Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Přispějeme vám na kadeřníka i zubaře, lákají firmy nové zaměstnance

aktualizováno 
Pracovní trh nyní prochází výrazným oživením a společnosti se potýkají s nedostatkem kvalifikovaných pracovníků. Benefity tedy využívají jako jeden z nástrojů, jak motivovat své stávající zaměstnance a přilákat nové talenty.

Ideální situací je, pokud zaměstnavatel pravidelně zjišťuje motivaci zaměstnanců, mapuje trh a podle toho upravuje pracovní benefity. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Firmy, které potřebují rozšířit své týmy, prezentují benefity už při úvodních pohovorech. Aby se kandidát rozhodl změnit zaměstnání, měly by ho nabízené bonusy zaujmout.

Hledáte novou práci?

Denně žhavé pracovní nabídky.

Vytvořte si zdarma životopis na jobDNES.cz

Ideální situací je, když zaměstnavatel pravidelně zjišťuje motivaci zaměstnanců, mapuje trh a podle toho benefity upravuje. Zpravidla jednou za dva roky. Personalisté například připraví anketu či hlasování o nové odměně a zaměstnanci tak sami získávají možnost rozhodnout, která z nabízených možností jim bude vyhovovat nejlépe.

Dá se to odečíst z daní? Výborně!

Stále je však možné najít společnosti, které nepřikládají benefitům dostatečný význam. Pokud váš zaměstnavatel dlouho firemní výhody neměnil, můžete se pokusit zmínit tento fakt u hodnotícího rozhovoru či promluvit se svým manažerem přímo na toto téma. Neočekávejte však, že se věci změní hned.

I nabídka benefitů prochází svým vývojem a na trhu se objevují stále nové možnosti. Rozhodujícím faktem může být také to, že si společnosti některé bonusy odečítají z daní, proto je pro ně zavedení nových firemních výhod mnohdy nákladově optimálnější řešení než plošné zvyšování platů.

Příspěvek na zubaře i kadeřníka

Test pracovníka

Podnikavec, realista, kreativec, jaký typ pracovníka jste? Zkuste test

Ilustrační snímek

Kreativita je v oblasti zaměstnaneckých benefitů vidět zejména u technologických a farmaceutických firem, které stále bojují s nedostatkem talentů. Nabízejí svým zaměstnancům například odkup zaměstnaneckých akcií. Stále více firem se přiklání také k poskytování výhod v oblasti zdravotní péče. Jedna z firem například poskytuje příspěvek 20 tisíc korun ročně na zubařské zákroky, jiná firma zase dává peníze na kadeřnické služby.

Stále vyšší oblibě se těší příspěvky na dětské tábory, relaxaci, dovolenou. Řada firem umožňuje svým zaměstnancům nákup produktů za snížené ceny, například výrobci hraček či kosmetiky nebo módní řetězce.

Stále žádanější jsou firemní školky

Stálicí v oblíbenosti benefitů je práce z domova a flexibilní pracovní doba. V posledním průzkumu Hays Czech Republic se home office dokonce umístil na prvních příčkách v několika sektorech, přičemž nejpopulárnější byl u pracovníků v oblasti IT. Ne u všech pozic je ale práce z domova možná.

Možnost využít firemní školku zatím není příliš častá, ale o to žádanější je, a kandidáti na ni často slyší. Pokud pracovníci u současného zaměstnavatele firemní školku využívají, může to být důvod, proč odloží změnu zaměstnání na dobu, kdy potomka ve školce mít nebudou.

Neustálými změnami prochází klasická řádná dovolená. Ze zákona jsou společnosti povinné poskytnout čtyři týdny volna, ale již několik let je u většiny firem běžných pět týdnů. V poslední době přibývá zaměstnavatelů, kteří dokážou nabídnout i další týden dovolené navíc.

Pro mladou generaci je příznačné, že před tradičními benefity dává přednost možnosti mít více volného času. I na to firmy reagují a poskytují sick-days či volno z rodinných důvodů (sňatek, narození dítěte, studium).

Smlouva na dobu neurčitou: dříve běžná, dnes benefit

Zajímavé příležitosti nabízejí i firemní věrnostní programy, kdy jsou zaměstnanci odměňováni za odpracovaná léta. Kdysi typické hodinky nyní nahrazují například prodloužené víkendy či příspěvky na dovolenou.

Nabídka pracovní smlouvy na dobu neurčitou hned po ukončení zkušební doby již není standardem. V současné době, kdy se běžně s novými zaměstnanci uzavírají pracovní smlouvy na dobu určitou, tak chtějí firmy i takovým benefitem nalákat perspektivní pracovníky, obzvlášť na pozice specialistů. Mezi uchazeči je pevná smlouva vnímána pozitivně a může být jedním z klíčových faktorů při jejich rozhodování.

Autor:Nejčtenější

Některé profese si výrazně polepšily, berou o deset i patnáct tisíc víc

Ilustrační snímek

Tisíce nových příležitostí a často skokový nárůst mezd ve většině oborů. Někteří si polepšili i o 20 procent. Tak...

Daňové přiznání za rok 2017: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Přiznat daně z příjmu musí každoročně statisíce Čechů. Daňové přiznání, které budete letos, tedy v roce 2018 vyplňovat,...Smí lyžařské areály zablokovat přeprodaný skipas? U soudu by nejspíš narazily

Na libereckých sjezdovkách varují lyžaře před příliš rychlou jízdou zábrany i...

Přivstanou si, lyžují pár hodin a před polednem skipas prodají nově příchozím. Tito návštěvníci jsou trnem v oku...

KOMENTÁŘ: Hypotéka pod tři procenta? Zapomeňte

Martin Mašát

Hypotéky se sazbou pod dvě procenta jsou nejspíš minulostí. V roce 2018 se sazby s největší pravděpodobností vyhoupnou...

Sedm pravidel, jak změnit myšlení a stát se chytřejším

Ilustrační snímek

Myšlení se věnujeme téměř každý den, a to po většinu života. Měli bychom proto v myšlení vynikat. Mezi myšlením a...

Další z rubriky

Překonat Baťu je na dlouho, říká muž, jehož výrobky jsou v každé kuchyni

Petr Chmela, zakladatel českého výrobce kuchyňských potřeb Tescoma

Ovar mnozí z nás uvaří v „jeho“ hrnci, nakrájíme ho „jeho“ nožem, chlebíčky dáme na „jeho“ mísy, pít budeme z „jeho“...

Sedm pravidel, jak změnit myšlení a stát se chytřejším

Ilustrační snímek

Myšlení se věnujeme téměř každý den, a to po většinu života. Měli bychom proto v myšlení vynikat. Mezi myšlením a...

Jak se jezdí na kolečkách mezi hamburgery a hranolky

Jiří Mařan

Jiří Mařan je od 14 let na vozíku. Tu pravou práci pro sebe hledal tak dlouho, až si ho nakonec našla sama. Potkáte ho...

Víkendář: Francie a Německo přichází s nečekaným plánem na reformu eurozóny

Víkendář: Francie a Německo přichází s nečekaným plánem na reformu eurozóny

Kurzy.cz Evropské vlády rády hovoří o nutné reformě eurozóny, ke konkrétní dohodě se ale nemají. Francie a Německo se tuto situa...

Najdete na iDNES.cz