Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Skvělé novinky pro podílníky

aktualizováno 
Česká republika je považována za malou otevřenou ekonomiku, o čemž svědčí i vývoj v oblasti podílových fondů. Investoři mohou v současné době vybírat z 92 domácích otevřených podílových fondů a 657 fondů zahraničních, které získaly od Komise pro cenné papíry povolení k distribuci. Poslední události jasně potvrzují trend naší orientace na zahraničí.

Velkými změnami prochází podílové fondy, které patří pod hlavičku ČSOB. Na ČSOB investiční společnost se přejmenoval OB Invest, což znamená další krok ke sjednocení fondů OB Investu, První investiční a zahraničních fondů KBC pod jednu střechu s názvem ČSOB fondy. ČSOB Investiční společnost je ze sta procent vlastněna ČSOB Asset Managementem, ten právě dovršuje nákup většiny (až 98 %) akcií První investiční společnosti. Změny však nebudou pouze ve vlastníkovi jednotlivých společností. Jelikož obě společnosti, které budou patřit stejnému vlastníkovi, nabízejí obdobné fondy, dojde k jejich slučování. V konečné fázi by tak měly zbýt (pro retailového klienta) čtyři fondy podle klasického rozdělení – akciový, smíšený, dluhopisový a fond peněžního trhu.

 

Spolu s takto sloučenými fondy budou pod zmíněnou hlavičkou ČSOB fondy nabízeny i zahraniční fondy KBC, které mají širší záběr. Podle Josefa Beneše z ČSOB Asset Managementu budou i nadále jednou z cest kapitálově zajištěné fondy, kde se předpokládá emise nového fondu zhruba každých šesti týdnů.

Jak nakupovat fondy a sestavit portfolio? Více můžete nalézt v nové příloze ZDE

 

Počet fondů s registrací v ČR se stále zvyšuje. V minulém týdnu oznámily nabídku nových fondů např. Raiffeisenbank a ABN Amro. ABN Amro doplňuje svoji nabídku (40 fondů) o další čtyři fondy denominované v eurech a dolarech. Již názvy napoví, o jaké fondy se jedná - Global Equity Value Fund, US Equity Value Fund, High Yield Bond Fund, Interest Growth Fund – tedy o dva akciové fondy a dva duhopisové fondy.

 

Raiffeisanbank oproti tomu nabízí fond denominovaný v českých korunách – Raiffeisenbank Český dluhopisový fond. Půjde o „klasický“ dluhopisový fond zaměřený na české vládní dluhopisy s domicilem v Rakousku. Minimální investice do fondu Raiffeisenbanky je 1 000 Kč, u fondů ABN Amro je na úrovni 250 EUR či USD.

 

Nejen pro podílníky fondů investiční společnosti AKRO bylo jistě klíčové dlouho očekávané rozhodnutí soudu v otázce (bývalých) C.S. fondů. Po více jak pěti letech tak do nástupců fondů přijde 1,1 mld. Kč. Radost podílníků jistě nesdílí představitelé Plzeňské banky, která bude muset zmíněnou částku do fondů vrátit. (Plzeňská banka fungovala jako depozitář C.S. fondů.) Je dokonce pravděpodobné, že to bude znamenat konec banky s jedinou pobočkou, neboť její aktiva jsou menší než částka, o kterou se u soudu jednalo (spolu s úroky - 2,5 mld. Kč). Více se dozvíte v následujících článcích: Soud přiznal CS fondům miliardu, Plzeňská banka zavřela, Plzeňská banka zůstává zavřená.

Podrobné informace o podílových fondech můžete nalézt v naší specializované sekci ZDE

 

Uplynulý týden přinesl nové zprávy pro české podílníky i z hlediska regulatorního. Legislativní rada vlády totiž na svém jednání 13. března nepodpořila nový zákon o kolektivním investování, ale naopak další projednávání bylo kvůli „zásadním připomínkám“ přerušeno. Zákon se tak vrací zpět na Ministerstvo financí, které by ho mělo spolu s novým zákonem o podnikání na kapitálovém trhu znovu předložit ještě do konce března.

