ilustrační fotografie

ilustrační fotografie | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Školka je nejlepším benefitem, pochvalují si firmy i rodiče

  • 12
Mnoho žen se může vrátit dříve do práce z rodičovské dovolené díky firemní školce. Tento benefit zavedlo v Česku úspěšně již několik firem. Školka funguje tak, že vezmete dítě do práce a někdo se vám o něj postará.

Tak honem, honem, děti, oblékáme se a jdeme na hřiště - volá mladá paní učitelka na skupinku tříletých dětí. Za chvilku vycházejí po dvojicích vesele ven. Na první pohled vypadá školka Žiraiffka jako kterákoliv jiná. Ale pozor - je to jedna z mála firemních školek, která v České republice funguje. Patří k hlavnímu a hodně oblíbenému benefitu Raiffeisenbanky.

"Zní to jako klišé, ale my jsme opravdu chtěli usnadnit ženám návrat do práce z mateřské dovolené," říká tiskový mluvčí banky Tomáš Kofroň. "Přednost mají samozřejmě zaměstnankyně, ale pokud zbude místo, mohou sem umístit děti i zaměstnanci banky," vysvětluje Kofroň.

Do školky se v současnosti vejde 70 dětí, do konce roku ale další místa přibudou. Děti jsou rozděleny podle věku do tří tříd. V první jsou ty nejmenší už od 18 měsíců do tří let, druhá třída je pro tří až pětileté děti a třetí třída je určená předškolákům.

Děti se učí anglicky a cvičí jógu

Školku provozuje pro Raiffeisenbanku firma KinderGarten, která má síť anglických školek po celé republice. "Tato školka je určena jen zaměstnancům banky. Děti mají podobný program, jaký nabízíme i v našich ostatních školkách. Nechybí zde výuka angličtiny jednou týdně, jednou za čtrnáct dní jezdíme na farmu ke koním kousek od Velkých Popovic, což děti naprosto milují. Cvičíme s dětmi také jógu, máme taneční kroužek," vyjmenovává školkový program hlavní učitelka Kateřina Formánková.

O děti se stará šest pedagogicky vzdělaných učitelek, na jazykové kurzy dochází rodilý Angličan. Rodiče přispívají na provoz školky 1 300 korun měsíčně, stravné za měsíc vyjde na tisíc korun, pokud dítě chodí každý všední den.

"Je to částka, kterou jsou všichni rodiče ochotni zaplatit, normálně je cena v anglických školkách mnohonásobně vyšší. Pro banku jde o náklad v řádech milionů korun ročně, rozhodně to není zanedbatelná částka," říká Tomáš Kofroň.

Dodává, že je někdy lepší pomoci ženám neztratit kontakt s firmou a vyjít vstříc případně upravenou pracovní dobou, než si vychovávat nové zaměstnance na dobu trvání mateřské. "Mnoho žen se nám díky firemní školce vrátilo do práce dříve. Všichni jsou spokojeni, rodiče vědí, že je o děti dobře postaráno a firma má zpátky své kvalifikované zaměstnance."

Maminky si školku pochvalují

Školku, která je kousek od stanice Budějovická, tedy pár minut od hlavní budovy Raiffeisenbanky, využívají zaměstnanci všech pražských poboček. "Je pravda, že je to pro některé rodiče z ruky, někteří to mají do školky i hodinu cesty. Ve školkách poblíž bydliště ale nesehnali místo, proto rádi firemní školku využili. Aktivity, které školka dětem nabízí, jsou za tu cenu školného jedinečné," říká Tomáš Kofroň.

Nadšení z firemní školky sdílí i jeho kolegyně Helena Horská. "Osobně si cením, že paní učitelky s námi komunikují i prostřednictvím e-mailu a že jsou ve školce umístěné kamery, takže mám možnost se v průběhu dne podívat, co můj syn zrovna dělá." Helena Horská se vrátila po mateřské už po roce.

"Moc si té naší firemní školky vážím, usnadnila mi návrat do práce, musela bych syna dát někam do jeslí a to se mi nechtělo. Moc se mu ve školce líbí, i když je tak malý, má tam spoustu kamarádů. Zvláště miluje ty jízdy na ponících. Panuje tu taková rodinná atmosféra," říká maminka, podle níž školka vznikla na popud zaměstnanců. "Moc jsme o ni všichni stáli. Některým problém nedostatku míst v mateřských školách totiž dokonce bránil v návratu z mateřské dovolené do práce."

Příspěvek i pro děti mimo Prahu

Aby rodičům pracujícím v bance mimo Prahu nebylo líto, že firemní školku nemohou využívat, dostávají každý měsíc příspěvek na mateřinku v místě bydliště. "Nevyplácíme jednu konkrétní částku, ale platíme výši školného," dodává Tomáš Kofroň.

Projekt firemních školek zatím zůstává v České republice v plenkách. Jde o finančně velmi náročnou investici, kterou si podniky dobře rozmyslí, když nemohou využít ani daňové odpočty či jiné úlevy od státu. Některé firmy argumentují tím, že o výchovu dětí by se měl postarat stát.

Další firemní školky v Česku

Linet
Přední výrobce zdravotnické techniky otevřel firemní školku na konci loňského září přímo v areálu firmy v Želevčicích u Slaného. Školka má kapacitu 42 dětí ve věku dva až šest let, v současnosti ji navštěvuje 41 dětí. Do školky chodí jak děti zaměstnanců, tak i dalších zájemců z regionu. Na projekt firemní školky získal LINET dotaci několika milionů korun z evropských fondů. Školka může v omezeném počtu sloužit i pro nejmenší školáky, děti zaměstnanců LINET jako družina. Otevřena je od 6 do 18 hodin. Výši školného firma nechce sdělit.

Thomayerova nemocnice
Při základní a mateřské škole v pražské Thomayerově nemocnici, která slouží dětským pacientům, funguje ještě speciální firemní školka pro zaměstnance. V současnosti je kapacita dvou tříd mateřinky 48 míst, přičemž podle ředitelky školky Ivy Křivánkové poptávka stále převyšuje nabídku. Proto mají přednost děti zdravotních sester. Provozovatelem je pražský magistrát, podílí se i sama nemocnice. Provoz školky je přizpůsoben pracovní době zaměstnanců, běžně je otevřeno od 6 do 17 hodin, podle potřeby i do 20 hodin, pokud má ovšem sestřička noční službu, může své dítě nechat ve školce i přes noc, a to na dětském oddělení. Měsíční školné je 500 korun plus stravné.

Impact-Corti
Firma zabývající se správou nemovitostí má svou firemní školku už přes dva roky. Provozuje ji občanské sdružení, které si založili zaměstnanci firmy, a firma toto sdružení sponzoruje. Kapacita školky je maximálně 15 dětí, v současnosti je zaplněna ze dvou třetin. Tři učitelky se starají o děti ve věku od jednoho roku do zhruba pěti let, poslední rok, tzv. předškolní, už většina dětí přechází do většího kolektivu ve státních školkách. Školka je otevřena od 7.30, pracovat ve firmě se začíná od 8 hodin. Otevřeno je, jak je potřeba, většinou do 17 hodin. Rodiče přispívají na provoz školky členskými příspěvky ve výši 800 korun, stravu si pro děti vozí každý sám. Školka je kousek od kanceláří firmy, v budově jednoho z klientů.

Několik dalších firem neprovozuje vlastní školské zařízení, ale pronajímá si pro své zaměstnance místa ve školkách v blízkém okolí.