Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sílící koruna nahrává nákupní turistice Čechů, akciové trhy zatím nemají šanci

aktualizováno 
Koruna sahá po nových rekordech a nahrává nám ke zvýšení turistiky. Bohužel roste i cena ropy ze strachu z útoků v Íránu. Co se týče akciového trhu, pak situace je stále horší a na lepší časy se blýská nejblíže po Novém roce.
Dolar nakoupíte za pouhých 15,09 koruny.

Dolar nakoupíte za pouhých 15,09 koruny. | foto: Profimedia.cz

Koruna sahá po nových rekordech a nahrává nám ke zvýšení turistiky. Bohužel roste i cena ropy ze strachu z útoků v Íránu. Co se týče akciového trhu, pak situace je stále horší a na lepší časy se blýská nejblíže po Novém roce.

Ve středu uvedl americký ministr financí Henry Paulson, že vysoké ceny ropy, další pokles cen nemovitostí a nejistota na finančních trzích prodlouží období zpomaleného hospodářského růstu USA. Počty předčasně ukončených hypotečních smluv zůstanou podle něj vysoké a ceny nemovitostí budou i nadále pravděpodobně klesat. Podle Paulsona, který se nechal ve čtvrtek slyšet, že je v současné době zpomalování ekonomiky USA větší starostí než inflace, vykazuje známky zpomalování také Evropa a Velká Británie.

Čtvrteční čísla z USA ukázala, že americká ekonomika celkově v červnu přišla o 62 tisíc pracovních míst, což je pokles již v šestém měsíci v řadě. Nezaměstnanost zůstala na 5,5 procenta. Tato data tak znovu poukázala na zoufalý stav amerického pracovního trhu.

Podle jednoho z guvernérů ECB Lorenza Bini Smaghiho bude ekonomický růst v eurozóně i nadále zpomalovat, jelikož je eurozóna na událostech v USA stále závislá. Míra nezaměstnanosti v eurozóně v květnu stagnovala na 7,2 procenta.

Euro zkusilo posilovat, koruna roste až do nebe
Vývoj na měnovém trhu Forex byl v prvních dnech minulého týdne ve znamení posilování eura, které se ve čtvrtek vyšplhalo až na úroveň 1,59 USD/EUR. Na této úrovni byl přitom kurz eurodolaru naposledy koncem dubna. Ovšem po prohlášení J-C Tricheta, že ECB zatím neplánuje další zvyšování úroků, euro prudce oslabilo a čtvrteční obchodování uzavřelo na úrovni 1,57 USD/EUR. Kvůli zavření trhu stran pátečního Dne nezávislosti v USA byla také páteční volatilita na eurodolaru minimální a odpolední kurz činil 1,568 USD/EUR.

Česká koruna pokračuje ve své spanilé jízdě a minulý pátek odpoledně kurz činil 15,09 CZK/USD. Ve čtvrtek pak padl rekord vůči euru, Jeho nová hodnota činí 23,71 CZK/EUR. Možná se tak bude o prázdninách více rozvíjet nákupní než rekreační turistika.

. Ropu zdražuje strach

Také cena ropy si neustále vytváří nové rekordy. Ve čtvrtek se barel Brentu obchodoval až za 146,60 dolaru. Důvodem je vzrůstající napětí na Blízkém východě a zejména obavy z výpadku dodávek z Íránu v případě izraelského útoku. V pátek odpoledne černé zlato stálo 145 dolarů.

Akciové trhy se propadají, Británie hlásí dokonce minus 13 %
Pražská burza se po kladném vývoji v měsících dubnu a květnu ponořila v červnu do ztráty ve výši 12 %. Od počátku roku ztrácí index PX 18 %. Ještě hůře na tom byly polské a maďarské akciové kolegyně. Polský index WIG20 od začátku roku oslabil o 25 % a maďarský BUX o 22 %.

Za první pololetí si nárůst ceny připsaly pouze akcie Zentivy (v červnu posílila o 7,4 %) a nováček pražského parketu, společnost NWR. Ostatní tituly jsou za první pololetí ve ztrátě. Nejhůře dopadla realitní společnost Orco, která ztratila téměř 60 % ze své hodnoty.

