Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Slibují vám bezpečí? Vyděláte minimum

aktualizováno 
Zajištěné fondy zažívají v posledních letech doslova boom. Ročně se objeví na trhu více než desítka nových produktů od několika investičních společností a ještě se snad nestalo, že by se neprodala celá emise. To je všechno hezké, ale neočekávají od toho investoři ve skutečnosti více než nakonec dostanou?
Peníze, investice

Peníze, investice | foto: Profimedia.cz

Vyplatí se do nich investovat?

Garantované produkty jsou u nás nabízené od roku 2000 (ve větším množství se začaly prodávat v polovině roku 2002 a maximální boom zaznamenaly až v posledních dvou letech). Jejich splatnost je několik let a většina z nich ještě do dneška nebyla ukončena. Přesto už dnes lze u většiny z nich, zejména těch starších a těch, které své výnosy v určitých periodách uzamykají, usoudit, jestli byly pro investory dobrou volbou, či nikoli.

Střadatelé mají v současnosti na výběr velký počet fondů nabízejících různé strategie a profitujících na širokém množství světových akciových trhů. Množství a různorodost je skutečně dostačující, s jejich skutečným výnosovým potenciálem to však tak růžové vždycky není. Investoři si musí uvědomit, že výkonnost fondů neodpovídá reálné výkonnosti podkladového aktiva (akciový index) a míra participace je omezena předem stanovenou hranicí. To je ale cena za zajištění.

Největšími „producenty“ co do počtu, strategií i frekvence nabízených produktů jsou u nás společnosti ČSOB/KBC a HSBC. Kromě nich své zajištěné produkty nabízí Česká spořitelna (ESPA zajištěné fondy), IKS komerční banky (rodina fondů MAX).

Zajištěné fondy zpravidla nejsou konstruovány na principu klasických otevřených fondů a průběžné výkonnosti tedy nezaručují investorům, že při momentálním prodeji podílových listů bude jejich výnos totožný. Při předčasném vystoupení z fondu si totiž společnosti zpravidla účtují vysoké výstupní poplatky, skutečný výnos může být mnohem nižší a investor současně ztrácí nárok na garantované minimum.

Vydělali jste?

Společnost ČSOB v letech 2000 a 2001 vydala čtyři fondy, které byly splatné v průběhu let 2003 a 2004. Prvním fondem, jehož doba trvání byla pouhých 2 a čtvrt roku, byl fond KBC/ ČSOB Světové investice 2. Výnos fondu se odvíjel od zhodnocení tří světových akciových indexů DJ EuroStoxx 50 (40%), S&P 500 (30%) a Nikkei 225 (30%) s participací 70 %. Minimální ani maximální zhodnocení nebylo určeno, fond pouze garantoval navrácení nominální hodnoty. V důsledku nepříznivého vývoje na trzích však byla absolutní ztráta všech indexů -29,37 % a fond tedy koncem roku 2003 pouze vyplatil investorům vložené prostředky.

Pražská burza v roce 2005: Nadchla i zklamala? 
Čtěte ZDE.

Druhým fondem, který již byl splacen, je KBC Click ČSOB Světové Akcie 1. Doba trvání fondu trvala od 31.03.2000 do 30.07.2004 a jeho výnos byl průběžně jednou ročně zaklikáván. Výnos fondu se odvíjel od zhodnocení evropských (EuroStoxx 50) a amerických akcií (S&P 500) a na konci období vyplatil podílníkům výnos 12,42 % (2,74 p.a.).

I další dva již splacené fondy KBC Click ČSOB Evropské Akcie 1 a Click ČSOB Evropské Akcie 2 fungovaly na principu zaklikávání výnosů. Výnos za jedno zaklikávací období (zpravidla jeden rok) byl ohraničen od -3 % do 13,5 %, resp 12 %. Minimální zhodnocení bylo 0, resp. 6 % za dobu trvání fondu. První fond tak za čtyři a půl roku existence vydělal podílníkům celkově 4,62 % (1,05 % p.a.), druhý pak za období tři a půl roku vyplatil minimum 6,04 % (1,73 p.a.).

