Silná koruna nepřeje investicím do cizích měn

  • 18
Česká měna v posledních dnech láme jeden rekord za druhým a pod třicet korun se tak opět podívalo nejen euro, ale i americký dolar. Co však takové posilování znamená pro drobné střadatele? Máme jásat nad „tvrdostí“ naší měny, nebo smutnit, že se hodnota devizových úspor pomalu tenčí? Rostoucí kurz koruny dělá vrásky nejednomu českému manažerovi firmy, která své výrobky vyváží. Na druhé straně se rozjasňují tváře našich turistů a motoristů.

Úspory v devizách - jistá ztráta

Majitelé devizových kont či lidé, kteří vložili své úspory do podílových fondů, jež investují v amerických dolarech nebo eurech, nemají příliš důvodů k úsměvu. Události jedenáctého září a podvody v účetnictví velkých amerických firem tlačí nejen americké akcie dolů a vedou k tomu, že investoři dolaru příliš nevěří a směřují finanční prostředky na jiné trhy. Hlavní ekonomka Volksbank Markéta Šichtařová k tomu říká: „Hlavní vliv na propad amerických akcií mají především neradostné vyhlídky technologických firem. Spolu s minimálním očekávaným růstem HDP, jednoznačně působí na pokles kurzu americké měny.“ Například americký trh Nasdaq, kde se obchoduje především s akciemi technologických firem se propadl na pětileté minimum, na takové úrovni byl naposledy v červnu 1997.

Co to znamená pro českého občana? Má rušit devizové účty a raději směnit cizí měnu na koruny? Většina analytiků se shoduje v tom, že návrat na předchozí hodnoty kurzu dolaru nebo eura už se konat nebude. „Pokud budou drobní střadatelé nadále držet úspory v cizích měnách, budou díky posilování koruny - které bude pokračovat, to můžeme říct s jistotou - nadále kumulovat své ztráty,“ vysvětluje Šichtařová. I když lze očekávat, že by česká měna mohla částečně oslabit i díky zásahům ze strany České národní banky, peníze na devizových účtech znamenají pro jejich majitele jistou ztrátu. To potvrzuje i Helena Horská, finanční analytička České spořitelny: „Výhled pro majitele devizových účtů není příznivý, posilování koruny je dlouhodobou záležitostí. Doporučila bych využít krátkodobého oslabení, například v reakci na intervenci centrální banky, a převést finanční prostředky do korun.“

Má smysl spekulovat?

Chcete najít každý den na jednom místě aktuální kurzovní lístky největších českých bank? Navštivte naše stránky věnované cizím měnám!

Výhledy na další vývoj naší měny jsou v podstatě jasně dané: nelze vyloučit krátkodobé poklesy, ale z dlouhodobého hlediska můžeme očekávat další posilování koruny. Jakékoliv spekulace na pokles kurzu české měny, a tedy velké nákupy cizích peněz by byly podle odborníků zbytečným vyhazováním peněz. Nehledě na to, že pro drobného střadatele kvůli směnárenským poplatkům i nastaveným kurzům pro prodej a nákup cizích měn, by v případě oslabení koruny šlo o minimální zisk. „Drobnému střadateli se vzhledem k poplatkům spekulování na devizovém trhu nevyplatí, riziko je příliš velké,“ říká Jan Vejmělek, finanční analytik Komerční banky.

Silná koruna do budoucna je tedy víceméně jistotou, ale současný rapidní růst jejího kurzu je výjimečný. Spíše se očekává pomalejší posilování české měny. „V následujících měsících očekáváme víceméně stagnaci kurzu koruny. V delším časovém horizontu by koruna díky restrukturalizaci ekonomiky, přílivu zahraničních investic a růstu produktivity práce měla zlevnit každým rokem zhruba o pět až osm haléřů vůči euru,“ nastiňuje další vývoj Horská. Žádná prognóza však nemusí zohlednit všechny možné vlivy i zásahy vyšší moci, jako bylo například loňské jedenácté září.

Kdo se těší ze silné koruny

Tvrdá koruna jistě dobře zní uším těch, kteří se vypravují na dovolenou. Za českou

Která směnárna dává dobré kurzy a kde vás naopak vezmou na hůl?

Jedinečný test směnáren naleznete právě zde!

měnu si tak mohou nakoupit více dolarů či eura než v minulém roce. Zatímco loni v červenci bylo k nákupu jednoho tisíce amerických dolarů potřeba čtyřicet tisíc korun, letos stačí přibližně o deset tisíc méně. Levnější nejsou jen cizí měny, ale i ceny vybraných dovolených. Ten, kdo odjíždí do zahraničí později, například v srpnu, ani  nemusí spěchat do směnáren, aby využil příznivý kurz. „Domnívám se, že cizí měny lze klidně nakoupit těsně před dovolenou, protože je pravděpodobné, že k zásadnímu zvratu ve vývoji koruny v několika následujících týdnech nedojde,“ vysvětluje hlavní ekonom Newton Holding Vladimír Tomšík.

Stejně tak klesající dolar ovlivňuje cenu ropy, a tedy i benzinu a nafty u čerpacích stanic v České republice. Podle všech předpovědí a hlasů odborníků se není třeba obávat podstatně rostoucích cen u benzinových pump. Snižující se kurz dolaru znamená nižší nákupní ceny ropy i pro české zpracovatele. Nelze však očekávat ani podstatnou změnu směrem dolů. Provozovatelé čerpacích stanic spíše budou chtít využít zvýšené letní poptávky a nechají ceny na stávající úrovni.

Jaký vliv mají oslabující euro a dolar na výhodnost devizových kont a investic do podílových fondů? Čtěte zde.

Dá se zbohatnout na spekulacích s nákupem a prodejem cizích měn? Čtěte zde.

Obrátí se v dohledné době vývoj kurzu tuzemské měny? Vyplatí se podle vás ještě držet aktiva denominovaná v cizích měnách, nebo je lepší přeměnit je na aktiva korunová?