jedinci vytvářen přímo vedoucím pracovníkem, šéfem pracovního kolektivu.

Oba projevy patologického jednání mohou mít řadu podob. Patří k nim pomluvy, snaha o izolaci, přidělení na práci, která je hluboko pod schopnostmi konkrétního pracovníka, nebo naopak na takovou, o které je jasné, že ji nezvládne. A to nejen kvůli náročnosti, ale i množství. Vyloučeny však nejsou ani útoky fyzické.

Život pod neustálým tlakem nejprve narušuje psychický a následně i fyzický stav poškozeného. Mohou se u něj objevit některá psychosomatická onemocnění vyvolaná trvalým napětím a stresem, jako jsou bolesti hlavy, zažívací potíže či vysoký tlak.

Obrana není jednoduchá, ale je možná
Mobbingu i bossingu je nutné se začít bránit v okamžiku, kdy se poprvé objeví. Obě formy nátlaku totiž mají tendenci sílit a později by již pracovník na sebeobranu nemusel mít dost sil. "Nezbytná je prevence, vzájemná komunikace, odkrývání spletitých sítí a jejich pojmenovávání. Důležité je také obecné projednání a stanovení hranic," radí Tomáš Bicera z personální agentury Start People.

V České republice zatím neexistuje žádný účinný mechanismus kontroly ani zákony, kterými by se šikana snadno postihovala. Oběti mobbingu či bossingu tak mají v zásadě dvě možnosti: buď dají takové firmě, kde se staly "fackovacími panáky", co nejrychleji sbohem, nebo se patologickému jednání budou bránit, v krajním případě i značně zdlouhavou soudní cestou.

,