Skončit v práci lze třemi způsoby

  10:00aktualizováno  10:00
Ukončit pracovní poměr může zaměstnanec třemi způsoby. Zákoník práce přitom přesně určuje postup těchto kroků, aby nebyl poškozen zaměstnanec ani jeho chlebodárce.
Podle toho, jak moc pracovník, který už není ve zkušební době, od zaměstnavatele pospíchá, má v zásadě tři možnosti, jak ukončit pracovní poměr: a) dohodou, kdy je důležité hlavně to, aby se obě strany shodly na termínu; b) výpovědí, u níž pracovník stejně jako v prvním případě vůbec nemusí uvádět důvody; c) zaměstnanec může pracovní poměr zrušit okamžitě.

Výpověď odchod zdržuje

U klasické výpovědi musí pracovník v podniku setrvat, než uplyne dvouměsíční výpovědní lhůta. "Výpovědní doba začíná běžet prvním dnem kalendářního měsíce

Pokud chceme příliš často jiné pracovní umístění, jsme označováni za fluktuanty! To už je dávno přežitek!

následujícího po doručení výpovědi," upozorňuje Dana Kolaříková z plzeňské advokátní kanceláře Skopeček ­ Kolaříková ­ Burianová. "Rozhodující je den, kdy zaměstnavatel výpověď obdržel. Nikoli den, kdy zaměstnanec podal dopis s výpovědí na poštu," dodává Karel Frimmel z brněnské advokátní kanceláře Vašíček, Frimmel & Honěk. Například pokud pracovník podá doporučený dopis s výpovědí poslední den v červenci a pošta doručí písemnost zaměstnavateli až začátkem srpna, výpovědní lhůta začne plynout až 1. září. Takže v práci skončí 31. října.

Dohoda vše urychlí

Kdo nechce čekat na skončení pracovního poměru dva měsíce a déle, nezbývá mu než se na odchodu dohodnout. Pokud zaměstnavatel nechce na dohodu přistoupit, je poslední šancí, jak odejít z firmy dříve, okamžité zrušení pracovního poměru. Zákon to připouští jen ve dvou případech. Když má zaměstnanec lékařský posudek, jenž mu zakazuje práci, která ohrožuje jeho zdraví a zaměstnavatel jej přitom do 15 dnů od předložení posudku nepřevedl na jinou vhodnou práci. Nebo v druhém případě, když zaměstnavatel nevyplatil pracovníkovi mzdu či její náhradu do 15 dnů po její splatnosti. Pokud je tedy výplatní termín 10. kalendářní den v měsíci a pracovník nedostal například únorovou mzdu do 25. března, může už následující den okamžitě zrušit pracovní poměr. A nepotřebuje k tomu žádné potvrzení.

U ohrožení zdraví je nutný posudek

V případě odchodu kvůli vážným zdravotním problémům musí pracovník předat zaměstnavateli lékařský posudek. "Z něj musí jednoznačně vyplývat, že zaměstnanec nadále nesmí provádět práce, které je povinen konat na základě pracovní smlouvy, a že jeho pracovní nezpůsobilost je dlouhodobé povahy. Tedy ne dočasná," zdůrazňuje pražská advokátka Věra Bognárová. Lékařský posudek může nahradit i rozhodnutí orgánu státní zdravotní správy nebo sociálního zabezpečení. Okamžité zrušení pracovního poměru přichází v úvahu například u kadeřnice, která trpí ošklivými ekzémy, nebo u květinářky, jež po letech onemocní silným astmatem či těžkou alergií na pyly. "Ode dne předložení posudku není zaměstnankyně povinna vykonávat práci, která podle posudku vážně ohrožuje její zdraví," říká advokát Karel Frimmel z Brna s poukazem na to, že jde o překážku v práci. A to až do doby, než zaměstnavatel pracovnici přeřadí na jinou, vhodnou práci nebo s ní pracovní poměr skončí. V takovém případě náleží pracovnici náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku.

