Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Slovník pojmů z alternativních pracovních úvazků

aktualizováno 
Vzhledem k okolnostem se na našem trhu práce stále více uplatňují alternativní formy zaměstnání. Pokud nerozumíte všem pojmům, může vám pomoci tento minislovník.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Zkrácený pracovní úvazek
Je jedním z nejvyužívanějších forem alternativních úvazků. Jeho podobu také upravuje i zákoník práce.  Z něho vyplývá, že pokud těhotná nebo zaměstnankyně pečující o dítě do patnácti let věku požádá o snížení úvazku, je zaměstnavatel dokonce povinen jí vyhovět pokud to jeho podmínky dovolí.

Může se hodit

Velké množství volných pracovních míst s možností vkládat vlastní inzeráty najdete na www.jobdnes.cz

Počet odpracovaných hodin je upraven přímo v pracovní smlouvě. Tento typ také často využívají zaměstnanci k zajištění vedlejšího příjmu mimo svůj hlavní pracovní poměr. Velmi zajímavá a v poslední době stále častěji využívaná je kombinace zkráceného úvazku a práce z domova, kterou hojně využívají maminky s malými dětmi.

Pružná pracovní doba
Je další možností zaměstnání, na které pamatuje zákoník práce. Zaměstnanec si sám volí začátek pracovní doby, případně i její konec v jednotlivých pracovních dnech v mezích stanovených zaměstnavatelem. Mezi  tento časový úsek je zaměstnavatelem vkládán normativní čas, kdy musíte být v práci (např. mezi 10-13. hodinou). Samozřejmě, že zaměstnanec musí splnit týdenní počet odpracovaných hodin daných zaměstnavatelem.

Tento režim umožňuje zaměstnavateli mít zaměstnance v určenou dobu na pracovišti a svolat např. provozní poradu, zároveň však poskytuje pracujícím dostatek svobody, aby si lépe uspořádali osobní a rodinný život.  Obvykle se však předpokládá, že si nebudete brát propustky k lékaři  na běžná vyšetření  apod..

Práce z domova
Tento typ zaměstnání je zcela specifický. U tohoto typu úvazku je nutná vysoká důvěra mezi oběma stranami a pokud možno co nejpřesnější vymezení podmínek. Často zde platí princip pružné až volné pracovní doby. U některých oborů (např. kompletace výrobků, ruční opracování) je uplatňována výkonová mzda, tedy kolik toho uděláte, tolik si vyděláte.

Zákoník práce na tuto formu práce příliš nepamatuje. Pouze v tom, že nemáte nárok na placené přesčasy. Pokud pracujete na klasickou pracovní smlouvu, měla by pro vás platit stejná pravidla jako pro jiné zaměstnance, tedy i nárok na nemocenskou, pokud vám vaše nemoc opravdu znemožňuje vykonávat stanovenou práci i za tak výhodných podmínek, jakou znamená práce z domova.

Sdílení pracovního místa-job sharing
Tento pojem znamená, že o jedno pracovní místo se dělí dvě osoby. Pracují např. na kratší pracovní úvazky a navzájem se doplňují. Zde je nutné, aby tento pracovní minitým byl sehraný a aby obě osoby byly o stavu prací dobře informovány.  Velmi dobře lze tento postup uplatňovat např. v obchodech, v recepcích podniků, u sociálních pracovníků atd.

Klouzavý pracovní rok
Je to v podstatě ekvivalent pružné pracovní doby, jen vztažený na celý kalendářní rok. V naší republice je tento typ zaměstnání poměrně neznámým pojmem.  V podstatě to znamená, že v průběhu roku zaměstnanec  pracuje  v některých měsících více (přesčasový čas) a v některých méně (vybírá náhradní volno). Zde je opět velmi důležitá dohoda mezi oběma stranami a přesné vymezení podmínek.

Dočasné přerušení kariéry
Využívají ho především mladší lidé. Zaměstnavatel jim může povolit neplacené volno po určitou dobu a zaměstnanec může tento čas využít např. k dalšímu vzdělávání (odjezd na zahraniční stáž). Je to výjimečná situace, zaměstnavatel si tak udrží odborníka, který si v průběhu neplaceného volna může zvýšit kvalifikaci. Zaměstnanec má výhodu v tom, že po svém návratu nemusí shánět nové místo a jeho původní pracovní smlouva zůstává v platnosti.

Purchased leave
Tato forma je důležitá pro osoby, které potřebují týdny dovolené navíc a tento čas si vlastně kupují tím, že měsíční výplata jim je proporcionálně snížena.

Puschased leave není ošetřen zákonem, zde opět závisí na dohodě mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem.

Sezonní práce
Jsou jevem obvyklým např. v turisticky významných lokalitách. Funguje to vlastně tak, že v sezoně si vyděláte tolik, abyste zbytek roku vystačili s penězi bez dalšího stálého zaměstnání.

Krátkodobá zaměstnání
Jsou vítanými možnostmi přivýdělku. Vyhledávají je studenti, maminky na mateřské, důchodci. Výhodnými smlouvami  pro krátkodobá zaměstnání jsou dohoda o provedení práce a dohoda o pracovní činnosti.

Autor: jobdnes


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...První obchodní počin byl fiaskem, dnes jeho firma funguje už 26 let

Mít vlastní obchod byl vždycky jeho sen.

Jeho otec byl vášnivý zahradník. Zdeněk Adam mu musel od malička pomáhat a nenáviděl to. Přesto se dnes zahradničením...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Porovnali jsme osm možností, kdy a jak spořit pro své potomky

Ilustrační snímek

Pokud to dovolí finanční situace, spořit pro děti se snaží nejen rodiče, ale často i prarodiče. Způsobů a produktů,...

Další z rubriky

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...

Propustit zaměstnance je v Česku dost obtížné a drahé, říká studie

Ilustrační snímek

V České republice jsou pravidla pro propuštění zaměstnance jedna z nejpřísnějších v Evropě. Je nemožné se rozloučit se...

Schichtové: Jak jejich slavné mýdlo s jelenem proslavilo Ústí v Evropě

Dobové reklamní panely kosmetické značky Elida z ústecké společnosti Schicht

Vybudovali obrovský podnik, zaměstnávali tisíce lidí. Chtěli konkurovat Škodě a Tatře. Jenže podobně jako u jiných...

Víkendář: Řecko se pouští do „experimentu, který nemá obdoby“. Budeme se od něj ...

Víkendář: Řecko se pouští do „experimentu, který nemá obdoby“. Budeme se od něj ...

Kurzy.cz Německý Der Spiegel připomíná, že dvacátého srpna dojde svému konci třetí záchranný balíček poskytnutý Řecku a „prozatí...

Najdete na iDNES.cz