Co lze očekávat od ostatních?

V letošním roce bude splaceno dalších 5 fondů KBC/ČSOB. Mírným zklamáním pravděpodobně bude výnos fondu KBC ČSOB Světové Investice 1, u něhož se nepředpokládá, že by investorům kromě investované částky přinesl navíc nějaký výnos. Ten vychází ze stejných indexů, jako jeho již splacený stejnojmenný kolega s dvojkou na konci. Fond své výnosy nezaklikával a jeho výkonnost nebyla ničím ohraničena. Úplně jiná situace je u fondu KBC Click ČSOB Světové Akcie 2, u něhož lze očekávat výnos za pět a čtvrt roku v rozmezí 21,81 - 36,81 % (3,85 % - 6,18 % p.a.), což se už vyrovná průměrnému výnosu dluhopisových fondů. Fond zaklikával výnosy každý rok a výnos na období byl omezen do výše 15 %. Oba fondy jsou splatné 28.února.

O dva měsíce déle budou muset čekat investoři na splacení fondu KBC Click ČSOB Světové Akcie 7, který zaklikává výnosy čtvrtletně, maximálně však 1 %. Za tři roky existence tak může investorům vyplatit kolem 10-ti procent (3,10 % p.a.). Fond s podobným názvem, ale s pětkou na konci přinese koncem roku po čtyřech ročních kliknutích výnos v rozmezí 23,13 % až 32,38 % (4,77 % - 6,48 % p.a.). Oba fondy profitují na vývoji indexů DJ EuroStoxx a S&P 500.

Posledním fondem, u kterého se letos v květnu očekává vyplacení investorů, je ČSOB Reverzní Click 1. Předpokládaný výnos se pohybuje kolem hodnoty 28,5 % (10,3 % p.a.). Dosažení takového výnosu je umožněno způsobem výpočtu, který vycházel z předem stanoveného maximálního výnosu 50 %, od nehož byly měsíčně odečítány případné měsíční poklesy. Předpokládaný výnos není nijak uzamčen a může se do konce trvání fondu rapidně snížit.

V dolaru, libře, euru

Největším emitentem zajištěných fondů v zahraniční měně je společnost HSBC. Ta u nás nabízí zajištěné produkty pravidelně v čtvrtletních intervalech a letos bude splatných šest fondů. Většina z fondů je uvedena ve třech základních měnách, kterými jsou GBP, USD a EUR. Také výnosy v jednotlivých měnách jsou u každého fondu rozdílné.

8. září budou po čtyřech letech trvání splaceny fondy Nasdaq Bonus, European Growth a Swiss Growth. První dva byly dostupné ve všech třech měnách, poslední pouze v dolaru. Výnos fondu Nasdaq Growth vychází ze 100 % výnosu, ze kterého jsou měsíčně odčítány poklesy indexu. V současné době je zůstatek na hodnotě 31,19 %, minimálně 11% (v GBP 12%) však mají investoři garantováno.

Fond European Growth zaklikává čtvrtletní výnosy (maximální výkyvy +- 5 % v USD a EUR, 6 % v GBP) a v současnosti je zakliknuto 29,47 % (GBP), resp. 25,26 % (USD, EUR). Fond Swiss Growth na podkladovém indexu participuje 65% a koncem roku činil jeho výnos 37,14. Výnos se však neuzamyká a v nejhorším případě tak může skončit na nule.

Koncem letošního roku (18.12.2006) bude splatná další trojice zajištěných fondů, každý z nich ve všech měnách. Prvním je fond Asia Plus Growth. Maximální růsty v každém čtvrtletním období jsou ohraničeny do výše 7 % (GBP), 4 % (USD) a 4,5 % (EUR). Fond garantuje minimální výnos 9 %, 7 % a 8 % a zatím nejlépe jsou na tom investoři v GBP (33,08 %). Dolaroví a euroví investoři zatím důvod k velké spokojenosti nemají (11,52 %, 15,73 %).

