Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Současná realita výplaty mateřské: sociálka matce dluží 50 tisíc

aktualizováno 
Mateřská je jediným příjmem čtenářky Michaely. Vlastně byla by, kdyby jí sociálka peníze posílala. Už několik měsíců ale peníze nepřišly a nevypadá to, že by se situace změnila. Až do zásahu redakce iDNES.cz.
Některé maminky na mateřské mají nyní těžkou hlavu, jak uživí sebe i své dítě. Ilustrační foto.

Některé maminky na mateřské mají nyní těžkou hlavu, jak uživí sebe i své dítě. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Do konce loňského roku vyplácel nemocenskou, mateřskou nebo ošetřovné svým zaměstnancům zaměstnavatel a následně o tyto částky dávek zkrátil odvod pojistného na sociální pojištění.

Od začátku roku letošního platí nový systém. Zaměstnavatel 14 dnů hradí nemocenskou svým nemocným zaměstnancům z vlastních zdrojů, poté je pro vyplácení dalších nemocenských dávek předává správě sociálního zabezpečení v místě svého hlavního sídla. U mateřské a ošetřovného je výplata na sociální správě už od prvního dne.

A právě tato změna přinesla značné problémy. Výplata dávek mívá velké zpoždění. V některých případech správy sociálního zabezpečení i několikanásobně překračují zákonem danou maximální třicetidenní lhůtu. Nejhorší situace je v Praze, kde je nejvíc zaměstnavatelů s velkým počtem zaměstnanců - čtěte Sociální správa pozdě vyplácí dávky. Stěžují si maminky i úřady

Jsem už tři měsíce na mateřské a stále bez koruny

Příběh čtenářky Michaely dokládá, že pro někoho může být situace kritická. "Nastoupila jsem na mateřskou 27. března a ještě jsem nedostala ani korunu. A to mi sociálka dluží i za jeden měsíc nemocenské. Dohromady je to zhruba 52 tisíc."

Michaela od začátku února zůstala v pracovní neschopnosti. Prvních 14 dní nemoci jí zaplatil zaměstnavatel, poté ji předal správě sociálního zabezpečení na Praze 8. Nemocenskou za únor ještě zaplacenou dostala a byly to poslední peníze, které jí přišly na účet.

Zaměstnavatel veškerou dokumentaci o pokračující Michaelině pracovní neschopnosti správě sociálního zabezpečení posílal.

Sociálka na moje kontakty nereagovala

"Vzhledem k tomu, že peníze od sociálky, kromě pár tisíc korun za únor, stále nepřicházely, snažila jsem se k nim dovolat," líčila nám počátek svých marných snah o navázání kontaktu Michaela. "Bohužel bylo to naprosto marné. Buď telefon nikdo nezvedal, nebo bylo obsazeno."

Zkusila tedy jinou cestu: e-mail. Na první nikdo nereagoval, na druhý po několika dnech odpověděli, ať čeká, že je v evidenci, a třetí po dalších dnech byl opět bez reakce.

Pracoviště nebo sběrna papíru?

Několikanásobný nárůst pojištěnců

"K 31. 12. 2008 Pražská správa sociálního zabezpečení obsluhovala 226 302 klientů v systému nemocenského pojištění.

Od 1. 1. 2009 je to v novém systému 999 641 klientů. Při tak výrazném nárůstu objemu činnosti se taková individuální zpoždění vyskytla.

ČSSZ již reagovala výrazným personálním posílením a organizačními změnami pražského pracoviště, tak aby vyloučila podobné případy do budoucna."

Kamil Vařeka, tiskový mluvčí ČSSZ

Na začátku června Michaele došla trpělivost a s dcerkou v kočárku se přes celou Prahu vypravila na správu sociálního zabezpečení osobně.

Pracovnice, která se jí ujala, zjistila, že ji v počítači evidovanou mají, ale pouze s údaji o počátku její pracovní neschopnosti. Víc nic. Žádné ukončení pracovní neschopnosti, žádný záznam o nástupu na mateřskou.