Zahraniční akciové trhy také pokračují v propadu. Americké akcie se měřeno indexem S&P 500 dostaly na nejnižší úroveň od poloviny března. S&P 500 padá pátým týdnem v řadě, za první čtyři dny tohoto týdne o 1,6 %. Japonské akcie odepsaly měřeno indexem Nikkei 225 2,1 %.

Krvavou lázeň zažívají ve Velké Británii, kde akcie klesají již sedmým týdnem v řadě. Za tuto dobu ztratil index FTSE 100 13 %. Německé akcie klesají pět týdnů, což odpovídá ztrátě 10,5 %.

Do konce roku pozitivní obrat na trzích nepřijde
Drobný investor se jistě zoufale ptá, kdy se objeví světlo na konci tunelu. Objevuje se srovnání s jedním legendárním českým filmem. "Ekonomická data mne nepotěšila a ani já vás nepotěším“. Inflace bují, vyspělé ekonomiky zpomalují. Navíc česká koruna razantně posiluje, což dále zvětšuje ztráty z cizoměnových aktiv.

Nepočítejme s výrazným zlepšením situace do konce tohoto roku. Makroekonomická data ještě v žádném případě nevypovídají o pozitivním obratu. Zejména se vyvarujme tzv. dispozičního efektu. Pokud mu propadneme, pak držíme ztrátové pozice příliš dlouho (neboli nechceme skutečně realizovat papírovou ztrátu) a ziskové pozice prodáváme příliš brzy (neboť se bojíme přijít o svůj papírový zisk).

Vždy je třeba se bez předsudků a emocí na jednotlivé investice podívat a racionálně je zhodnotit. Také se vyvarujme rozšířené investorské nemoci, tzv. get-evenitis. Tato nemoc spočívá v tom, že chceme, aby se naše ztrátová investice dostala alespoň na nulu. Vyvarujme se těchto předsudků.

Historická cena, za kterou jsme danou akcii nakoupili, je již minulostí, je tzv. utopeným nákladem, který nesmí naše rozhodování nijak ovlivnit. Rozhodující musí být aktuální tržní cena a očekávaná budoucí výkonnost dané investice vzhledem k této aktuální ceně. A na závěr nezapomeňme diverzifikovat. Třeba do umění. Nebojme se prodat nějakou mizernou pozici a koupit si nějaký krásný obraz. Může to být vynikající investice a zároveň se pohledem na svůj nový skvost pohladíme na duši. S klidnější myslí se vždy lépe činí investiční rozhodnutí.

Autor:Nejčtenější

Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...

KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Finanční gramotnost Čechů se nelepší. Otestujte, jak jste na tom vy

Ilustrační snímek

V indexu finanční gramotnosti, který každoročně měří Česká bankovní asociace, dosáhli Češi i tentokrát průměrného...

Další z rubriky

Rady odborníka, jak se vyhnout investiční bublině a ztrátě peněz

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Stále víc Čechů se zajímá o to, jak a kam investovat, aby své peníze lépe zhodnotili. „Burza umí nadělovat krásné zisky...

Škola investora: Nehrajte při zdi, ale pozor na averzi k riziku

Ilustrační snímek

V investování platí více než kdekoli jinde úsloví, že nikdo jiný se lépe nepostará o vaše peníze než vy sami. Jak tedy...

Na přímém půjčování lidí lidem se dá vydělat za rok 7 % i více

Ilustrační snímek

Spořicí účty a termínované vklady až na výjimky nenesou ani jedno procento ročně. Lidé využívají finanční produkty se...

20. března: Tohle potřebujete vědět nejen o úterním obchodování na amerických bu...

20. března: Tohle potřebujete vědět nejen o úterním obchodování na amerických bu...

Kurzy.cz Akciím ve Spojených státech v úterý dopomohla k mírnému růstu díky stoupajícím cenám ropy hlavně energetika. Pod prodej...

Najdete na iDNES.cz