Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Slibují dluhopisy závratné zisky?

aktualizováno 
Za jednu z bezpečných forem zhodnocení prostředků jsou v současnosti považovány dluhopisy. Kvůli poměru rizika a nabízeného výnosu jsou mezi investory velice oblíbené a tvoří neoddělitelnou složku většiny portfolií. Jako efektivní zdroj financování jsou zase oblíbené u bank, států, firem a dalších subjektů veřejného a soukromého sektoru. Můžete na nich vydělat i vy?

Dluhopisy (bondy, obligace) jsou zastupitelné cenné papíry, s nimiž je spojeno právo na splacení dlužné částky a povinnost emitenta toto právo uspokojit. Je to tedy forma dluhu mezi emitentem (dlužník, ten, kdo dluhopis vydal) a investorem (věřitel). Na rozdíl od běžných úvěrů jsou dluhopisy běžně obchodovatelné na burze, nebo mimoburzovním trhu. Informace o dluhopisech jsou veřejně dostupné a standardizované.

U každého dluhopisu je při jeho vydání vyhlašována jeho nominální cena (par value), roční úroková sazba (kupón) a datum splatnosti. Na základě poptávky a nabídky se aktuální cena dluhopisu mění a málokdy jej tedy investoři nakupují za nominální cenu.

Jak již bylo uvedeno, dluhopisy jsou považovány za relativně bezpečnou formu investice, což ovšem neznamená, že jejich koupí má investor určitě vyhráno. Může se totiž stát, že výnos z dluhopisu může být nulový, nebo dokonce záporný. Míra rizika a tím i očekávaná výnosnost jednotlivých druhů dluhopisů se liší v závislosti na tom, kdo dluhopis vydal, nebo jaká je jeho doba splatnosti.

Nejméně rizikové jsou státní dluhopisy emitované vyspělými západními ekonomikami. Ty ale samozřejmě nedosahují výše výnosů dluhopisů s vysokým výnosem (tzv. high yeld), které emitují společnosti s horší bonitou a vyšším rizikem nesplacení závazků a jejichž rating se pohybuje ve spekulativním stupni (BB a nižší). Do této skupiny patří i dluhopisy, které vydávají vlády rozvíjejících se zemí, mezi nimi i Česká republika.

Jak je to s výnosy a cenou

NENECHTE SI UJÍT
domov
Z hypotéky lze pořídit i vybavení bytu
Výdaje na pořízení bytu mohou domácnost velmi vyčerpat.  K možnostem čerpat  spotřebitelský úvěr či americkou hypotéku přibývá další – modifikovaná hypotéka.
boss
Volno? Pro mnoho šéfů vzácnost
Někteří šéfové pracují čtrnáct hodin denně. Často i o víkendech. Když se zmýlí, může to mít fatální následky. ZÁVIDÍTE JIM VYSOKÝ PLAT? A tu dřinu a odpovědnost taky?
Záda, bolest zad - (c) profimedia.cz/corbis
Nadešel konec bolavých zad?
Znáte to: Jsou lidé, kteří mají problémy se zády, a jsou lidé, kteří nosí kosmodisk.Tato pomůcka má vyřešit problémy s bolestmi zad. Je to však skutečně pravda?

Pro pochopení principu fungování dluhopisového trhu je nutné vysvětlit souvislost mezi cenou dluhopisu a dluhopisovým výnosem. Výnos dluhopisu je odvozen od nastavení úrokových sazeb. Ty se však v průběhu životnosti dluhopisu mohou měnit a mění se tak i výnosy dluhopisů. Nemění se ale jistina, kterou držitel dluhopisu obdrží při jeho splatnosti. Jelikož se tedy během životnosti mění výnosy dluhopisu, mění se i jeho cena (opačným směrem), ze které se výnosy počítají. Když tedy rostou výnosy, ceny klesají a naopak. Výnosy dluhopisů za normálních podmínek rostou také se zvyšující se dobou splatnosti. Prostředky jsou vázány na delší dobu a investoři jsou tak odměněni za vyšší riziko, které s tím souvisí.

