Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Školák stojí bezmála šest tisíc korun, nejdráže vyjde aktovka a pomůcky

aktualizováno 
Základní náklady na dítě, které jde kupříkladu poprvé do školy, vycházejí na necelých šest tisíc korun. Jsou tu však i další výdaje, například za kroužky. Škola přitom hradí jen něco. Většina jde za rodiči, kteří v těchto dnech znovu sahají do finančních rezerv.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Podle ředitelky základní a mateřské školy ve středočeských Voticích Marcely Kratochvílové v naprosté většině případů rodiče zvládají žákům platit potřebné věci do školy. Jako praktické opatření zmiňuje, když jsou navíc seznámeni s tím, co budou muset školákovi obstarat, již v červnu. To proto, aby byli v záři na výdaje připraveni.

Naspořte dětem na studia. Poradíme vám, jak.

„Škola poskytuje žákům zdarma veškeré učebnice a dále odborné publikace, jako jsou matematické tabulky, zeměpisné a dějepisné atlasy, mimočítankovou četbu a další. Rodiče žáků platí veškeré pracovní sešity, sešity a ostatní papírenské zboží. U mladších dětí ještě některé školní pomůcky, jako jsou například kostičky na matematiku. Pracovní sešity a ostatní sešity stojí rodiče za školní rok přibližně tisíc korun,“ říká Marcela Kratochvílová.

Jsou tu i další náklady jako obědy či doprava. Nebo svačinový box s lahvičkou na vodu za cca 200 korun a peněženka (nejlépe na krk) na drobné a kartu na oběd kolem 80 korun. Mnohá domácnost tyto a podobné výdaje násobí i počtem dětí. Možná i proto Marcela Kratochvílová dodává, že škola v některých případech vychází rodičům v tíživé finanční situaci vstříc a s placením počká, nebo umožní zaplatit v několika splátkách.

Jiří Kubík ze společnosti Partners tuto praktiku hodnotí jako vstřícné gesto. „V opačném případě je možné, že rodiče sáhnou po krátkodobých půjčkách. A jen co by je rodiče splatili, přijde podzim a další výdaje na zimní oblečení, ze kterého děti vyrostly. Nejideálnější způsob je s náklady počítat a průběžně je rozpočítat na každý měsíc,“ dodává Kubík.

Z hlediska financí není velký rozdíl mezi prvním a druhým stupněm základní školy, pouze v ceně obědu, který se liší v jednotkách korun. Častější jsou náklady na různé výlety typu lyžařský zájezd za tři tisíce korun a více, plus vybavení, finance na vleky a další výdaje.

Kolik stojí prvňák?

Samostatnou kapitolu v hledání odpovědi na to, kolik stojí povinná školní docházka v České republice, tvoří prvňáčci. U nich často rodiče na vybavení tolik nešetří, zejména pokud nastupuje do školy jejich první dítě.

Čtěte také

Státní základní školy hradí řadu pomůcek do první třídy ze svých rozpočtů. Obvykle jsou to pracovní sešity na čtení a matematiku, sešity na psaní a základní vybavení na výtvarnou výchovu jako vodovky, štětce, voskovky, guma, lepidlo, modelína a tabulka s fixem či čtvrtky.

Takové věci koupí škola většinou v cenovém rozpětí 400 až 450 korun na žáka. Pak přicházejí na řadu rodiče. Základní školy většinou vybírají paušální částku, ze které pak sami nakupují potřebné věci – pro prvňáčky různé pomůcky do jednotlivých předmětů jako jsou například kostičky, dále se z této částky pokryjí pracovní sešity do prvouky, anglického jazyka a ostatní sešity na psaní a poznámky. Na tyto věci školy vybírají kolem tisíce korun, což obvykle pokryje celý školní rok.

Školní brašna

Vyšší výdaj pro rodiče školáka není nákup sešitů a částka vybíraná školou na běžné „provozní“ pomůcky do výuky, ale první nákup školní tašky. Na trhu jsou klasické aktovky s vyztuženými zády a celkově odlehčené, jejich cena se pohybuje kolem dvou tisíc korun. Batohy stojí zhruba o 200 korun méně.

Penál v plné výbavě

K výbavě prvňáčka patří  i dvoupatrový penál minimálně v ceně kolem 200 až 300 korun a jeho náplň, která se může vyšplhat až na 500 korun.

Už několik let jsou „povinnou“ výbavou na školách trojhranné pastelky, které podle posledních výzkumů posilují v prvňáčcích správné držení tužky. V obchodech koupí rodiče takové pastelky od 100 korun, záleží na počtu pastelek v balení. 

