Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Škodu na autě od neznámého viníka povinné ručení nehradí

aktualizováno 
Během parkování bylo vaše auto poškozeno. V lepším případě znáte viníka, v horším se k nehodě nikdo nehlásí. Jaké bude vypořádání s pojišťovnou? K čemu je vám protokol o nehodě?
Nejen na silnici se vám může stát nehoda

Nejen na silnici se vám může stát nehoda | foto: Lukáš KuběnaMF DNES

Parkoval jsem na hlídaném podzemním parkovišť. Při návratu k vozu jsem zjistil, že mi neznámý řidič poškodil pravé přední dveře. Bude mi škoda uhrazena z povinného ručení?

Zákonem o pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla byla zřízena Česká kancelář pojistitelů, jejímiž členy jsou všechny pojišťovny, kterým bylo uděleno povolení k provozování pojištění odpovědnosti. Z jejich příspěvků jsou hrazeny náklady na provozování kanceláře, ale zejména je z nich tvořen garanční fond.

Z tohoto fondu pak Kancelář poskytuje poškozenému plnění za škodu způsobenou provozem vozidla, za kterou odpovídá zjištěná osoba bez pojištění odpovědnosti, dále za škodu na zdraví nebo usmrcením způsobenou provozem nezjištěného vozidla, za kterou odpovídá nezjištěná osoba, za škodu způsobenou provozem cizozemského vozidla s hraničním pojištěním a škodu způsobenou provozem cizozemského vozidla s tzv. zelenou kartou. Kancelář hradí rovněž škody způsobené provozem vozidla, za které odpovídá pojištěný, který měl smlouvu uzavřenou s pojišťovnou, která z důvodu úpadku nemůže uhradit tuto škodu.

Jak z uvedeného vyplývá, zákon pamatuje i na případy, kdy je škoda způsobena nezjištěným vozidlem, to znamená, že za škodu odpovídá nezjištěná osoba. Z garančního fondu České kanceláře pojistitelů jsou však v tomto případě hrazeny pouze škody na zdraví nebo usmrcením. V uvedeném případě tedy škoda nemůže být hrazena z pojištění odpovědnosti, protože se jedná pouze o věcnou škodu.

Je zde však objektivní odpovědnost za škodu způsobenou nebo vzniklou jiné osobě v přímé souvislosti s činností, kterou má provozovatel nebo majitel podzemního parkoviště. Pokud bude mít uzavřenou pojistnou smlouvu na pojištění odpovědnosti za škody, byla by vám škoda prokazatelně vzniklá na hlídaném parkovišti hrazena z tohoto pojištění. V každém případě byste měl uplatnit požadavek na náhradu škody u provozovatele podzemního parkoviště. Zjištěnou škodu je ale nutné nahlásit obsluze ještě před výjezdem z místa stání v parkovišti a vyplnit oznámení o škodě vzniklé na parkovišti pro pojišťovnu. Je rovněž nutné požádat Policii ČR o sepsání protokolu o dopravní nehodě.

S nárokem je nutné se obrátit na pojišťovnu. Samozřejmostí je i prohlídka vozidla pracovníkem pojišťovny.

Pokud není provozovatel pojištěn, musíte uplatnit nárok na úhradu vzniklé škody z titulu jeho objektivní odpovědnosti např. soudní cestou.

Parkuji na parkovišti na sídlišti před naším panelovým domem. Bude mi z povinného ručení uhrazena škoda způsobená vozidlem, které při vyjíždění z parkoviště poškodilo můj automobil?

Pojištění odpovědnosti se vztahuje na každou osobu, která odpovídá za škodu způsobenou provozem vozidla uvedeného v pojistné smlouvě, pokud ke škodné události, ze které tato škoda vznikla a za kterou pojištěný odpovídá, došlo v době trvání pojištění odpovědnosti. Z tohoto důvodu za určitých předpokladů by vám škoda z povinného ručení mohla být uhrazena.

Je však třeba rozlišovat, zda jako poškozený znáte registrační značku (státní poznávací značku) vozidla viníka, nebo škodu způsobilo neznámé vozidlo. Škodnou událost má povinnost oznámit pojištěný, případně ji může oznámit přímo poškozený. Pokud je známa registrační značka vozidla škůdce, bude škoda hrazena z pojištění odpovědnosti (povinného ručení) tou pojišťovnou, u které je viník pojištěn. Může se však stát, že viník nebude souhlasit s tím, že škodu zavinil, protože nebude chtít ztratit bonus.

