Diskuze

Současná krize: dopouštíme se stejných chyb jako před 80 lety

Krize ve finančním sektoru se nám postupně přelila také do ostatních sfér ekonomiky a již málokdo dnes pochybuje, že jsme v recesi. Situace se začíná porovnávat s velkou depresí ze začátku třicátých let a stále více se mluví o nejhorší recesi za posledních sto let.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

useknutahlava

30. 7. 2009 19:34
Co mainstreamoví ekonomové nikdy nepochopí,

aneb jak americká centrální banka FED způsobila nejen tuto celosvětovou hospodářskou krizi. Z knihy Murraye Rothbarda: Peníze v rukou státu. Nutno podotknout, že inflace je použito ve významu jakéhokoli nárůstu nabídky peněz v ekonomice, který nepředstavuje nárůst zásoby měnového kovu.

"Posledním důsledkem inflace je to, že kdykoli jsou nové peníze poprvé použity jako půjčky podnikatelům, vyvolává inflace obávaný „hospodářský cyklus“. Tento nenápadný, ale smrtelný proces, který může nepozorovaně probíhat po generace, funguje následovně: bankovní systém pod záštitou státu vytvoří nové peníze a půjčí je podnikatelům. Pro podnikatele mají nové prostředky podobu skutečných investic, ale tyto prostředky n epocházejí z dobrovolných úspor jako investice generované na svobodném trhu. Nové peníze jsou podnikateli investovány do různých projektů a vyplaceny za práci dělníkům a za ostatní výrobní faktory v podobě vyšších mezd a cen.

0 0
možnosti

useknutahlava

30. 7. 2009 19:35
Re: Co mainstreamoví ekonomové nikdy nepochopí,

Nové peníze začínají prosakovat do zbytku ekonomiky a lidé obnovují svůj starý poměr spotřeby k úsporám. Stručně řečeno, přejí-li si lidé uspořit a investovat 20 % svého příjmu a zbytek spotřebovat, nové bankovní peníze půjčené podnikatelům vyvolávají zprvu zdání, že velikost úspor je větší. Když se ale nové peníze dostanou do rukou veřejnosti, dojde k obnovení poměru 20/80 a ukáže se, že mnohé investice jsou nyní nehospodárné. Odstraňování těchto nehospodárných investic vzniklých v důsledku zdánlivé prosperity vyvolané inflací představuje v hospodářském cyklu fázi deprese."

0 0
možnosti

Rosomak

30. 7. 2009 9:49
To je ale cesta do pekel

protože to umělé podhodnocení čínské a japonské měny nese v sobě ohromné riziko v podobě skutečné recese v USA (ta současná zatím recesí není).

Arabská měna je asi nejreálnější a velmi blízká a také nejméně mediálně propíraný prvek (např. by mne velmi zajímalo, jestli by článek od Vás na toto téma v této rubrice otiskli). Vůbec celé arabské bankovnictví je velmi rozdílné od euroatlantického zaměřeného na generování inflace jako růstového faktoru ředění měny. Její navázání na zlato nebo koš komodit (což je ještě lepší případ) je přesně to, co se žádným velkým finančníkům nelíbí - komodity se nedají tisknout nebo vytvořit na základě půjčky tak jako současné peníze.

Amero je spíše záloha pro případ, kdyby situace s dolarem byla neúnosná nebo naopak velmi vhodná pro jeho měnu. Tj. bude se o něm mluvit, psát, ale nebude realizováno, než bude potřeba.

BTW, díky za seriózní diskusi.

0 0
možnosti

Host

30. 7. 2009 1:56
Pripoutejte se a pripravte se na silenou jizdu dolu,

to nejhorsi teprve prijde.

