Skutečné on-line obchodování

  0:01aktualizováno  0:01
Každý, kdo se zajímá o on-line obchodování se dříve či později potká s tajemným názvem Direct Access Trading následovaný rozsáhlým výčtem výhod, většinou zakončeným odkazem "open account". Co tajemná zkratka DAT znamená a co opravdu nabízí?
Vše začíná v roce 1975, kdy bylo deregulováno odvětví brokerských služeb. Vznikají první společnosti nabízející služby známé později jako discount brokerage. Obchodování probíhá po telefonu. V roce 1994 je představeno první webové obchodování prostřednictvím internetu, první DAT systémy následují krátce poté.

K vysvětlení rozdílů v přístupu DAT a klasického on-line brokera musíme zabrousit to teorie fungování amerických trhů. V zásadě se obchoduje buď na NYSE (New York Stock Exchange) nebo na Nasdaqu.  NYSE je klasická burza se systémem specialistů - obchodníků, kteří pro jednotlivé emise vytvářejí likviditu a "tvoří trh". Ve stručnosti to znamená, že každý pokyn skončí u specialisty. Naproti tomu Nasdaq je decentralizovanou komunikační sítí, která pro tvorbu trhu používá jiné mechanismy. Jsou zde jak marketmakeři (tedy obchodníci, kteří v každou chvíli mají v systému jak poptávku, tak nabídku) tak i ECN (Electronic Communications netwoorks) - nezávislé sítě pro distribuci pokynů, kde jsou navzájem anonymně párovány vyhovující pokyny jednotlivých klientů (známý je např. Island - http://www.island.com ). Zatímco v případě NYSE jde jen o to, jak rychle se pokyn dostane ke specialistovi, v případě Nasdaq titulů záleží i na tom JAK se dostane na trh.


Právě rychlost, přímý výběr cesty, množství informací a  možnost použít sofistikovaných obchodních technik  odlišuje DAT od webového obchodování. DAT systémy mají vzhled i funkce obvyklé u obchodních systémů, které mají k dispozici banky a makléřské domy.

Výhody DAT lze ve stručnosti shrnout do několika bodů:

Rychlost

Praktická doba "vložení pokynu - realizace-informace o realizaci pro klienta" je v řádu jednotek sekund.

Přímý výběr cesty

Pokyny klientů jsou z DAT systému přímo směrovány na jednotlivé trhy či do jednotlivých ECN - podle výběru klienta nebo přednastavené logiky v režimu automat.

Množství informací

Standardní součástí DAT aplikací bývají moduly grafů v reálném čase, společně s integrovanými nástroji pro technickou analýzu. Další možností je přístup k datům Nasdaq Level II, což znamená že klient vidí strukturu trhu - kdo kolik nabízí/poptává za danou cenu. Všechna data jsou streamovaná, na rozdíl od "fotek kursu" obvyklých u webových rozhraní. Samozřejmostí jsou nástroje pro správu portfolia a informace o účtu. Běžně se využívá i možnost zobrazení informací na více monitorech.


DAT systémy nejsou vhodné pro každého investora. Jejich provoz je náročnější - jak na hardware, protože jde o aplikace, běžící na lokální stanici, tak na připojení - nároky na datové toky jsou vyšší. Nevýhody DAT systémů lze shrnout do těchto bodů:

Nutnost instalace aplikace

Můžete mít sice více instalací na více počítačích, ale z běžné internetové kavárny si nezaobchodujete. S instalací aplikace samozřejmě přichází i možné problémy s konfigurací firewallu.

Vyšší nároky na hardware

Tato poznámka se týká spíše starších strojů, konfigurace od P II by neměly mít problémy.

Náklady na provoz

Vlastní pronájem DAT aplikace bývá zdarma, je však nutné platit za data podle požadované kvality. Nasdaq Level II data vás mohou stát od 60 - 200 USD měsíčně, ať již obchodujete, či nikoliv. Většina obchodníků vám při dosažení určitého množství obchodů poplatek promine.

Vyšší složitost ovládání

DAT je přímo propojen na trhy.  Toho plyne riziko okamžité realizace chyb které obsluha spáchá - nechtěné nákupy, chyba v ceně…. váš osud je plně ve vašich rukou - to je daň za rychlost.

Kdo by se tedy o DAT systémy měl zajímat ?

-          day tradeři

-          investoři, kteří aktivně obchodují

-          investoři, kteří chtějí mít maximální kontrolu nad průběhem investice

-          investoři, kteří potřebují maximální množství informací o vývoji trhu

Uvažovali jste někdy o tomto způsobu obchodování? Nebo vám stačí klasické obchodování přes internet? Těšíme se na vaše názory.
Autor:

Nejčtenější

Naspořil 400 tisíc a zkusil podnikat. Už má 260 zaměstnanců a míří výš

Praha,24.10.2018, Petr Palas, SPECIÁL PRO IDNES, FOTO MAFRA DAN MATERNA

Petr Palas začal při studiích na vysoké škole pracovat. Sbíral zkušenosti a střádal vydělané peníze. Pak založil v Brně...

Zlomila si nohu v Alpách. Stálo to 355 tisíc korun

ilustrační snímek

Poranění kolenních vazů, zlomeniny končetin, zranění pánve, břicha a hlavy jsou nejčastější úrazy, které se stávají při...

Zdražování pojistného se řidičům nelíbí, pojišťovny se proto snaží

Pojišťovny vědí, že klienti nesou zdražování nelibě, proto se snaží v povinném...

Asistenci zavoláte jedním zmáčknutím tlačítka. Na mobilu sledujete, jak k vám jede odtahové auto. Technik vám hned při...

Lidé bez práce volí raději brigádu, nově je v kurzu mikrozaměstnávání

Největší zájem je o administrativní výpomoc nebo kvalifikovanou brigádu v...

Pracovní trh aktuálně nabízí téměř 320 tisíc volných pozic, přesto je v České republice stále přes 200 tisíc lidí bez...

Nepřetěžujte zaměstnance, ať o ně nepřijdete, radí expertka

Ilustrační snímek

Podzim patří k nejnáročnějším obdobím v roce, obzvlášť pokud jde o nápor na psychiku. Navíc zaměstnavatelé v...

Další z rubriky

Firemní dluhopisy netransparentních firem se šíří trhem

Ilustrační snímek

Řada investičních odborníků doporučuje, aby Češi při sestavování svého investičního portfolia zvážili také investici do...

Má smysl pořídit si nyní investiční byt? Odborníci radí nečekat

ilustrační snímek

Ceny nemovitostí jsou vyšroubované na maximum. Přesto realitní makléři doporučují pořízení investičního bytu...

Koupil za sto tisíc, prodá za dva miliony. Kdy se vyplatí investice do aut

Lada Niva z roku 1979, na které její současný majitel vydělá zřejmě dva miliony...

Zájem o historická nebo unikátní vozidla v poslední době roste. Jde o alternativní investici, která většinou doplňuje...

Zpověď zklamaného bitcoinového nadšence a pokrytectví jeho kolegů

Zpověď zklamaného bitcoinového nadšence a pokrytectví jeho kolegů

Kurzy.cz Michael J. Casey je členem vedení serveru CoinDesk a je členem výzkumného týmu zabývajícího se blockchainem na Digital ...

Najdete na iDNES.cz