Využívejte speciálních studentských slev i chytrých nákupů. Ilustrační snímek

Využívejte speciálních studentských slev i chytrých nákupů. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Přehled, jak ušetřit s ISIC kartou i bez ní

  • 4
Pokud začínáte studovat na některé z veřejných vysokých škol, automaticky se stanete vlastníkem karty ISIC pro mladé. Karta studentům slouží jako školní průkaz i jako slevová karta.

Kromě AVU v Praze a ZČU v Plzni ji používají všechny veřejné vysoké, k tomu i 18 škol soukromých a 213 středních. Jestliže vaše škola průkaz nepoužívá, můžete si ho pořídit sami – jen v Praze se dá koupit na 26 místech. Seznam naleznete na www.isic.cz. Jestli to máte na kontaktní místo daleko, můžete si ISIC nechat vystavit i přes internet.

Slevy v kině, obchodech i restauracích

V Česku kartu momentálně uplatníte jako slevovou na více než 2 700 místech, ale důležité je, že platí i ve světě – slevy na ni získáte ve 124 zemích.

ISIC karty

Počet

  • karet: 256 004
  • míst poskytujících slevy: 2 700
  • VŠ vydávajících ISIC: 42
  • SŠ vydávajících ISIC: 213

Kino: Premiere Cinemas Ládví v Praze – dvě vstupenky za cenu jedné.

Software: MS Office se slevou až 90 procent.

Jízdné: 150 linek autobusové dopravy v Česku se slevou 10 až 20 procent. Více informací na www.studentskejizdne.cz. S ISIC lze do konce října u Českých drah pořídit In-kartu In 25, se kterou můžete jezdit o čtvrtinu laciněji.

Sport: Sleva 10 až 50 procent ve čtyřiceti lyžařských areálech, novinkou jsou krkonošská střediska Vítkovice Aldrov, Benecko či Stoh. Sedmiprocentní sleva v prodejnách Hudy Sport, 15procentní v obchodu Mammut.

Knihy: 10procentní sleva v knihkupectvích Kanzelsberger, Librex, Academia i mnohých dalších.

Databázi slev naleznete na www.isic.cz.

Co je třeba k vyřízení ISIC karty

  • Žádost o vystavení karty s potvrzením o studiu. Pozor – na žádost je zvláštní formulář a potvrzení musí být na něm, nestačí jakákoliv kartička ze školy. Nesmí však být starší než dva měsíce.
  • Doklad totožnosti – může to být občanský průkaz nebo pas.
  • Fotografie pasového formátu.
  • 300 korun na uhrazení licenčního poplatku.
  • Pokud o kartu žádáte elektronicky, musíte mít potřebné dokumenty naskenované.
  • Karta platí vždy od 1. září do konce prosince následujícího roku, pak je třeba uhradit nový poplatek. 
  • Těm, kdo mají kartu jako školní identifikační průkaz, vyjde její pořízení levněji: v prvním roce stojí 260 korun, pak se kupuje jen takzvaná revalidační známka za 150 korun na rok. To jsou ceny nejvyšší – škola je může dotovat.

Šetřit lze i bez průkazu na slevy

Způsobů, jak ušetřit, je více: vařte si sami, nebo choďte do menzy. Na nákup dárků, zážitků, ale i spotřebních předmětů používejte slevové portály. Abyste přitom nenaletěli nepoctivému prodejci, prohlédněte si internetový server www.bloklist.cz, kde portály zveřejňují informace o firmách, které se k zákazníkům nechovaly korektně.

Šetřit se dá také nákupy v takzvaných "happy hours" – hodinu před zavírací dobou mají levnější zboží nejen v zeleninových tržnicích, ale například v cukrárnách řetězce Hájek-Boušová pořídíte zákusky za polovinu, v prodejnách Marks&Spencer je po 20. hodině pečivo za polovic.

Pravdou je, že slevy bývají hlavně na zboží lehce nadstandardní, když si ale jako studenti chcete dopřát trošku rozmařilosti, měli byste to dělat šikovně.