0 0
možnosti

Host

29. 7. 2009 19:46
bubak

ode dneska nebudu deti strsit bubakem ,ale financni krizi

0 0
možnosti

useknutahlava

29. 7. 2009 17:07
Největší katastrofa

Největší katastrofa je, že bankrotují kvůli vysokému zadlužení jednotlivci, firmy, města, státy, ale nikde se nemluví o příčině problému - centrální bankovním systému, který vydal tolik peněz ve formě dluhu, že neexistuje ani teoretická možnost, aby tyto dluhy byly splaceny bez toho, aby byly vydány další peníze formou ještě většího zadlužení. Čili toto zoufalé zadlužování je nevyhnutelné v měnovém systému, který je řízen centrálními bankami, v čele s americkým FEDem. Jedná se o asociální otrocký systém trvalé redistribuce bohatství směrem od všech, tedy převážně obyčejných lidí, k bohatým bankéřům. Základem zločinu je právo centrální banky padělat peníze, kde každý padělaný dolar, znamená, že se hodnota všech existujících dolarů patřičně sníží, jedná se tedy de facto o krádež pachánou na všech, kdo vlastní nějaké peníze.

0 0
možnosti

useknutahlava

29. 7. 2009 17:07
Re: Největší katastrofa

Dokud tohle lidé nepochopí, nesvrhnou současný měnový systém, a nenahradí ho měnou krytou komoditou, jako je zlato, bude zoufalé zadlužení a cyklicky se opakující hluboké ekonomické krize nevyhnutelné. Přikládám velkou vinu prodaným médiím, že o tomto neinformují.

0 0
možnosti

sirc

29. 7. 2009 16:49
Banky

Na počátku krize stály banky a za prohlubování mohou také. Zjednodušeně řečeno, do srabu se dostaly protože půjčovaly nesmyslně mnoho a za prohlubování mohou také, protože naopak půjčují nesmyslně málo. Toto chování je hloupé, krátkozraké a stojí v přímém rozporu s předhazovaným obrazem bank a bankéřů jako "nadlidí".

0 0
možnosti

Host

29. 7. 2009 12:12
Lidé se nepoučí nikdy, to je axiom.

Někdy stačí používat selský rozum. Jak trefně prohlásil M. Zeman, finančníci si krizi ve svém sektoru způsobili sami svou hamižností. Teď chtějí ze všeho vybruslit, jak jwe jim to vlastní, a svalit problémy na druhé. Nejsem ekonom, ale naprosto nechápu, jak může být celé fungování "Západu" v podstatě závislé na jediné mocnosti (USA) a její měně a na jediném průmyslovém odvětví (výroba automobilů). Dále nechápu, jakou hodnotu mohou mít peníze, ktweré nejsou ve skutečnosti žádnou hodnotou podloženy. Vždyť nejvíce peněz v soukromém sektoru "vzniká" jejich neustálým přeléváním a spekulacemi. Ti, kteří vytvářejí skutečné fyzické nebo duševní hodnoty, mají k penězům obvykle mnohem dále. Čím jsou tedy finance podloženy? Bezúčelnými spekulacemi, vedoucími k obohacování jednotlivců, nebo tvůrčí prací? Co může člověk očekávat od společnosti, v níž nejvíce vydělávají fotbalisté a spekulanti?

0 0
možnosti

Jan Traxler, FINEZ Invest. Man.

29. 7. 2009 15:54
Re: Lidé se nepoučí nikdy, to je axiom.

1) Vite proc maji tak velkou roli v ekonomice nemovitosti a auta? Tak se podivejte na svuj majetek a seradte ho podle hodnoty od nejvyssi po nejnizsi. ;-)

2) Vite proc je cely svet zavisly na USA a dolaru? Protoze USA vytvari petinu HDP celeho sveta a dolar se pouziva ve vice nez polovine zahranicniho obchodu.

3) Penize jsou od jakziva podlozeny pouze duverou, nicim jinym.

4) Ctyri z peti spekulantu prodelavaji.

5) Nejvice vydelavaji ti, kteri produkuji nejvice fyzickych ci dusevnich hodnot. Ti, kteri dovedou praci a kapital pretavit v hodnoty. Coz neni ani fotbalista, ani spekulant, ani delnik v tovarne, ale ten, kdo tu tovarnu vlastni.

0 0
možnosti

Jan Traxler, FINEZ Invest. Man.

29. 7. 2009 9:38
Kratce ke "krizi"

Znamek obratu k lepsimu je hodne - prumyslova vyroba, spotrebitelska duvera, podnikatelska duvera, TED spread, vynosova krivka dluhopisu...

