Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Solidní realitní kancelář si účtuje jen provizi

Každý, kdo chce prodat nebo koupit nějakou nemovitost, stojí před rozhodnutím, zda se do toho pustí na vlastní pěst, nebo využije služeb realitních kanceláří. Jaká pro a proti mají obě varianty? Především peníze a čas.

Například prodej domku za jeden milion korun prostřednictvím solidní realitní kanceláře obnáší poplatek zhruba 30 000 až 60 000 korun - cenu za pohodlí. Sám ho může majitel nabízet s menšími náklady, někdy postačí několik tisíc korun za služby advokáta. Ale naopak bude potřebovat spoustu času při shánění kupců, pro různá úřední jednání a obstarávání potřebných dokladů. Často se musí vyrovnat i s překážkami typu věcných břemen, nedořešeného dědictví a podobně.     

Solidní realitní kancelář by neměla chtít za tyto služby nic navíc, hradí je totiž v rámci provize, která se obvykle pohybuje mezi 3 až 6 procenty z ceny prodané nemovitosti. Také by neměla chtít žádnou odměnu, když se transakce neuskuteční.

Ne každá firma toto pravidlo dodržuje. „Nabízeli jsme prostřednictvím realitní kanceláře rodinný domek. Přišli jsme o pět tisíc korun a nemovitost jsme po roce nakonec prodali sami,“ sděluje zkušenost Jana Hálková z východních Čech. Přiznává však, že to byla částečně i jejich vina. Podepsali totiž ve smlouvě to, že pokud se na nemovitost nenajde do dvanácti měsíců kupec, náleží kanceláři zmíněný poplatek. „Navíc jsme nebyli s jejími službami vůbec spokojeni. Připadalo nám, že se o prodej příliš nestarali. Stalo se, že jsme byli přítomni prohlídce zájemce, a zástupkyně kanceláře ho předala nám, ať prý mu domek ukážeme, a odešla,“ doplňuje Hálková. 

Hledáte informace o hypotékách? Naleznete je v naší sekci, která se věnuje výhradně tomuto tématu ZDE.

Kdo se rozhodne pro služby realitní kanceláře, měl by proto pečlivě vybírat. Když zvolí špatně, může hodně prodělat. „Mám pocit, že skoro každý dnes vlastní oprávnění na realitní činnost, k jeho získání totiž není třeba žádný doklad o kvalifikaci, stačí jen čistý výpis z trestního rejstříku,“ upozorňuje viceprezident asociace realitních kanceláří Jaroslav Novotný. Podle něho by si měl při výběru realitní kanceláře zájemce všímat, zda má své stálé sídlo a úřední hodiny a realitní činnost je její hlavní náplní, zajímat se o její pověst. Jak uvedl před časem pro Český rozhlas prezident asociace realitních kanceláří Ivan Žikeš, byl by velmi opatrný v případě „jednomužných“ realitek, kdy celá realitní firma je jeden člověk, který provozuje realitní činnost vedle mnoha dalších doma v kuchyni a nemůže být ani při nejlepší vůli odborníkem na všechno, co by měla dobrá kancelář umět pro klienta obstarat.

Hodně záleží na přístupu pracovníků kanceláře, takže vybírat ji po telefonu odborníci nedoporučují. Naopak se vyplatí nezávazně navštívit několik firem, porovnat podmínky, všímat si zařízení kanceláří i oblečení a vystupování zaměstnanců. Vodítkem může (ale nemusí) být právě členství kanceláře v asociaci, kde každý člen musí absolvovat minimálně kurz základů realitní činnosti a přistoupit na etický kodex, který mimo jiné členům ukládá pojištění odpovědnosti za způsobenou škodu. „Ta může nastat, když se třeba ztratí nedbalostí pracovníka realitní kanceláře důležitý doklad k nemovitosti nebo se později přijde na to, že dům deklarovaný jako zděný, ve skutečnosti takový není,“ vysvětluje Jaroslav Novotný.

Dohodnout se o zprostředkování nákupu či prodeje nemovitosti s jednou nebo více firmami? Pro využití více realitních kanceláří hovoří sice jejich rozsáhlejší nabídka při nákupu, případně širší okruh zájemců při prodeji, ale Jaroslav Novotný doporučuje uzavřít raději exkluzivní smlouvu: „Zainteresovanost realitní kanceláře je pak určitě větší, nepůsobí dobře, když jednu a tutéž nemovitost nabízí často za různých podmínek více firem. Pak se může stát i to, že je sice v nabídce, ale už by tam být neměla, protože ji má někdo rezervovanou, nebo je dokonce prodaná.“

Mnoho zajímavých informací, článků a rad o stavebním spoření - právě zde.

