Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) - Slovenská koruna, peníze, hotovost | foto: Profimedia.cz

Slovenské koruny vyměníte s poplatkem až 20 procent

  • 33
Slovensko se vzdalo své patnáctileté koruny za euro a stalo se 16. členem eurozóny. Pro opozdilé držitele původní slovenské měny to ale znamená další náklady. Banky totiž slovenskou měnu u nás běžně nevykupují.

Jestliže jste majiteli zapomenutých slovenských korun a v nejbližší době se na Slovensko nechystáte, pravděpodobně zamíříte do některé tuzemské banky. Ovšem záhy s velkou pravděpodobností zjistíte, že právě vaše banka od vás slovenské koruny nekoupí.

Jen ve dvou tuzemských bankách se můžete zbavit slovenských korun

Slovenské koruna se k 1. lednu letošního roku stala neplatnou měnou. Znamená to z pohledu českého bankovního klienta, že definitivně zmizela z kurzovních lístků tuzemských finančních ústavů a nelze v slovenských korunách zasílat a přijímat platby. Kromě toho slovenské koruny v hotovosti nenajdete ani v pokladnách směnáren a bank.

kde lze v ČR směnit slovenské koruny

Česká spořitelna - nákup SKK minimálně 2 roky
                              - poplatek činí 10 % z objemu transakce, 
                                minimálně 50 korun

Komerční banka - nákup SKK do 31. března 2009
                             - poplatek činí 20 %, minimálně 50 korun

Pouze některé banky od vás valuty (tj. hotovost v cizí měně), byť už neplatné, odkoupí. Jsou to Česká spořitelna a Komerční banka. Běžně ale v sazebníku poplatek za nákup již neplatných (prekluzívních platidel) bankovek najdete i u ČSOB, UniCredit Bank či Volskbank.

Jelikož si však délku doby nákupu neplatných bankovek určují banky individuálně, setkáte se u různých měn s naprosto odlišnými časovými údaji. Jak je tomu tedy u původní slovenské měny?

Většina tuzemských bank přestala přijímat slovenské koruny závěrem roku 2008. Výjimku tak tvořily pouze tři finanční domy – Česká spořitelna, Komerční banka a Volksbank. Z této trojice se však ke včerejšímu dni vyčlenila Volksbank, která s poplatkem ve výši  8 % z kurzu valuty nákup slovenské koruny ještě vykupovala.

průběh zavedení eura na slovensku

1. - 16. leden 2009: bezplatná výměna slovenských korun za euro bez omezení

po 19. lednu 2009: bezplatná výměna slovenských korun v komerčních bankách za euro pouze do 100 kusů nebo mincí 

1. červenec 2009 - 31. prosinec 2013: bezplatná výměna slovenských korun v mincích již pouze Národnou bankou Slovenska

1. leden 2010 - bez omezení: bezplatná výměna slovenských korun v bankovkách již pouze Národnou bankou Slovenska

Zdroj: euromena.sk

V Komerční bance vyměníte slovenské bankovky jen do konce března, v České spořitelně i za dva roky

Komerční banka umožňovala do 16. ledna 2009 vyměnit staré slovenské bankovky za jinou měnu standardně, tj. s poplatkem 2 % z objemu transakce, minimálně 50 korun. Od 17. ledna do 31. března přijímá banka slovenské bankovky v tzv. prekluzivní lhůtě, tedy s vyšším poplatkem za směnu.

Výměna slovenských korun za českou měnu je tak dnes bankou zpoplatněna 20 % z objemu transakce, minimálně však 50 korunami. Vklad slovenských korun na účet v cizí měně či v českých korunách zatížila Komerční banka poplatkem polovičním, tedy 10 % z objemu transakce.

kolik zaplatíte za směnu slovenských korun za českou měnu

 Za 500 slovenských korun získáte 450 českých korun.

Poplatek v Komerční bance činí:

- 90 korun

Poplatek v České spořitelně činí:  
45 korun

"Slovenskou měnu směňujeme v pobočkách i po 1. lednu 2009, a to minimálně ještě dva roky. Budeme se řídit pevným kurzem vázaným na EUR, který vyhlašuje Slovenská národní banka," sdělila iDNES.cz Kristýna Havligerová z tiskového centra České spořitelny. Dále uvedla, že slovenská měna je platidlem v prekluzi a tudíž se na ně vztahuje poplatek 10 %, minimálně 50 korun.