Smí si učitel přivydělávat?

  • 1
Pracuji jako učitel jazyků na soukromé střední škole a zaměstnavatel mi brání v tom, abych si přivydělával překlady a tlumočením. Může mi takovou činnost zakázat?

R. David, Jihlava

Pokud zaměstnanec pracuje jako učitel jazyků na soukromé střední škole a chtěl by si přivydělávat překlady a tlumočením, nemůže mu v tom zaměstnavatel bránit. Předchozí písemný souhlas zaměstnavatele s výkonem vedlejší výdělečné činnosti je totiž ze zákona nutný pouze v tom případě, že zaměstnanec chce vykonávat takovou vedlejší výdělečnou činnost, která je shodná s předmětem podnikání zaměstnavatele, což v tomto případě zřejmě není. To, jaká činnost je předmětem podnikání zaměstnavatele, lze zjistit z výpisu z obchodního rejstříku nebo podle živnostenských oprávnění. Omezení ve výkonu výdělečné činnosti, která je shodná s předmětem činnosti zaměstnavatele, se také nevztahuje na výkon vědecké, pedagogické, publicistické, literární a umělecké činnosti.

To znamená, že k jejich výkonu není předchozí písemný souhlas zaměstnavatele nutný. Jinou vedlejší výdělečnou činnost, která není shodná s předmětem podnikání zaměstnavatele, mohou zaměstnanci vykonávat bez jakéhokoliv omezení ze strany zaměstnavatele. Je zcela nepřípustné, aby zaměstnavatel v pracovních smlouvách nebo v pracovním řádu zakazoval výkon takové činnosti, stejně jako je nepřípustné, aby výkon takové činnosti podmiňoval svým předchozím souhlasem. Pokud pracovní smlouva taková ujednání obsahuje, je v těchto bodech neplatná. Poněkud odlišná situace je u zaměstnanců orgánů státní správy, Policie České republiky, orgánů územních samosprávných celků, soudů a státních zastupitelství (jejich výčet je v ustanovení § 73 odst. 2 zaměstnanci nesmějí bez předchozího písemného souhlasu zaměstnavatele, u něhož jsou zaměstnáni, vykonávat žádnou podnikatelskou činnost bez ohledu na předmět této činnosti. Vědeckou, pedagogickou, publicistickou, literární nebo uměleckou činnost či správu vlastního majetku, mohou i tito zaměstnanci vykonávat bez omezení.