Potiz je v tom, ze toto zlepseni ekonomicke situace je tazeno vladnimi stimuly, ne spotrebou domacnosti. Tudiz bude pravdepodobne mit kratkodoby charakter. Vzhledem k rapidne rostouci nezamestnanosti nelze ocekavat rust agregatni spotreby domacnosti, spise naopak. Co s tim?

1) Vykaslat se na vladni stimuly a nechat lidi vyzrat recesi az do dna. Procistit trh od neefektivity, od nadmerne vyroby a nadmerne spotreby. Byla by to pro mnoho lidi bolestiva cesta a tu zadny politik nezvoli.

2) Udrzovat ekonomiku pri zivote pomoci vladnich investic, dokud se trh pomalu neprocisti a neprijdou nove podnikatelske napady, nova rustova odvetvi, ktera prevezmou oteze a ekonomika se opet bude moci postavit na vlastni nohy (resp. opirat se o aktivitu lidi, ne vlady). Cesta, kterou voli kazdy politik. Muze ale trvat spoustu let.

Co je lepsi? To nikdo nevi.

0 0
možnosti

vojtexx

28. 7. 2009 23:58
:-P

Vše se spustilo s pádem dolaru, který nastartovalo zavedení ropné burzy v iránu mimo dolar...

Poté následovalo zvýšení urokových sazeb FEDem a tím se nastartovala řetězová reakce v totálně předlužené zemi/USA/.

NA to samozřejmě doplatily firmy z celého světa, které byly napojeny na byznys v USA.

RvRvRv

0 0
možnosti

Host

29. 7. 2009 8:16
Re: :-P

Ty ses hroznej matej. Kdy od zacatku krize zvysovali urokove sazby? Meles totalni kraviny. Ropna burza v Iranu je pouhe vztekani se decka kteremu nedali hracku. Kdyz nechce nasralah dostavat za ropu dolary tak ji proda za eura ktere si stejne jako dolary smeni za zbozi nebo jinou menu. Zadny rozdil.Nebo si snad myslis ze se kurz EUR/USD nepromitne do ceny jakou v eurech dostane? Jsi fakt naivni.

0 0
možnosti

Host

28. 7. 2009 23:41
straseni od amatera

zbytecne straseni tech co jim ujel na burze vlak...:-)

0 0
možnosti

Host

29. 7. 2009 19:49
Re: straseni od amatera

R^R^R^

0 0
možnosti
  • Nejčtenější

Podnikání střídaly chyby i ztráty. V Babicích dnes mají úspěšné České tropy

23. března 2024

Podnikatelský příběh Pavlíny Molkové začal před více než třicet lety ve Švýcarsku. „Všimli jsme si...

Ignoruje vás kolega v práci? Jak poznat pasivního agresora a jak se mu bránit

25. března 2024

Očekáváte a potřebujete od kolegy spolupráci, místo toho se setkáváte jen s tím, že nedodržuje...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se mění. K lepšímu, či horšímu?

22. března 2024

Stěhování, rozvod, vážná nemoc nebo jen možnost ušetřit na splátkách, to jsou důvody, proč se...

Akciové trhy i kryptoměny jsou na maximech. Ale vydrží tam?

26. března 2024

Mohlo by se zdát, že globální ekonomika jenom vzkvétá a geopolitická rizika v podobě válek a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vyjednávací síla mladých na trhu práce roste, říká personální expertka

27. března 2024

Premium Vyhlídky absolventů jsou nadějné, říká v rozhovoru personální odbornice Jaroslava Rezlerová. Komu...

Auto nabourané na parkovišti. Kdo uhradí škodu?

29. března 2024

Poškozená vozidla na parkovištích v sídlištích, u obchodních domů, sportovních center či v...

Nákup stavebního pozemku na úvěr a bez zástavy? Pomůže stavební spořitelna

28. března 2024

Pořízení stavebního pozemku je dobrá investice. Ať už jako startovací pozice pro děti, pro uchování...

Vyjednávací síla mladých na trhu práce roste, říká personální expertka

27. března 2024

Premium Vyhlídky absolventů jsou nadějné, říká v rozhovoru personální odbornice Jaroslava Rezlerová. Komu...

Akciové trhy i kryptoměny jsou na maximech. Ale vydrží tam?

26. března 2024

Mohlo by se zdát, že globální ekonomika jenom vzkvétá a geopolitická rizika v podobě válek a...