Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Škodu způsobenou závadou na domu vám uhradí majitel

aktualizováno 
Nájemní dům ve kterém bydlíte má poškozenou střechu a majitel se o opravu již dlouho nezajímá. Pokud vám při nejbližším dešti nateče až do ložnice, máte právo požadovat po majiteli náhradu škody.
Spor o náhradu škody může vyústit v soudní při

Spor o náhradu škody může vyústit v soudní při

Bydlím se svým invalidním synem, vozíčkářem, v bezbariérovém bytě, který je v majetku MČ Praha 4. Po nastěhování jsem musela provést řadu oprav a výměn, což přišlo na několik desítek tisíc. Nyní mně nikdo nechce nic uhradit. Co se stane, nebudu-li platit nájemné, když mně tyto peníze chybějí?

Jestliže jste při přejímání bytu neuvedla do předávacího protokolu všechny výhrady a požadavky na provedení oprav, případně do jejich odstranění jste byt nepřevzala, budete těžko prokazovat jejich nutnost a opodstatněnost. Za tohoto stavu vám nebude žádná úhrada poskytnuta, neboť jste byt převzala bez výhrad a jako způsobilý k plnohodnotnému užívání. Neplacením nájemného se vystavujete riziku, že pronajímatel uplatní vůči vám výpověď z nájmu bytu. Neplacení nájmu je hrubým porušením povinností nájemce tak, jak je zná občanský zákoník.

Majitel domu neodstranil závadu na střeše. V důsledku toho došlo v našem bytě k poškození televize, čalouněné soupravy a koberce. Mohu na majiteli požadovat náhradu škody, když na vzniklý stav byl včas a písemně upozorněn? Majitelem je osoba žijící mimo republiku.

Nárok na uplatnění škody z důvodů vámi uvedených samozřejmě máte. Horší bude, jak dosáhnete dohody s majitelem, žijícím mimo republiku. Jednejte s jeho právním zástupcem, pokud jej v naší republice má, nebo se správní firmou. V případě neúspěšnosti jednání vám nezbývá jiná cesta, nežli občanskoprávní spor, tj. domáhat se svého nároku cestou soudu, a to podáním žaloby na náhradu škody.

Jak máme postupovat, pokud nás majitel domu omezuje v přijímání soukromých návštěv, přátel, a dokonce i členů rodiny?

Uvedený postup je zcela neoprávněný a nelze jej chápat jinak, než jako omezování osobních práv a svobod, ve smyslu § 211 trestního zákona a Listiny lidských práv. Obraťte se podáním na městský úřad, odbor vnitřních věcí, který postup majitele domu bude řešit v přestupkové komisi. V případě, že by toto řešení nebylo dostatečně účinné, podejte opakovaně podání u orgánů činných v trestním řízení, tj. Policie ČR nebo státního zastupitelství, které se tímto jednáním musejí zabývat.

Sousedí s námi rodina, kterou často navštěvují početní příbuzní a kromě bouřlivých nočních oslav způsobují návštěvníci škody na společném zařízení. Nájemník, který návštěvy přijímá, odmítá škody uhradit. Existuje nějaký předpis nebo nařízení, které by pomohly k nápravě stavu?

Občanský zákoník v § 683 stanoví odpovědnost nájemce i za škody způsobené osobami, kterým umožnil přístup do bytu a domu. Neodpovídá však za náhodu. Domáhat se náhrady lze pouze do šesti měsíců od případného skončení nájmu. Doporučuji vám však nárok uplatnit bez zbytečného odkladu.