Výjimkou nejsou trojhranné pastelky za asi 400 korun ve speciální edici. Ta sice vypadá nádherně, ale více pastelek než v běžném balení v ní nenajdete. Většina škol se spokojí se šesti základními barvami a je jen na rodičích, kolik navíc chtějí do prvňáčka investovat.

Přezůvky a sportovní obuv

Dále musí rodiče obstarat přezůvky do školy. Ty stojí 300 korun a více, sportovní obuv do tělocvičny asi 400 korun. A chodí-li dítě do družiny, pak bývá povinnost i tam obstarat přezůvky. Sportovní oblečení na tělocvik není na školách vyžadováno speciální, stačí domácí leginy a tričko nebo tepláky.

Obědy

Okolo 80 procent dětí na prvním stupni základní školy se stravuje ve školní jídelně. Ceny obědů jsou dotovány a rodiče pak platí stanovenou cenu za oběd podle věku dítěte. Jeden oběd s polévkou a nápojem pro prvňáčka stojí 25 korun, pro žáka 11 až 14 let 27 korun a studenta od 15 let a více 28 korun. Měsíčně tedy obědy pro prvňáčka vyjdou kolem 500 korun, dopolední a odpolední svačinu si děti nosí z domova.

Kolik stojí prvňák? Okolo 5 930 korun

  • Pracovní sešity, sešity na psaní a ostatní - 1 000 Kč
  • Školní aktovka - 2 000 Kč
  • Školní penál - 250 Kč
  • Vybavení penálu (pastelky, tužky, pero) - 200 Kč
  • Obaly na učebnice a sešity - 100 Kč
  • Přezůvky (bačkory do třídy, družiny a do tělocvičny 300 Kč/200 Kč/400 Kč – 900 Kč
  • Svačinový box, láhev na vodu, peněženka 100 Kč/100 Kč/ 80 Kč – 280 Kč
  • Obědy - 600 Kč za měsíc a více
  • Družina - 100 Kč za měsíc
  • Školní výlety - 500 Kč a více
Autor:


Nejčtenější

Platební karty dostávají nové funkce. Podívejte se, co už umí

Ilustrační snímek

Bezhotovostní placení „pípacími“ kartami strmě roste. Počet bezkontaktních transakcí v porovnání s loňskem stoupl o 28...

KOMENTÁŘ: Uplynulo deset let od krize, připravme se na tu příští

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Každá krize přináší finanční pády i nové investiční příležitosti. Krize před deseti lety, která vyvrcholila pádem banky...Rozpoutá nová regulace národní banky od října hypoteční šílenství?

Ilustrační snímek

Česká národní banka zaznamenala nárůst objemu poskytnutých hypotečních úvěrů. Za mírným růstem stojí zřejmě i takzvané...

Ekonomka Lipovská: Délku pracovní doby a výši mezd by měl určit trh

Hana Lipovská je autorkou knihy „Kdo chce naše peníze? - Ekonomie bez politické...

Průměrná mzda v Česku roste, ve 2. čtvrtletí se vyhoupla na 31 851 korun. Platy ve veřejném sektoru však stoupají...

Jak být dobrým šéfem? Přiznávám, že jsem jen člověk, říká manažerka

Diana Rádl Rogerová

Jsou šéfové a pak ti druzí, co strhnou kolegy tak, že se do projektů pouštějí po hlavě a srdcem. Jedním z těch druhých...

Další z rubriky

Kvíz: Víte, jak bezpečně používat platební kartu v zahraničí?

Ilustrační snímek

Destinací, kde se bez hotovosti neobejdete, je jen minimum a přijímání platebních karet v zahraničí je dnes už na...

Kvíz: Znáte cizí měny a víte, kde je výhodně vyměnit?

Ilustrační snímek

Při cestách do zahraničí se určitě vyplatí mít v kapse i nějakou hotovost. Víte, kde výhodně peníze vyměnit? Jaký je...

KOMENTÁŘ: Uplynulo deset let od krize, připravme se na tu příští

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Každá krize přináší finanční pády i nové investiční příležitosti. Krize před deseti lety, která vyvrcholila pádem banky...

ČNB příští týden zvýší sazby. Korunu tak vůči euru zdraží na nejvyšší úroveň od ...

ČNB příští týden zvýší sazby. Korunu tak vůči euru zdraží na nejvyšší úroveň od ...

Kurzy.cz Česká národní banka na svém měnověpolitickém zasedání ve středu příští týden zvýší svoji základní úrokovou sazbu. Půjde...

Provident Financial s.r.o.
Specialista péče o zákazníky v terénu

Provident Financial s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj

Najdete na iDNES.cz