Nejdůležitější je ve vztahu klienta a realitní kanceláře znění dohodnuté smlouvy o zastupování. „Měla by zcela přesně definovat rozsah služeb realitní kanceláře, termíny i výši odměny za služby i to, zda klient pověřuje firmu k výhradnímu zastoupení,“ říká Jaroslav Novotný. Nejvíc se diskutuje o ceně: prodávající mají obvykle poněkud přemrštěné finanční požadavky, na realitním makléři je, aby je na základě svých zkušeností patřičně usměrnil. „Dolů s cenami se jde většinou u výrobních areálů a často i u domů v rezidenčních čtvrtích, kde záleží na lokalitě a dopravní dostupnosti,“ vysvětluje Novotný. Každý klient by si měl smlouvu pořádně přečíst a s jejím podpisem nespěchat. 

Odměna se realitní kanceláři, obvykle ve výši 3 až 6 procent z kupní ceny, případně jedno až tři měsíční nájemné při pronájmu, platí až po úplném dokončení prodeje. Je do ní započítána režie, i všechny další služby (zprostředkování prodeje či nákupu, cenové poradenství, právní pomoc, obstarání potřebných dokladů). „Seriózní kancelář by neměla chtít peníze dopředu, ale ani zaplacení náhrady výdajů, když se prodej neuskuteční. Je to riziko podnikání a její neúspěch, když kupce nebo dohodnutou nemovitost nesežene,“ míní Jaroslav Novotný.

V některých případech však může po klientovi požadovat zaplacení určité náhrady, i když nakonec k dohodě o prodeji nedojde. „Může to být například rezervační poplatek až deset procent z kupní ceny, když je nemovitost závazně blokována pro zájemce (vyřazena z nabídky), je s ním již pevně dohodnutý způsob zaplacení a kompletně připravena kupní smlouva a zájemce od ní nakonec odstoupí,“ vysvětluje Jaroslav Novotný. Podle něho se rezervuje nemovitost obvykle deset dní od výzvy k zaplacení kupní ceny. „Pokud se na klienty netlačí, mají tendenci všechno prodlužovat, na tom však nemá zájem pochopitelně realitní kancelář,“ říká Jaroslav Novotný. Podotýká při tom, že rezervační doba je stanovena po dohodě s klientem tak, aby pro něj bylo reálné do doby jejího vypršení všechno potřebné obstarat. Podobně může propadnout při neuskutečněném prodeji ve prospěch prodávajícího záloha kupní ceny, pokud je taková dohoda předmětem smlouvy.

Hodláte v brzké době koupit byt, dům či jinou nemovitost? Nebo budete nemovitost naopak prodávat? Přečtěte si aktuální téma: Jak na realitní kancelář

Využili jste již někdy pro nákup nemovitosti realitní kanceláře? Jak jste byli s její službou spokojeni? Myslíte si, že je tato cesta pro získání nemovitosti vhodná? Nenechávejte si své názory a zkušenosti pro sebe.

 

Autor:
  • Nejčtenější

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Spoření v eurech se v bankách vylepšilo. Víme, kdo má nejvyšší úrok

24. dubna 2024

Premium Mít doma v šuplíku eura nedává velký smysl. Zvlášť když jde o větší částku. A nedává ani smysl...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Fenomén Koh-i-noor. Žlutá tužka z Budějovic píše svůj příběh už 135 let

20. dubna 2024

Nebýt Elisabeth Hardtmuthové, která už nechtěla prát manželovy košile ušmudlané od uhlu, Koh-i-noor...

Vzdělání nestačí. O profesní kariéře často rozhodují měkké dovednosti

22. dubna 2024

Pracovní trh se dynamicky vyvíjí a neustále přináší nové výzvy. Zaměstnavatelé v dnešní době...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Méně peněz na sport, více volna. Jak firmy upravují nabídku benefitů

19. dubna 2024

Schválení vládního konsolidačního balíčku způsobilo na sklonku loňského roku paniku i v oblasti...

Češi stále proudí do IT rekvalifikací. Chtějí do stabilního oboru s vysokými platy

25. dubna 2024

Podle dat ČSÚ za 4. čtvrtletí 2023 byla v IT pracovních pozicích jedna z nejvyšších průměrných...

SVJ si bude brát úvěr na opravu balkónů. Musím platit, i když balkon nemám?

25. dubna 2024

Výhodou bytu ve vlastnictví je, že ho můžete kdykoli prodat, pronajmout či rekonstruovat, aniž...

Expert: Úroky na „spořácích“ nejspíš letos klesnou na tři procenta

25. dubna 2024

Inflace se z loňských 10,7 procenta letos dostala na dvě procenta a očekává se, že centrální banka...

Spoření v eurech se v bankách vylepšilo. Víme, kdo má nejvyšší úrok

24. dubna 2024

Premium Mít doma v šuplíku eura nedává velký smysl. Zvlášť když jde o větší částku. A nedává ani smysl...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...