Dluhopisy jsou většinou emitovány ve velkých objemech a jsou tedy primárně určeny velkým institucionálním investorům, jako jsou podílové fondy, nadace, penzijní fondy, banky apod. Některé druhy dluhopisů jsou však v malých objemech určeny také drobným investorům. Mezi ně patří například i u nás se rozšiřující hypoteční zástavní listy (HZL), vydávané hypotečními bankami.

Ty využívají takto získané prostředky k poskytování hypotečních úvěrů. Jejich výhodou je osvobození úrokového výnosu od daně a stálý kupónový výnos. Nevýhodou ale může být někdy nízká likvidita, úrokové riziko, které vzniká při růstu úrokových sazeb (to se ale týká všech dluhopisů) a také vysoké poplatky, které jsou důsledkem nízké konkurence na trhu. Někomu by mohlo vadit také vyplácení kupónů, které je nutné opět investovat. V současnosti emituje HZL na našem trhu pět bank a jsou obchodovatelné také na pražské burze a RM-Systému.

Vyplatí se podílové fondy

Investiční kluby - past na důvěřivé? Čtěte ZDE

Nejrozšířenější a pro investory asi nejvýhodnější investicí do dluhopisů jsou podílové fondy. Ty v podstatě odstraňují všechny zmíněné nevýhody spojené s investicí do samotných dluhopisů. Na našem trhu je v současnosti možnost investovat do poměrně velkého množství podílových fondů domácích i zahraničních investičních společností. Co se týče zaměření, je výběr také dostatečně široký, takže na své si přijdou všechny typy investorů.

Pro domácí investory je asi nejzajímavější investice do fondů vedených v české koruně a investujících do českých dluhopisů. Jak je vidět i z tabulky, je velmi důležité dát si pozor na poplatky fondů. Ani vysoké poplatky a tradice investiční společnosti nejsou zárukou dobrých výsledků a naopak, dobrých výnosů mohou dosahovat i fondy domácích investičních společností, které mají poplatky většinou mnohem nižší.

České dluhopisové fondy

Fond

minimální vstupní investice

vstupní poplatek

výnosnost
za 1 rok p.a.

výnosnost
za 3 roky p.a.

Conseq dluhopisový

není stanovena

2,50%

14,13%

6,00%

ING International Český fond obligací

3 000 Kč

2,10%

8,92%

5,83%

KBC Renta Czechrenta

5 000 Kč

1%

8,77%

6,31%

ISČS Sporobond

5 000 Kč

0,50%

8,46%

5,75%

Raiffeisen Czech Bond

10 000 Kč

1%

7,83%

-

ESPA Český fond státních dluhopuisů

5 000 Kč

2,50%

7,59%

-

Pioneer obligačný

5 000 Kč

1,50%

7,52%

-

ISČS Bondinvest

5 000 Kč nebo
50 000 Kč*

1%

7,48%

5,30%

ABN Amro Czech Crown Bond

25 000 Kč

2%

7,39%

5,37%

IKS Dluhopisový

5 000 Kč

vstupní 0%,
1 % při odkupu do 1 roku,
0 % po 3 letech

6,82%

3,81%

ČSOB bond mix

50 000 Kč

1%

6,47%

-

ČP Invest Fond státních dluhopisů

3 000 Kč

1%

4,29%

3,46%

ČP Invest Fond korporátních dluhopisů

3 000 Kč

1%

4,22%

5,26%

Credit Suisse Bond Czech Fond

50 000 Kč

3%

4,00%

-

Poznámka: *Při prodeji PL OPF Bondinvest je účtován poplatek za vytištění jednoho podílového listu 60 Kč
Zdroj: Fondshop

Celkově se výnosy dluhopisových fondů orientovaných na český trh pohybovaly kolem šesti procent, i když v první polovině roku to vypadalo se zhodnocením mnohem hůře. Nejvíce se dařilo fondu Conseq Invest - dluhopisový, ten ale získal výhodu v tom, že čtvrtinu jeho portfolia tvoří polské dluhopisy, přičemž měnová rizika vůči české koruně nejsou zajištěna. Fond tak sice dosáhl ve své kategorii nadprůměrných výnosů, je to však na úkor vyššího měnového rizika.

