Sledování cen nemovitostí je celosvětové hobby

  • 82
Předvídat, zda ceny bytů a domů budou v nejbližším období klesat, nebo stoupat, se na celém světě podobá hádání z kávové sedliny. Koupě nemovitosti je risk. Většina lidí do ní vkládá celoživotní úspory nebo se na dlouho upisuje hypoteční bance. Ani pro firmy není jednoduché při špatné investici šmahem odepsat miliony.

Čím vyšší cena, tím větší opatrnost, často hraničící s paranoiou. Například Británie loni řešila, zda je růst cen bytů a domů zdravý, nebo jde o umělou bublinu, která brzy splaskne, a lidé přijdou o své peníze.

Začátkem února společnost Halifax ohlásila slušný růst lednových cen v Británii o 2,2 procenta a předpověděla pokračování trendu, uvádí server BBCNews. Naopak konkurenční firma Nationwide varovala, že trh se zpomaluje, a v lednu ceny stouply o pouhých 0,7 procenta.

Vnutila vám pojišťona špatný produkt? Klidně ji zažalujte!

Orientovat v nastalém zmatku se musí kromě kupců a prodávajících také centrální banka. Od jejích sazeb se odvíjí cena hypoték, za kterou si lidé bydlení pořizují.
"Strašidlo dalšího boomu na trhu s bydlením zvyšuje pravděpodobnost, že náklady na půjčení peněz stoupnou," uvedl pro server ekonom Philip Shaw. I přes spekulace a splaskající bubliny však domy plní jednu zásadní funkci, kterou neovlivní ani vyšší cena. "Nedávno jsem si koupil předraženou nemovitost v drahé čtvrti. Čekám, že až půjdou ceny dolů, přijdu o peníze. Ale ty nejsou reálné, zato střecha nad hlavou ano," napsal jeden čtenář serveru.

Kolik stojí byt ve světě? 

Londýn

26

New York

24

Tokio

23

Milán

18

Paříž

14

Sydney

14

Dublin

13

Madrid

11

Frankfurt

10

Stockholm

10

Amsterdam

9

Toronto

8

Brusel

4

Praha

2

Poznámka: byt 2+1 v centru, v mil. korun podle aktuálního kurzu

Pramen: Economist