Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia, Profimedia.cz

Rodiče s dětmi si finančně polepší. Příští rok uplatní vyšší školkovné

  • 17
Od ledna 2017 se zvyšuje minimální měsíční mzda z 9 900 korun na 11 000 korun. Díky tomu si finančně polepší rodiče s malými dětmi. Za rok 2017 si budou moci uplatnit vyšší školkovné než za letošní rok. Jaká jsou pravidla pro uplatnění školkovného, přibližuje Gabriela Ivanco ze společnosti Mazars.

Pokud mají rodiče dítě umístěné v předškolním zařízení, s jakou slevou mohou od ledna 2017 počítat?
Sleva za umístění dítěte ve školce neboli školkovné je v Česku zavedena od roku 2014 a jedná se o finanční pomoc rodinám s malými dětmi. Maximální výše školkovného odpovídá výši minimální měsíční mzdy. Minimální mzda se od ledna 2017 zvyšuje z letošních 9 900 korun na 11 000 korun, to znamená, že na každé dítě umístěné do předškolního zařízení budou moci rodiče uplatnit slevu až ve výši 11 000 korun ročně.

Co když ale bude školka dražší, bude možné získat vyšší slevu?
Toto možné není. Roční částka školkovného odpovídá prokazatelně vynaloženým výdajům za umístění vyživovaného dítěte daňového poplatníka v daném roce v předškolním zařízení maximálně však do výše minimální měsíční mzdy.

Činí-li roční výdaje za mateřskou školku například 18 000 korun, je možné za rok 2016 daňovou povinnost snížit o 9 900 Kč, za rok 2017 pak již o 11 000 korun. Na dvě děti je tedy možné uplatnit za rok 2017 školkovné až ve výši 22 000 korun a například na tři děti až 33 000 korun.

Jaké rodiny budou mít na školkovné nárok, existuje nějaké příjmové omezení?
Zatímco na přídavky na děti mají nárok pouze rodiny s rozhodným příjmem do limitu, pro uplatnění školkovného není finanční ani majetková situace testována. Školkovné tak mohou uplatnit i rodiny, v nichž oba rodiče pracují za průměrnou a vyšší mzdu, a tudíž nesplňují podmínky pro přiznání přídavků na děti. Částka je za rok, nerozlišuje se, zda dítě chodilo do školky celý rok, nebo jen část.

Jak rodiče daňovou slevu uplatní?
Daňovou slevu za umístění dítěte, která přímo snižuje vypočtenou daň z příjmu fyzických osob, je možné uplatnit pouze za celý kalendářní rok. Školkovné tedy nelze uplatňovat měsíčně při výpočtu čisté měsíční mzdy jako daňovou slevu na poplatníka. Zaměstnanci tudíž uplatňují školkovné v ročním zúčtování daně, které za ně zpracovává zaměstnavatel. Osoby samostatně výdělečně činné a zaměstnanci mající povinnost podat daňové přiznání, kupříkladu z důvodu příjmů z pronájmu, uplatňují školkovné v daňovém přiznání. Školkovné může uplatnit i živnostník uplatňující výdajový paušál.

Je potřeba nárok na slevu nějak doložit?
Ano. Zaměstnanci musí do 15. února doručit své mzdové účetní potvrzení od příslušné mateřské školy. Při podání daňového přiznání je pak toto potvrzení nutné odevzdat jako jeho povinnou přílohu. Pro tento písemný doklad není stanoven závazný tiskopis. V potvrzení by však měla být uvedena adresa školky, jméno a příjmení dítěte, rodné číslo dítěte, pro které se potvrzení vydává, vyčíslená částka školkovného, datum a podpis zástupce mateřské školy.

Který z rodičů může školkovné uplatnit?
Školkovné může uplatnit pouze jeden z rodičů, přičemž dítě musí žít s poplatníkem ve společně hospodařící domácnosti. Slevu je rovněž možné uplatnit i na více dětí, pokud tak mají rodiče například dvě děti v mateřské škole, mohou uplatnit školkovné na každé dítě do maximálního limitu a lze to provést i tak, že na jedno dítě uplatní školkovné jeden rodič, na druhé dítě druhý rodič. Částku školkovného na jedno dítě ovšem mezi rodiče rozdělit nelze, uplatnit jej v plné výši může jen jeden z rodičů.