"Když jsem se podivila, jak je to možné, že přece můj zaměstnavatel všechno poslal už před několika měsíci, mi paní řekla, že ji to vůbec nepřekvapuje," sdělovala nám Michaela dost šokující systém evidence uchazečů o dávky. "Prý v tom mají pěkný (slušně řečeno) nepořádek. Veškeré originální dokumenty a údaje o žadatelích, včetně těch mých, jsou v jiném patře v mnoha krabicích, zpřeházené, protože se stěhovali a nikdo se v tom nemůže zorientovat."

Vypadalo to, že se peněz brzy dočkám

Pracovnice sociálky slíbila pomoc. Požádala Michaelu o kontakt na mzdovou účtárnu zaměstnavatele, že tam sama zavolá, aby jí odfaxovali kopie Michaeliných dokladů. Zároveň slíbila, že se hned druhý den ozve.

Opět se ale nic nedělo. Nikdo se neozval, peníze nepřišly. Dovolat se na sociální správu nešlo, takže se tam Michaela znovu rozjela. Tentokrát nenechala nic náhodě a sama si vezla kopie dokumentů o nástupu na mateřskou, které jí předala mzdová účtárna zaměstnavatele. Jaké však bylo její překvapení, když jí stejná pracovnice řekla: "Dobře, že jste přijela. Úplně jsem na vás zapomněla."

"Paní na sociálce údaje z dokladů vložila do počítače a řekla mi, že teď už je vše v pořádku, je to zadáno k výplatě," řekla nám Michaela. "Prý do deseti, patnácti, maximálně však dvaceti dnů budu mít všechny peníze na účtě." Pátek 10. července byl podle pracovnice oním nejzazším dnem, kdy měly peníze přijít.

Michaela se však peněz nedočkala dodnes.

V pátek ve dvě už nikdo nepracuje

Redakce iDNES.cz zkusila získat reakci příslušné sociálky z Prahy 8. V pátek ve dvě hodiny odpoledne zvedla telefon ostraha. Na žádost o přepojení na kompetentní pracoviště nám pracovník ostrahy sdělil, že je to zbytečné. "Tam už nikdo není, úřední hodiny přece skončily už v jednu hodinu."

A co na to tiskový mluvčí

Včera jsme to zkusili znovu. Několikrát jsme volali marně. Asi po pátém pokusu nás přepojili na sekretariát, kde nás odkazují na tiskové oddělení České správy sociálního zabezpečení. 

Kamil Vařeka, tiskový mluvčí, ihned přislíbil nápravu: "Nemocenské dávky slečny Michaely jsou připraveny k výplatě a v úterý 14. 7. 2009 budou odeslány na účet klientky. Pražská správa sociálního zabezpečení si je vědoma problémů, které mohou vzniknout opožděnou výplatou, a velmi se za toto zpoždění omlouvá."


.Informujte nás o finančním bezpráví

Nejste spokojeni se službami či řešením svého problému v bance, pojišťovně či jiné finanční instituci? Neuznali vám reklamaci, na kterou máte nárok, či jste snad přišli v důsledku nefér jednání některého z finančních domů o peníze?

Tento článek vznikl na základě příběhu, který nám byl zaslán do redakce. Podobné zkušenosti nám můžete zasílat na adresu finance@idnes.cz. Rádi vám pomůžeme problém řešit či na něj alespoň veřejně poukázat.
Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Další z rubriky

Víte, jak ušetřit na daních? Otestujte svoje znalosti

Ilustrační snímek

Daně se platit musí, o tom není sporu. Ale určitě je dobré vědět, jak si můžeme snížit daňový základ a ušetřit. Jak...

Banky komplikují klientům nákup kryptoměn. Proč?

Ilustrační snímek

Kryptoměny jsou fenoménem posledních měsíců. Někteří je zatracují, jiní o nich básní. Byť jde o rizikovou investici,...

Co víte o GDPR? Otestujte svoje znalosti

Ilustrační snímek

GDPR neboli Obecné nařízení o ochraně osobních údajů je v dnešních dnech velmi diskutované téma. Víte, co toto nařízení...

ČEZ má oficiálně nového 1% akcionáře

ČEZ má oficiálně nového 1% akcionáře

Kurzy.cz Před úterním reportem hospodářských výsledků se oficiálně poodkryla akcionářská skupina, která nejspíše bude na le...

Najdete na iDNES.cz