Dolar nakoupíte za pouhých 15,09 koruny.

Dolar nakoupíte za pouhých 15,09 koruny. | foto: Profimedia.cz

Sílící koruna nahrává nákupní turistice Čechů, akciové trhy zatím nemají šanci

  • 11
Koruna sahá po nových rekordech a nahrává nám ke zvýšení turistiky. Bohužel roste i cena ropy ze strachu z útoků v Íránu. Co se týče akciového trhu, pak situace je stále horší a na lepší časy se blýská nejblíže po Novém roce.

Koruna sahá po nových rekordech a nahrává nám ke zvýšení turistiky. Bohužel roste i cena ropy ze strachu z útoků v Íránu. Co se týče akciového trhu, pak situace je stále horší a na lepší časy se blýská nejblíže po Novém roce.

Ve středu uvedl americký ministr financí Henry Paulson, že vysoké ceny ropy, další pokles cen nemovitostí a nejistota na finančních trzích prodlouží období zpomaleného hospodářského růstu USA. Počty předčasně ukončených hypotečních smluv zůstanou podle něj vysoké a ceny nemovitostí budou i nadále pravděpodobně klesat. Podle Paulsona, který se nechal ve čtvrtek slyšet, že je v současné době zpomalování ekonomiky USA větší starostí než inflace, vykazuje známky zpomalování také Evropa a Velká Británie.

Čtvrteční čísla z USA ukázala, že americká ekonomika celkově v červnu přišla o 62 tisíc pracovních míst, což je pokles již v šestém měsíci v řadě. Nezaměstnanost zůstala na 5,5 procenta. Tato data tak znovu poukázala na zoufalý stav amerického pracovního trhu.

Podle jednoho z guvernérů ECB Lorenza Bini Smaghiho bude ekonomický růst v eurozóně i nadále zpomalovat, jelikož je eurozóna na událostech v USA stále závislá. Míra nezaměstnanosti v eurozóně v květnu stagnovala na 7,2 procenta.

Euro zkusilo posilovat, koruna roste až do nebe
Vývoj na měnovém trhu Forex byl v prvních dnech minulého týdne ve znamení posilování eura, které se ve čtvrtek vyšplhalo až na úroveň 1,59 USD/EUR. Na této úrovni byl přitom kurz eurodolaru naposledy koncem dubna. Ovšem po prohlášení J-C Tricheta, že ECB zatím neplánuje další zvyšování úroků, euro prudce oslabilo a čtvrteční obchodování uzavřelo na úrovni 1,57 USD/EUR. Kvůli zavření trhu stran pátečního Dne nezávislosti v USA byla také páteční volatilita na eurodolaru minimální a odpolední kurz činil 1,568 USD/EUR.

Česká koruna pokračuje ve své spanilé jízdě a minulý pátek odpoledně kurz činil 15,09 CZK/USD. Ve čtvrtek pak padl rekord vůči euru, Jeho nová hodnota činí 23,71 CZK/EUR. Možná se tak bude o prázdninách více rozvíjet nákupní než rekreační turistika.

. Ropu zdražuje strach

Také cena ropy si neustále vytváří nové rekordy. Ve čtvrtek se barel Brentu obchodoval až za 146,60 dolaru. Důvodem je vzrůstající napětí na Blízkém východě a zejména obavy z výpadku dodávek z Íránu v případě izraelského útoku. V pátek odpoledne černé zlato stálo 145 dolarů.

Akciové trhy se propadají, Británie hlásí dokonce minus 13 %
Pražská burza se po kladném vývoji v měsících dubnu a květnu ponořila v červnu do ztráty ve výši 12 %. Od počátku roku ztrácí index PX 18 %. Ještě hůře na tom byly polské a maďarské akciové kolegyně. Polský index WIG20 od začátku roku oslabil o 25 % a maďarský BUX o 22 %.

Za první pololetí si nárůst ceny připsaly pouze akcie Zentivy (v červnu posílila o 7,4 %) a nováček pražského parketu, společnost NWR. Ostatní tituly jsou za první pololetí ve ztrátě. Nejhůře dopadla realitní společnost Orco, která ztratila téměř 60 % ze své hodnoty.

Zahraniční akciové trhy také pokračují v propadu. Americké akcie se měřeno indexem S&P 500 dostaly na nejnižší úroveň od poloviny března. S&P 500 padá pátým týdnem v řadě, za první čtyři dny tohoto týdne o 1,6 %. Japonské akcie odepsaly měřeno indexem Nikkei 225 2,1 %.

Krvavou lázeň zažívají ve Velké Británii, kde akcie klesají již sedmým týdnem v řadě. Za tuto dobu ztratil index FTSE 100 13 %. Německé akcie klesají pět týdnů, což odpovídá ztrátě 10,5 %.

Do konce roku pozitivní obrat na trzích nepřijde
Drobný investor se jistě zoufale ptá, kdy se objeví světlo na konci tunelu. Objevuje se srovnání s jedním legendárním českým filmem. "Ekonomická data mne nepotěšila a ani já vás nepotěším“. Inflace bují, vyspělé ekonomiky zpomalují. Navíc česká koruna razantně posiluje, což dále zvětšuje ztráty z cizoměnových aktiv.

Nepočítejme s výrazným zlepšením situace do konce tohoto roku. Makroekonomická data ještě v žádném případě nevypovídají o pozitivním obratu. Zejména se vyvarujme tzv. dispozičního efektu. Pokud mu propadneme, pak držíme ztrátové pozice příliš dlouho (neboli nechceme skutečně realizovat papírovou ztrátu) a ziskové pozice prodáváme příliš brzy (neboť se bojíme přijít o svůj papírový zisk).

Vždy je třeba se bez předsudků a emocí na jednotlivé investice podívat a racionálně je zhodnotit. Také se vyvarujme rozšířené investorské nemoci, tzv. get-evenitis. Tato nemoc spočívá v tom, že chceme, aby se naše ztrátová investice dostala alespoň na nulu. Vyvarujme se těchto předsudků.

Historická cena, za kterou jsme danou akcii nakoupili, je již minulostí, je tzv. utopeným nákladem, který nesmí naše rozhodování nijak ovlivnit. Rozhodující musí být aktuální tržní cena a očekávaná budoucí výkonnost dané investice vzhledem k této aktuální ceně. A na závěr nezapomeňme diverzifikovat. Třeba do umění. Nebojme se prodat nějakou mizernou pozici a koupit si nějaký krásný obraz. Může to být vynikající investice a zároveň se pohledem na svůj nový skvost pohladíme na duši. S klidnější myslí se vždy lépe činí investiční rozhodnutí.