V přízemí našeho domu jsou nebytové prostory, které byly v minulosti využívány jako obchod textilu. Ve třech vyšších podlažích bydlí 15 rodin v nájemních bytech. Nikdy jsme neměli s prodejnou žádné problémy. Se změnou majitelů objektu po roce 1992 docházelo pravidelně též ke změně nájemců nebytových prostor, vždy se však jednalo o obchod. V současné době je v přízemí herna s restauračním provozem. Po celou noc až do ranních hodin jsou nájemníci bytů v domě rušeni hlasitou hudební produkcí, provozem herny s kulečníkovými stoly a po skončení provozu kolem čtvrté hodiny vše vrcholí zábavami a hádkami opilých hostů. V domě se schází zvláštní společnost, většinou exotičtí cizinci. Okolí a zdi domu se mění ve veřejné záchody. Na stížnosti majitel reaguje odkazem na provozovatele, tj. vždy na určitou dobu mírně ztiší produkci, za hosty prý neručí a navíc potvrdili, že nám nedoporučují žádné kroky, protože ti cizinci jsou nebezpeční. Dalším argumentem je „svoboda podnikání“. Bydlení v našem domě se stává neúnosným, ale kam jít. Můžeme se nějak bránit?

Občanský zákoník č. 40/1964 Sb., ve znění pozdějších předpisů, ustanovuje především rovné postavení účastníků v občanskoprávních vztazích. Výkon práv a povinností vyplývajících z občanskoprávních vztahů nesmí bez právních důvodů zasahovat do práv a oprávněných zájmů jiných a nesmí být v rozporu s dobrými mravy. Vašimi problémy by se měl zabývat především majitel objektu a dohodnout takové podmínky s nájemcem nebytových prostor, abyste nebyli ohrožováni ve svých právech.

Ze zkušenosti poraden SON však víme, že jednání s majitelem nevede velmi často k úspěchu. Výrazné pravomoci má podle § 5 občanského zákoníku i příslušný orgán státní správy, který může uložit obnovení předchozího pokojného stavu. Tím není ohroženo vaše právo domáhat se ochrany u soudu. Pokud však budou státní orgány nebo orgány obce s přenesenou působností orgánu státu účinně chránit zájmy občanů a využijí svých pravomocí, nebude nutno řešit spor soudní cestou. Záleží tedy především na státních orgánech, jakým způsobem bude u nás naplňováno nájemní právo. V zahraničí výrazně pomáhají rozhodčí nebo smírčí komise, jejichž úloha je dána zákonem.

Úryvek z knihy: Rádce nájemníka bytu

1. díl: Nájem bytu je v ČR chráněn zákonem
2. díl: Co by měl vědět každý nájemník 
3. díl: Starý dekret na byt platí i v současnosti 
4. díl: Výše nájemného podléhá vyhlášce
5. díl: Různé nájemní vztahy a co z nich pro vás vyplývá

6. díl: Vaše nájemní smlouva platí i po prodeji domu 
 

REKLAMA


Úryvek je z knihy
"Rádce nájemníka bytu"
vydané nakladatelstvím
Grada Publishing,
více informací naleznete na
www.grada.cz 


Autor:


Hypotéční kalkulačka

let %
Vypočítat
Měsíční splátka Zjistit přesnější výpočet


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Financování auta: srovnání nabídek a rady, jak usmlouvat nižší cenu

Než podepíšete smlouvu s prodejcem vozu, počítejte. Opravdu se to vyplatí. Rozdíl v konečné ceně může být podle zvolených podmínek až desítky tisíc korun.  celý článek

Ilustrační snímek
Jste připraveni najít si novou práci? Otestujte se

Nezaměstnanost je na nejnižší úrovni za posledních devatenáct let a zvyšuje se poptávka po odbornících. Možná je tedy dobré poohlédnout se po novém místě. Jste...  celý článek

Zaplacením faktury podnikatel uzavírá roční smlouvu. Ilustrační snímek
Vymysleli fintu, jak pro nepozornost inkasovat beztrestně tisíce

Obchodní nabídky nejrůznějšího druhu nacházíme ve firemní poště často. Ale pozor, existují firmy, jejichž obchodní nabídka vypadá jako faktura. A i když ji...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

Volební preference STEM: ANO posiluje, podpora ČSSD spadla pod 10 %
Volební preference STEM: ANO posiluje, podpora ČSSD spadla pod 10 %

Necelý týden před volbami dál posilují preference hnutí ANO. Raketový nárůst zaznamenala SPD. Rostou také Piráti. Naopa... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.