Skutečné on-line obchodování

  0:01aktualizováno  0:01
Každý, kdo se zajímá o on-line obchodování se dříve či později potká s tajemným názvem Direct Access Trading následovaný rozsáhlým výčtem výhod, většinou zakončeným odkazem "open account". Co tajemná zkratka DAT znamená a co opravdu nabízí?
Vše začíná v roce 1975, kdy bylo deregulováno odvětví brokerských služeb. Vznikají první společnosti nabízející služby známé později jako discount brokerage. Obchodování probíhá po telefonu. V roce 1994 je představeno první webové obchodování prostřednictvím internetu, první DAT systémy následují krátce poté.

K vysvětlení rozdílů v přístupu DAT a klasického on-line brokera musíme zabrousit to teorie fungování amerických trhů. V zásadě se obchoduje buď na NYSE (New York Stock Exchange) nebo na Nasdaqu.  NYSE je klasická burza se systémem specialistů - obchodníků, kteří pro jednotlivé emise vytvářejí likviditu a "tvoří trh". Ve stručnosti to znamená, že každý pokyn skončí u specialisty. Naproti tomu Nasdaq je decentralizovanou komunikační sítí, která pro tvorbu trhu používá jiné mechanismy. Jsou zde jak marketmakeři (tedy obchodníci, kteří v každou chvíli mají v systému jak poptávku, tak nabídku) tak i ECN (Electronic Communications netwoorks) - nezávislé sítě pro distribuci pokynů, kde jsou navzájem anonymně párovány vyhovující pokyny jednotlivých klientů (známý je např. Island - http://www.island.com ). Zatímco v případě NYSE jde jen o to, jak rychle se pokyn dostane ke specialistovi, v případě Nasdaq titulů záleží i na tom JAK se dostane na trh.


Právě rychlost, přímý výběr cesty, množství informací a  možnost použít sofistikovaných obchodních technik  odlišuje DAT od webového obchodování. DAT systémy mají vzhled i funkce obvyklé u obchodních systémů, které mají k dispozici banky a makléřské domy.

Výhody DAT lze ve stručnosti shrnout do několika bodů:

Rychlost

Praktická doba "vložení pokynu - realizace-informace o realizaci pro klienta" je v řádu jednotek sekund.

Přímý výběr cesty

Pokyny klientů jsou z DAT systému přímo směrovány na jednotlivé trhy či do jednotlivých ECN - podle výběru klienta nebo přednastavené logiky v režimu automat.

Množství informací

Standardní součástí DAT aplikací bývají moduly grafů v reálném čase, společně s integrovanými nástroji pro technickou analýzu. Další možností je přístup k datům Nasdaq Level II, což znamená že klient vidí strukturu trhu - kdo kolik nabízí/poptává za danou cenu. Všechna data jsou streamovaná, na rozdíl od "fotek kursu" obvyklých u webových rozhraní. Samozřejmostí jsou nástroje pro správu portfolia a informace o účtu. Běžně se využívá i možnost zobrazení informací na více monitorech.


DAT systémy nejsou vhodné pro každého investora. Jejich provoz je náročnější - jak na hardware, protože jde o aplikace, běžící na lokální stanici, tak na připojení - nároky na datové toky jsou vyšší. Nevýhody DAT systémů lze shrnout do těchto bodů:

Nutnost instalace aplikace

Můžete mít sice více instalací na více počítačích, ale z běžné internetové kavárny si nezaobchodujete. S instalací aplikace samozřejmě přichází i možné problémy s konfigurací firewallu.

Vyšší nároky na hardware

Tato poznámka se týká spíše starších strojů, konfigurace od P II by neměly mít problémy.

Náklady na provoz

Vlastní pronájem DAT aplikace bývá zdarma, je však nutné platit za data podle požadované kvality. Nasdaq Level II data vás mohou stát od 60 - 200 USD měsíčně, ať již obchodujete, či nikoliv. Většina obchodníků vám při dosažení určitého množství obchodů poplatek promine.

Vyšší složitost ovládání

DAT je přímo propojen na trhy.  Toho plyne riziko okamžité realizace chyb které obsluha spáchá - nechtěné nákupy, chyba v ceně…. váš osud je plně ve vašich rukou - to je daň za rychlost.

Kdo by se tedy o DAT systémy měl zajímat ?

-          day tradeři

-          investoři, kteří aktivně obchodují

-          investoři, kteří chtějí mít maximální kontrolu nad průběhem investice

-          investoři, kteří potřebují maximální množství informací o vývoji trhu

Uvažovali jste někdy o tomto způsobu obchodování? Nebo vám stačí klasické obchodování přes internet? Těšíme se na vaše názory.
Autor:


Nejčtenější

Chtěla potvrzení o bezdlužnosti, teď je dlužníkem ona

Ilustrační snímek

Centrální registr dlužníků poskytuje mimo jiného vydání potvrzení o bezdlužnosti. To však nikdo v České republice...

Kvíz: Zvládli byste práci v nadnárodní korporaci?

Ilustrační snímek

Pokud splňujete kvalifikační předpoklady pro nabízenou pracovní pozici a ještě k tomu máte na obdobném postu i...Zmapovali jsme deset aktuálně nejvýhodnějších běžných bankovních účtů

Ilustrační snímek

V Česku přibývají bankovní účty, které lze zřídit zdarma bez jakýchkoliv podmínek. Vyplývá to z analýzy, kterou server...

Devět osobních doporučení, jak dát svému životu smysl

Ilustrační snímek

Mark Twain byl úspěšným romanopiscem, ale i trefným a často ironickým pozorovatelem lidských osudů. V jeho díle lze...

Krotí emoce, konflikty a vyhoření a stávají se firemním benefitem

Ilustrační snímek

Práce firemních psychologů se začíná stávat zajímavým benefitem, který funguje už v mnohých společnostech. Proč jsou...

Další z rubriky

Rady odborníka, jak se vyhnout investiční bublině a ztrátě peněz

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Stále víc Čechů se zajímá o to, jak a kam investovat, aby své peníze lépe zhodnotili. „Burza umí nadělovat krásné zisky...

Analytik: Akcie prodávej v květnu. Platí v investičním světě pořekadla?

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Češi se zajímají o investice. Řada lidí však v investování tápe a chytá se nejrůznějších rad, jak spravovat své...

Žijí sami a nemají problém s penězi. Jak odvážně singles investují

Ilustrační snímek

Stále více Čechů část vydělaných peněz investuje do akcií nebo podílových fondů. Nejaktivnější jsou v tomto směru...

Příští rozhodování o sazbách Rada ČNB založí na nových datech o stavu české ekon...

Příští rozhodování o sazbách Rada ČNB založí na nových datech o stavu české ekon...

Kurzy.cz Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týd...

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNIK KVALITY - 3D MĚŘENÍ

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj, Zlínský kraj
nabízený plat: 25 000 - 28 000 KčNajdete na iDNES.cz