Takzvaná náhlá smrt

Při okamžitém zrušení skončí pracovní poměr už v den, kdy pracovník předá písemné vyrozumění zaměstnavateli. "Obdobně jako u výpovědi musí zaměstnavatel i zaměstnanec okamžité zrušení pracovního poměru provést písemně a přesně v něm vymezit jeho důvod tak, aby jej nebylo možné zaměnit s jiným," říká plzeňská advokátka Kolaříková. Tento důvod rozhodně nelze dodatečně měnit. Okamžité zrušení pracovního poměru musí zaměstnavatel navíc dostat ve stanovené lhůtě. "Tedy do jednoho měsíce ode dne, kdy se pracovník o důvodu k okamžitému zrušení dověděl, a nejpozději do jednoho roku ode dne, kdy tento důvod vznikl," upřesňuje Dana Kolaříková.

Nárok na dva platy navíc

Pracovník má v případě okamžitého zrušení pracovního poměru nárok na náhradu mzdy ­ ta odpovídá dvojnásobku průměrného výdělku. Náhradu mu zaměstnavatel musí vyplatit nejpozději v nejbližším výplatním termínu po ukončení pracovního poměru. Když mu to technika výpočtu mezd umožňuje, vyhoví zaměstnavatel žádosti pracovníka a vyplatí mu náhradu už v den skončení pracovního poměru. Zatímco zaměstnavatel nesmí s pracovníkem rozvázat pracovní poměr (až na výjimky) v době, kdy je v neschopnosti, zaměstnanec může dát výpověď z pracovního poměru kdykoliv. Tedy i v době, kdy je v pracovní neschopnosti.

Anketa
www.zamestnani.idnes.cz
Stalo se, že vám zaměstnavatel při podání výpovědi z vaší strany dělal problémy?
ano .........................................48
ne   .........................................66
Autor:

Nejčtenější

Je králem vlašáku, letos počítá s tržbami kolem 30 milionů korun

Miroslav Volařík se letos stal už potřetí Vinařem roku.

Titul Vinař roku získal před nedávnem Miroslav Volařík z Mikulova. Soutěž vyhrál už potřetí. Přestože letos počítá s...

Roste nám obrat, brzdí nás však nedostatek lidí, říká personalistka

Monika Rousová, personální ředitelka společnosti 2N Telekomunikace

Trh práce kolabuje, nejsou na něm téměř žádní volní uchazeči o zaměstnání. Nezaměstnanost v Česku je přitom na novém...

Má smysl pořídit si nyní investiční byt? Odborníci radí nečekat

ilustrační snímek

Ceny nemovitostí jsou vyšroubované na maximum. Přesto realitní makléři doporučují pořízení investičního bytu...

Po rozvodu jí zbyly manželovy dluhy a stres. Řešení se nakonec našlo

Exekuce je stresující záležitost pro každého.

Dostali jste se kvůli někomu blízkému do finančních problémů? Hrozí vám exekuce? Neskákejte hned z mostu a raději se...

Co udělat, když chcete převést majetek za života

Ilustrační snímek

Pozůstalostní řízení se dotkne každého z nás, a tak je lepší uspořádat si věci ještě za svého života. Aby dům zdědil...

Další z rubriky

Českým firmám chybějí zaměstnanci, hledají je za hranicemi

Ilustrační snímek

O mnohá pracovní místa nemají naši lidé vůbec zájem. A tak si firmy jezdí vybírat pracovníky do zahraničí samy. I když...

Advokát radí, na co si dát pozor, když měníte práci

Ilustrační snímek

Možná jste se rozhodli změnit práci. Nebo jste zrovna dostali výpověď. V obou případech je důležité si pohlídat, jak...

Stravenky jsou samozřejmostí, firmy dnes musí zaměstnance více hýčkat

Ilustrační snímek

V listopadu začínají podniky nakupovat nové balíčky benefitů pro zaměstnance na příští rok. K mání jsou rekreace,...

Trump zaskočil trhy... a cena ropy padá. Pohonné hmoty v ČR v příštích týdnech v...

Trump zaskočil trhy... a cena ropy padá. Pohonné hmoty v ČR v příštích týdnech v...

Kurzy.cz Citelnější zlevňování pohonných hmot je tu. I když hlavně u benzínu, u nafty moc patrné zatím není. Řidiči se ovšem moh...

Najdete na iDNES.cz