Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Služebních cest je méně, obchodníci se setkávají přes videokonference

aktualizováno 
Čeští obchodníci podnikli loni nejméně služebních cest za poslední léta. Ve srovnání s rokem 2007 se počet cest snížil o více než 200 tisíc na 3,6 milionu. Vyplývá to z aktuálních údajů ČSÚ. Odborníci trend připisují nejen krizi, ale také rozvoji nových komunikačních prostředků a bezpečnostním opatřením v letectví. Letos má být vývoj podobný.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Loni ubylo tuzemských i zahraničních služebních cest

 "Ve druhém pololetí se objevily první známky krize a okamžitým úsporným opatřením ve firmách bylo omezení služebních cest, konferencí a kongresů," uvádí analytik cestovního ruchu Jaromír Beránek. Další pokles prý nastane i letos, navíc nejnověji se podle něj lidé obávají sednout do letadla kvůli prasečí chřipce.

Šetří se a pomáhají videokonference

Lucie Teislerová z personální společnosti Anderson Willinger, která se zabývá mimo jiné vyhledáváním vrcholových manažerů, vidí krizi pouze jako urychlovač dlouhodobých trendů. Důvody pro úbytek služebních cest rozdělila na základě průzkumu společnosti mezi vrcholovými manažery na takzvaně tvrdé (založené na nákladech) a měkké (spíše psychologické).

Do první skupiny patří například rozvoj využívání videokonferencí. Jejich využití ve střední Evropě se prý loni zvýšilo téměř o čtvrtinu; ve prospěch moderních komunikačních technologií hovoří především nízké náklady ve srovnání s cenou letenek.

Dalším důvodem je všeobecná centralizace činností, kdy firmy mají na jednom místě například účetnictví, oddělení informačních technologií nebo lidských zdrojů, a potřeba cestování tak odpadá.

"Cestování za prací již není tak sexy. Hodnoty manažerů se změnily, dnes se nebavíme o luxusu, když jste na letišti. Dnes je tato služba někdy pod úroveň autobusové dopravy," uvedla Teislerová ke skupině takzvaných měkkých důvodů. "Navíc: chce se vám sundávat boty, pásky, otevírat laptopy a být omezen v tom, co si berete na palubu?" položila řečnickou otázku v narážce na opatření na letištích.

Velký zájem o videokonferenční zařízení potvrzuje i dodavatel těchto technologií, společnost Tandberg. V České republice je využívá například Ahold, Kofola, Hyundai nebo Zentiva. Potřebným vybavením disponují i krajské úřady.

Autor:


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...KVÍZ: Víte, jaká je životní úroveň v Česku a kdo je chudý?

Ilustrační snímek

Podle statistik snědli Češi loni v průměru přes 80 kilo masa a 84 kilo ovoce. Průměrnému Čechovi se také zvýšila mzda,...

První obchodní počin byl fiaskem, dnes jeho firma funguje už 26 let

Mít vlastní obchod byl vždycky jeho sen.

Jeho otec byl vášnivý zahradník. Zdeněk Adam mu musel od malička pomáhat a nenáviděl to. Přesto se dnes zahradničením...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Další z rubriky

Má se v práci mluvit o nemoci, nebo ne? Co na to odborníci

Ilustrační snímek

Je to otázka téměř hamletovská. Má zaměstnanec oznámit nadřízenému a kolegům, když vážně onemocní, nebo nemá? Z...

Pět tipů, jak během veder nenaštvat kolegy v práci

Ilustrační snímek

Parné léto nekončí, s vysokými teplotami stoupá i nervozita na pracovištích. Předmětem sporů může být klimatizace i...

Spát v práci? Proč ne, zvyšuje to produktivitu, říkají odborníci

Ilustrační snímek

V době minimální nezaměstnanosti lákají firmy nové kolegy na zajímavé benefity. Jedním z nich může být možnost spánku...

Víkendář: Řecko se pouští do „experimentu, který nemá obdoby“. Budeme se od něj ...

Víkendář: Řecko se pouští do „experimentu, který nemá obdoby“. Budeme se od něj ...

Kurzy.cz Německý Der Spiegel připomíná, že dvacátého srpna dojde svému konci třetí záchranný balíček poskytnutý Řecku a „prozatí...

Najdete na iDNES.cz