V tom případě bude záležet na tom, jak určí zavinění policie. Podle nového zákona o provozu na pozemních komunikacích (zákon č. 361/2000 Sb.) je povinností účastníka nehody neprodleně ohlásit dopravní nehodu policii ČR, pokud při ní dojde k usmrcení nebo zranění osoby nebo k hmotné škodě převyšující zřejmě na některém ze zúčastněných vozidel včetně přepravovaných věcí nebo na jiných věcech částku 20 000 Kč.

V případě nezjištěného vozidla je situace složitější. Podle § 9 zákona mám poškozený právo uplatnit svůj nárok na plnění u příslušného pojistitele nebo u České kanceláře pojistitelů, jedná-li se o nárok na plnění z garančního fondu. Již bylo uvedeno, že z garančního fondu jsou v případě nezjištěné osoby a škody způsobené provozem nezjištěného vozidla hrazeny pouze škody týkající se zdraví či života. V případě nezjištěného vozidla tedy věcnou škodu nehradí ani pojišťovna, ani Česká kancelář pojistitelů z garančního fondu.

Podmínkou úhrady škody je tedy zjištění vozidla a nahlášení škody policii ČR v případě, že škoda zjevně přesahuje 20 000 Kč nebo písemné prohlášení škůdce prokazující jeho zavinění v případě škod menších než 20 000 Kč. V případě neshody účastníků nehody ohledně zavinění je třeba nahlášení nehody policii i u škod menších než uvedená částka.

Pokud nehodu nahlásíte policii sám, může policie vlastním šetřením viníka nehody zjistit.

PLNĚNÍ VÍCE POJIŠŤOVEN

Při předjíždění jiného vozidla došlo k nehodě, protože řidič, kterého jsem předjížděl, odbočil bez ukázání změny směru doleva. Každý z nás, účastníků nehody, je pojištěn u jiné pojišťovny. Jak bude postupovat pojišťovna při úhradě škody z pojištění odpovědnosti?

Nejprve je nutné posoudit, kdo byl viníkem dopravní nehody, tedy škůdcem a kdo byl poškozeným. Pravděpodobně jste však zároveň jak viníkem, tak poškozeným, a totéž platí i pro druhého účastníka nehody. V protokolu o dopravní nehodě by tedy měla rozhodnout Policie ČR o vině účastníků nebo poměru zavinění.

Odpovědnost se posuzuje podle příslušných ustanovení občanského zákoníku (§ 431). To znamená, že střetnou-li se provozy dvou nebo více provozovatelů a jde-li o vypořádání mezi nimi, odpovídají podle své účastni na způsobení vzniklé škody.

Pojistitelé hradí za provozovatele, kteří odpovídají za způsobenou škodu společně, a to tak, že podle míry zavinění jednotlivých svých klientů uhradí svůj podíl na náhradě škody. Při stanovení podílu se vychází z dostupných informací (protokol o nehodě, výpověď účastníků nehody, znalecký posudek, vlastní šetření pojišťovny atd.).

Složitější situace je v případě, když poškozený je současně viníkem dopravní nehody. Je-li jeho zavinění nehody stoprocentní, nemůže mu být plnění poskytnuto.

Jak již bylo uvedeno, vychází se zpravidla z protokolu o dopravní nehodě. Od Policie České republiky, kde je popsáno zavinění jednotlivých účastníků. Podle poměru zavinění bude stanoven poměr, jakým bude snižováno pojistné plnění pro jednotlivé poškozené a současně viníky. Každá pojišťovna by tedy měla hradit za svého klienta poškozenému způsobenou škodu.


Úryvek je z knihy
"Povinné ručení"
vydané nakladatelstvím
Grada Publishing,
více informací naleznete na
www.grada.cz 

Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Krátkodobé úrazové pojištění pro děti se nemusí vyplatit

Pojišťovny jako horkou novinku prezentovaly novou nabídku na krátkodobé úrazové pojištění dětí, které se může hodit i v průběhu školního roku, kdy děti...  celý článek

Ilustrační snímek
O kolik peněz přijdete na nemocenské a jak finanční ztrátu zvládnout

Onemocnění nebo úraz jsou nepříjemné záležitosti. A když se jejich léčba prodlouží, situace se ještě víc komplikuje, a to po finanční stránce. Jak se připravit...  celý článek

Ilustrační snímek
Když se sport stane neúmyslným viníkem. Situace, které stojí peníze

K nehodě dojde snadno. Stačí se vrhnout na sport a aktivity, na které je čas jen o dovolené či o víkendu. Škodu pak můžete způsobit nejen sobě, ale i jiným...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

Evropě hrozí japonská past
Evropě hrozí japonská past

O možnosti, že se evropská ekonomika vydá podobnou cestou, jakou kráčí Japonsko, se hovoří již delší dobu. Možnosti pád... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.