 

Pokud byla toto špatná zpráva, dobrou zprávou jistě bylo to, že Ministerstvo financí upustilo od svého záměru zavést dvouletý časový test pro osvobození výnosů z prodeje cenných papírů, který by jistě znamenal pro podílové fondy „katastrofu“.

 

Obchodování podle UNISu

 

Ceny akcií v uplynulém týdnu stoupaly. Výnosy dluhopisů reagovaly spíše ve vztahu na zahraničí, kde převládala nejistota z válečného konfliktu, zatímco české akcie už více odrážely zprávy z domova. Vyslovení důvěry vládě, lepší makroekonomické výsledky a zisky společností jako Philip Morris přispěly k růstu akcií na pražské burze (PX-50 posílil za týden o 1,96 %). Pozitivní výsledek mělo i rozhodnutí ústavního soudu, které zrušilo výjimku z povinnosti odkupu akcií od minoritních akcionářů při privatizaci podniků. Akciové fondy tak nezaznamenaly výrazné ztráty jako v minulých týdnech. Nejhůře si vedly fondy zaměřené na evropský region, který v minulém týdnu poklesl opět více než např. trh v USA.

 

Druh fondu Nejlepší Nejhorší
Název fondu Výsledek Název fondu Výsledek
Akciové ISČS-SPOROTREND 2,35% ISČS-EUROTREND -3,63%
ČPI Fond nové ekonomiky 2,14% AKRO Eurotech -3,61%
ČPI globál.značek 0,65% ČSOB ev. akciový -3,13%
Dluhopisové ISČS-BONDINVEST 0,20% ISČS-TRENDBOND -1,18%
ČPI F. st. dluhopisů 0,05% IKS Plus bondový -0,69%
ČSOB nadační -0,06% IKS dluhopisový -0,26%
Fondy fondů IKS fond fondů -5,54%    
ISČS-GLOBALTREND -5,63%    
Peněžního trhu ČSOB instit. Euro peněžní 0,09% AKRO OBLIGACE -0,74%
ČSOB výnosový 0,04% Živnobanka-Sporokonto -0,09%
IKS Dividendový 0,04% ISČS-MERKUR -0,08%
Smíšené IKS balancovaný 2,36% AKRO mezinárodní balancovaný -1,62%
AKRO Český 1,44% Pioneer Trust -1,36%
ČPI  Moravskoslezský 0,48% AKRO Výnosový -1,32%
Čisté prodeje IKS Dividendový 336 IKS globální -107
ISČS-SPOROBOND 280 ISČS-SPOROINVEST -66
ČSOB výnosový 124 ČPI  Český -18
Zdroj: UNIS ČR

 

Autor:


Jak si vybudovat finanční rezervu

měsíců % měsíců
Vypočítat
Měsíčně spořte
Zjistit přesnější výpočet


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Tři investice, u kterých se nafukuje spekulativní bublina

Státní dluhopisy, akcie, nemovitosti, půjčky. U těchto všech nástrojů se vytváří gigantická bublina. K takovému závěru dojdete, když se začtete do finančních...  celý článek

JOSEF ŠÍMA: ATELIÉR 1934, olej na plátně, 99 x 144 cm  Cena 28,8 milionů korun...
Rekordní rok na českých aukcích: investoři utratili přes miliardu

Sběratelé a investoři loni utratili na aukcích 1,26 miliardy korun, padl historický rekord za obraz vydražený za nejvyšší cenu a řada umělců dosáhla nových...  celý článek

Ilustrační snímek
Pět rad, jak nenaletět, když se vydáte do velkého světa investic

Chcete začít investovat, zhodnotit své úspory. Specialista investičních produktů UniCredit Bank Stanislav Hamerník poradí, jak první cestu na burzu zvládnout...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

Výsledky voleb a preferenční hlasy. Koho voliči dostali do sněmovny?
Výsledky voleb a preferenční hlasy. Koho voliči dostali do sněmovny?

Hvězdou letošních voleb je teprve jednadvacetiletý Dominik Feri, který se z posledního místa na pražské kandidátce TOP ... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.