Fond World Growth nabízí určitou participaci (75 % GBP, 50 % USD, 60 % EUR) na podkladových indexech a po ukončení bude rok s nejhorší výkonností anulován. Do dnešního dne si indexy připsaly růst 21,1 %. Participace na koši indexů (80 % GBP, 55 % USD, 65 % EUR) je základem pro výpočet výnosu také u posledního letos splatného fondu HSBC, Anglo American Growth. Ten, podobně jako jeho předchozí kolega, negarantuje žádný výnos, pouze navrácení peněz. V současné době se výnosy pohybují na úrovni 18,06 % (GBP), resp. 12,42 % (USD) a 14,68 % (EUR).

ESPA a IKS MAX – zatím příliš mladé

Společnosti IKS a Erste u nás začaly nabízet fondy až v roce 2004 a v nejbližších dvou letech není splatný ani jeden z nich. Fondů ESPA bylo do dnešního dne vydáno celkem 11, IKS zatím vydala 5 MAX fondů v koruně a po jednom fondu v euru a dolaru.

Z uvedených čísel vyplývá, že ačkoli jsou zajištěné fondy pro konzervativní investory určitě zajímavým produktem, jsou určeny spíše nezkušeným investorům, kteří chtějí s investováním teprve začít a zkusit něco, kde se nic nemůže pokazit. Ti, kteří od zajištěných fondů očekávají vysoké zisky však mají smůlu. Cena za „bezpečnost“ je vysoká a výkonnost zajištěných fondů je někde mezi fondy peněžního trhu a dluhopisovými fondy. Ty se však vyznačují mnohem lepší likviditou a nevážou prostředky na několik let. Když tedy chcete vydělávat, zkuste to někde jinde, případně k zajištěným fondům přidejte nějakou rizikovější alternativu.

Zdají se vám výnosy zajištěných fondů dostatečné? Které fondy upřednostňujete vy? Těšíme se na vaše názory a zkušenosti.

Autor:


Jak si vybudovat finanční rezervu

měsíců % měsíců
Vypočítat
Měsíčně spořte
Zjistit přesnější výpočet


Hlavní zprávy

Další z rubriky

JOSEF ŠÍMA: ATELIÉR 1934, olej na plátně, 99 x 144 cm  Cena 28,8 milionů korun...
Rekordní rok na českých aukcích: investoři utratili přes miliardu

Sběratelé a investoři loni utratili na aukcích 1,26 miliardy korun, padl historický rekord za obraz vydražený za nejvyšší cenu a řada umělců dosáhla nových...  celý článek

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust
Investovat, nebo obchodovat? Analytik radí, co je větší jistota

Být investorem, nebo traderem čili obchodníkem? Takovou otázku si klade většina těch, kteří se rozhodli zhodnotit své prostředky na finančních trzích. Co je...  celý článek

Vladimír Brůna
Když stát své dluhy smaže inflací, je dobré mít zlato, říká odborník

Zájem Čechů investovat do zlata roste. A to i přesto, že cena zlata dosahuje ročního maxima. Podle investičního odborníka Vladimíra Brůny z Golden Gate CZ...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

21.10.2017 Výsledky voleb bychom mohli znát už dnes večer
21.10.2017 Výsledky voleb bychom mohli znát už dnes večer

21. října 2017 Výsledky voleb bychom mohli znát už dnes večer Ve 14 hodin se uzavřou volební místnosti a okrskové voleb... celý článek

Grafton Recruitment Praha
Technik vstřikovacích forem

Grafton Recruitment Praha
Plzeňský kraj
nabízený plat: 40 000 - 55 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.