Nejvíce se v minulém roce dařilo dluhopisům východoevropských zemí (v průměru kolem 10-15%), předpoklady splnily také dluhopisy s vysokým výnosem (kolem 10 - 13 %). Dobré výsledky zaznamenaly i dluhopisy na rozvíjejících se trzích (12%). Výnosy amerických dluhopisů trochu překvapivě začaly zaostávat za výnosy dluhopisů evropských, kterým se začalo na konci roku vcelku dařit. 

Porovnejte výnosy fondů s ostatními produkty na trhu v našem interaktivním průvodci ZDE

 Chcete vědět, jaké jsou vaše investiční dovednosti?Otestujte své znalosti ZDE

V tomto roce se podobné výsledky celkově nedají očekávat. V rozhodování mezi Evropou a USA by měl opět zvítězit starý kontinent, očekávané zvyšování úrokových sazeb bude v USA tlačit ceny dluhopisů dolů. Zázraky však není třeba očekávat ani v Evropě, neznamená to ale, že by se investoři svých pozic v dluhopisech, případně dluhopisových fondech měli vzdát. Dluhopisy totiž pořád tvoří dobrou alternativu k rizikovým formám investic a ne nadarmo jsou považovány za spásný přístav, který nabízí rozumné zhodnocení vzhledem k jejich rizikovosti.

Jaké jsou vaše zkušenosti s dluhopisy? Myslíte si, že příjemně překvapí i tento rok, nebo od nich nemůžeme očekávat žádné zázraky? Napište nám, těšíme se na vaše názory.

 

Autor:Nejčtenější

Proč jsou kanály kulaté? Obvyklé i nezvyklé otázky padající u pohovorů

Ilustrační snímek

Při pracovním pohovoru čelí uchazeči různým otázkám personalistů. Třeba dotaz „Jaké jsou vaše silné a slabé stránky?“...

Zažil úspěch i pád. Dnes mluví o renesanci podnikání se zážitky

Jan Hájek

Před deseti lety založil firmu na zážitky. Lidem nabízí lety balonem, jízdu v rychlém autě, adrenalin ve větrném tunelu...Kvíz: volno na svatbu či stěhování. Kdy ho musí firma proplatit?

Ilustrační snímek

Pokud jste zaměstnaní, pak určitě víte, že máte nárok na dovolenou. Jak je to ale v případech, kdy do práce nemůžete...

Automobilky přitvrzují. Ceny aut letí nahoru

Zdražování aut

Možná jste si toho všimli sami, pokud uvažujete o koupi auta a sledujete ceníky. V některých se najednou objevily vyšší...

Tři osvědčené zásady, jak se vyhnout pracovnímu stresu z termínů

Ilustrační snímek

Stresuje vás, že máte před sebou úkol s pevně stanoveným termínem, o kterém víte, že je šibeniční? Nebo se umíte...

Další z rubriky

Co je dobré vědět o závěti. Kdo dědí a v čem se chybuje

Ilustrační snímek

Blíží se Dušičky, tedy Památka zesnulých. Právě v tento čas mívají notáři dost napilno, protože lidé mají větší zájem o...

Průzkum: učitelé si půjčují, nejvíc spoří zdravotníci a finančníci

Ilustrační snímek

Jak hospodaří s penězi vybrané profese, zjišťoval průzkum Kantar TNS pro společnost KRUK, která pořádá 13. a 15....

Polovina Čechů dá pod stromeček peníze, je to podle psychologa správné?

Ilustrační snímek

Darovat k Vánocům obálku s penězi v letošním roce plánuje 48 % Čechů. Vyplynulo to z aktuálního průzkumu finanční...

Další nabídka

Kurzy.cz

Co pošle bitcoin do stratosféry?
Co pošle bitcoin do stratosféry?

Kdo dnes neinvestuje do bitcoinu nebo jiné kryptoměny, jako kdyby nebyl. Ne každý chce investovat do něčeho, čemu neroz... celý článekNajdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.