Skončení pracovního poměru a dovolená

Vše o pracovním právu - Když pracovník odchází k jinému zaměstnavateli, musí si vybrat dovolenou? Může se totiž stát, že výpověď dá před prázdninami, ale do lázní či na dovolenou má...

Vše o pracovním právu

Když pracovník odchází k jinému zaměstnavateli, musí si vybrat dovolenou? Může se totiž stát, že výpověď dá před prázdninami, ale do lázní či na dovolenou má jet až na podzim. Má proto lázně a dovolenou odložit?

Poměrně často se stává, že zaměstnanec skončí pracovní poměr uprostřed roku, ale čerpat dovolenou potřebuje až na novém pracovním místě, například na letní dovolenou, lázně, a přitom by u nového zaměstnavatele nárok na celou dovolenou neměl. K tomu, aby byly splněny podmínky pro její převedení (nebo části) k jinému zaměstnavateli je zapotřebí, aby šlo o změnu zaměstnání v průběhu téhož kalendářního roku. A hlavně aby k ní došlo bez zbytečných průtahů. Podmínka bez zbytečných průtahů není v zákoníku práce definována. Z praxe lze dovodit, že doba mezi skončením pracovního poměru a započetím nového musí na sebe bezprostředně navazovat, přičemž se do této doby nepočítají víkendové dny či dny státního svátku. Zaměstnanec o převedení dovolené musí požádat nejpozději před skončením pracovního poměru u svého dosavadního zaměstnavatele, přičemž samozřejmě musí splňovat podmínky vzniku nároku na dovolenou.

Zúčastnění zaměstnavatelé, to jest starý i nový, nejsou povinni se dohodnout na úhradě vyplacené náhrady mzdy za dovolenou, na niž pracovníkovi u zaměstnavatele poskytujícího dovolenou nárok nevznikl. Zde chci zdůraznit, že zaměstnanec může všechny podmínky splnit, a přesto k dohodě nemusí dojít, neboť tato povinnost ze zákoníku práce neplyne. Proto doporučuji všem, kteří chtějí v průběhu roku měnit zaměstnání, aby se se starým a novým zaměstnavatelem na poskytnutí dovolené předem dohodli, aby nemuseli rušit lázně či drahou dovolenou. V případě oboustranné dohody poskytne zaměstnavatel za dobu čerpání dovolené náhradu mzdy ve výši průměrného výdělku, na kterou má pracovník nárok u toho, kdo mu poskytuje dovolenou. Ten, který mu dovolenou neposkytl, je pak povinen novému zaměstnavateli poskytujícímu pracovníkovi dovolenou uhradit tu část náhrady mzdy za dovolenou, na niž mu v předchozím zaměstnání vznikl nárok. A na co má nárok pracovník? Na výši průměrného výdělku dosaženého u zaměstnavatele poskytujícího dovolenou.

O autorovi| Zdeňka Beranová, Autorka je advokátka