Sklářské obory budou mít perspektivu i v nov ém tisícíletí

-
Starost o perspektivní zaměstnání tíží čím dál větší počet lidí. Většina rodičů si láme hlavu, jaký obor svému dítěti doporučit, aby mělo na trhu práce co nejlepší šance. Jednou z možností je studium sklářského uměleckoprůmyslového oboru, který má v Česku dlouholetou tradici.

Sklářský obor nepostihly tak silné otřesy jako strojírenství, přestože změny majetk o vých vztahů a rozpad rusk ého trhu znamenaly i pro toto odvětví nelehkou zk oušku. V ětšina menších firem se musela přeorientov at a nabídnout jiný sortiment, o který by byl zájem i mimo republiky bývalého So v ětského svazu. Šance na uplatnění po absolvo v ání střední sklářské školy či sklářského učiliště přesto nejsou špatné. Absolventi najdou místo přímo v oboru, maturanti mohou dále studov at na vyšších odborných šk olách, ale i na technických vysokých školách či prestižní Vysoké umělecko-průmyslov é škole v Praze.

Tradice znamená mnoho

Sklářské obory se v Česku vyvíjely v souladu s potřebami praxe. Tento dialog přivedl české sklářské školství na vysokou úroveň. "V porovnání se zahraničními školami, například v Německu či Holandsku, čeští studenti nad návrhem více přemýšlejí a prokazují větší citlivost v celkovém zpracování," tvrdí ředitel uměleckoprůmyslové školy sklářské v Kamenickém Šenově Pavel W erner. Vzdělání, které poskytují české sklářské školy, je komplexnější. Studenti musí zvládnout technologii výroby skla, musí ovšem také dokázat navrhnout podobu výrobku a výtvarně jej zpracovat. Součástí studia tak jsou i výtvarné předměty a dějiny umění. "Ve srovnání prací českých a zahraničních studentů jsou na tom naši žáci velice dobře. Jejich projekty jsou propracované, ukazuje se v nich smysl pro materiál i jejich výtvarné nadání, které je podmínkou ke studiu na sklářské škole," sděluje ředitel Střední průmyslové školy sklářské v Novém Boru Pavel Zatloukal.

Začátky v praxi

Studium střední sklářské školy obsahuje i praktickou část. Každý student tedy dokáže svůj návrh i realizovat a získá stejné praktické dovednosti jako sklářský učeň. Tak se jeho pozice na trhu práce značně zlepšuje. "Všichni musí počítat s tím, že začnou ve výrobě. Až se ukáže, co v nich je, mohou zkusit navrhovat a jít dál," sděluje Pavel W erner. Většina středních sklářských škol udržuje kontakty se svými partnerskými školami v evropských zemích. Novoborská střední škola tak pořádá s obdobnou školou v Holandsku sklářský festival, studenti mohou absolvovat několikaměsíční stáž v Německu, Holandsku či jižní Francii. Několik výměn je umožněno zapojením do evropského vzdělávacího programu pro střední odborné školství Leonardo da Vinci.

Sklářské školy poskytující střední vzdělání s maturitou

SOŠ a SOU Kavalier, a.s.
Poznaňská 297 285 06 Sázava

SUPŠ sklářská
Smetanovo zátiší 470 468 22 Železný Brod

SOŠ technická, SOU sklářské
Rooseveltovo nám. 5 415 03 Teplice

SOŠ sklářská, SOU a OU
Zašovská 603 757 01 Valašské Meziříčí

VOŠ sklářská a SPŠ sklářská W olkerova 316
473 01 Nový Bor

ISŠ sklářská, OU a PrŠ Tovární 362
378 04 Chlum u Třeboně

VOŠ a Střední sklářská škola
Sázavská 547 582 91 Světlá nad Sázavou