Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Slevy v zahraničí: kdo si počká, hodně ušetří

aktualizováno 
Ačkoliv se v Česku se slevami poslední dobou roztrhl pytel, chybí jim řád, který platí na západ od hranic. Například ve Francii každý ví, že jeho nákupní chvíle, pokud si chce pořídit levné oblečení, nastává druhý nebo třetí týden v lednu a v červnu.

„Lidé se na výprodeje chystají jak diví, slevy jsou podstatné, ceny padají i více než o polovinu, v televizi běží záběry po zahájení výprodejů, na kterých jsou vidět davy koupěchtivých,“ popisuje slevové šílenství Renata Slováková, která ve Francii studovala. Oceňovala přitom, že k mání jsou na začátku výprodejů všechny velikosti v dostatečném množství.

„V nabídce jsou kousky z úplně aktuální kolekce, takže když jsou v módě trička s krajkami, dají se koupit třeba za polovic. U starších kolekcí jsou slevy ještě větší,“ dodává Renata Slováková. Jako bonusy k lednovým výprodejům zimních kolekcí oblečení dostávají zájemci v Paříži ještě velké slevy bytového textilu, ložního prádla a ručníků.

Co ukázal letošní test směnáren? Která je nejlevnější? Čtetě výsledky našeho testu připraveneho ve spolupráci Fincentra a regionálními redakcemi MF DNES ZDE.

V současné době se dají koupit například levněji než jindy barvy, tapety a další prostředky ke zkrášlení bytu, před koncem srpna zase oslavují všechny obchodní řetězce velkým snížením cen školních potřeb návrat dětí do škol. „Marketing mají obchodníci ve Francii dokonale promyšlený, kupujícím dají po slevách vždy tak 14 dní odpočinout a pak nastoupí s další akcí, třeba menšího rozsahu,“ popisuje Renata Slováková.

Podobně jako ve Francii se i v Anglii těší letní i zimní slevy velkému zájmu. Jde o módu, v letních slevách se dá pořídit kvalitní letní značkové oblečení a obuv i za třicet procent původní ceny, vyprodávají se neprodané kousky zimní kolekce.
 
Zájezdy za slevami? Zájem opadá

Češi si zvykli za slevami jezdit i do zahraničí. Oblíbené jsou nákupy v Polsku, Rakousku či Německu. Do těchto zemí lze dojet s některou z cestovních kanceláří zhruba za 130 až 300 korun. Podle majitelů cestovek však o nákupní zájezdy zájem opadá. Je to způsobeno vyrovnáním nabídky zboží i masivními slevami, které vyhlašují i tuzemští obchodníci. Navíc lidé jezdí za slevami raději individuálně, vlastními auty. Do Polska se jezdí celoročně pro potraviny, oblečení, obuv, vybavení bytu i prací prášky.

V Bavorsku začínají výprodeje poslední červencový týden a trvají ještě první dva týdny v srpnu, v Sasku probíhají velké slevy v posledním červencovém a prvním srpnovém týdnu. Ceny padají až o osmdesát procent u textilu, obuvi a sportovního vybavení. Zimní slevy začínají v Německu hned po Vánocích a táhnou se až do prvního únorového týdne. Postupem doby se slevy zvyšují, zároveň je však stále užší a užší výběr zboží. Velké výprodeje doprovázejí po celý rok akční nabídky  s příznivými cenami, zejména u elektroniky. Letáky dostávají obyvatelé z pohraničí do schránek. 

V Rakousku startují sezonní letní slevy během června. Zatímco loni to bylo až koncem měsíce, v letošním roce již v jeho polovině, a to kvůli chladnějšímu počasí, které v červnu panovalo. S oblečením, které výprodejům dominuje, se svezou i slevy dalšího sezonního oblečení.

Téměř všechno, na co si vzpomenete, se dá v některém období roku koupit levněji. Opravdu výhodné nákupy však chtějí rozvahu a čas.  Slevy běží celý rok. Jak s nimi ušetřit? Více čtěte v našem aktuálním tématu ZDE.


 

Autor:


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...První obchodní počin byl fiaskem, dnes jeho firma funguje už 26 let

Mít vlastní obchod byl vždycky jeho sen.

Jeho otec byl vášnivý zahradník. Zdeněk Adam mu musel od malička pomáhat a nenáviděl to. Přesto se dnes zahradničením...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Propustit zaměstnance je v Česku dost obtížné a drahé, říká studie

Ilustrační snímek

V České republice jsou pravidla pro propuštění zaměstnance jedna z nejpřísnějších v Evropě. Je nemožné se rozloučit se...

Další z rubriky

Zpožděné letadlo nebo vlak. Na co máte nárok a jak získat stovky eur

Ilustrační snímek

Pokud vás dopravce vysadí z letadla, vlaku či autobusu později, než slíbil, máte nárok na odškodné. Záleží ovšem na...

Jak poznat, komu se nedá věřit. Šest signálů snížené důvěryhodnosti

Ilustrační snímek

Nejspíš se vám už někdy stalo, že jste někomu věřili, ale pak se ukázalo, že jde o člověka, který myslí jen na sebe....

Zkažená dovolená: na co máte nárok, když se výlet nevyvede

Ilustrační snímek

Pohled je to většinou subjektivní. Klient má pocit, že má totálně zkaženou dovolenou. Při pohledu zvenčí ovšem vypadá...

ČNB: Ať je koruna klidně slabší

ČNB: Ať je koruna klidně slabší

Kurzy.cz ČNB v srpnu podruhé v řadě zvýšila sazby, čímž je dostala nejvýše za skoro deset let a za stejnou dobu to bylo poprvé, ...

Najdete na iDNES.cz