Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Soudní výlohy nemusí zruinovat váš rozpočet

aktualizováno 
Každý se může dostat do situace, kdy se domůže svých práv pouze soudní cestou. Bez odborné právní pomoci však své zájmy obhájí jen stěží. Soudní spor prodraží výdaje za advokáta či poplatky. Obavy z toho tak lidi od uplatňování jejich nároku mnohdy odradí.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Pojištěním chráníte své právní zájmy

Řešením, jak předejít výdajům způsobeným soudním řízením, je uzavřít pojištění právní ochrany. Je to pojistný produkt, jehož cílem je uchránit klienty před nepříznivými důsledky nahodilých právních sporů a s tím spojených finančních nákladů. Pojistnou událostí se stane situace, kdy klient potřebuje právní pomoc.

pojištění právní ochrany kryje

- poplatky a náklady na soudní řízení
- soudní výdaje a náklady
- náklady na právního zástupce, soudního znalce a svědky
- výdaje protistrany, které musí pojištěný uhradit v důsledku rozhodnutí soudu
- náklady donucovacího výkonu práva
- cestovní výdaje pojištěného na soudní řízení (je-li to nezbytné)

Pojištění zajistí právní ochranu v mnoha oblastech života - od běžného soukromého rodinného života přes motorismus a zaměstnání až po podnikání. Podle oblasti a sjednaného rozsahu pojištění je právní ochrana pojištěným poskytována například při uplatnění nároků na náhradu škody, kterou jim způsobil někdo jiný. Pojišťovna poskytne ochranu i při obhajování klienta v přestupkovém nebo trestním řízení pro nedbalostní trestný čin nebo přestupek či při hájení jejich oprávněných zájmů v různých právních sporech.

druhy pojistných produktů pojištění právní ochrany

Řidiči: ochrana pojištěné osoby uvedené v pojistné smlouvě (řidiče), vztahuje se na škody jemu vzniklé. Nejvíce jej využijí řidiči z povolání.
Vlastník vozidla: pojistný produkt chrání jak vlastníka, držitele a řidiče auta, který je uveden v pojistné smlouvě, tak spolucestující osoby v pojištěném vozidle. 
Rodina: právní ochrana rodiny například v případech událostí, které pojištěným mohou nastat jako cyklistům, chodcům, cestujícím v hromadné dopravě, a dále v případech souvisejících s jejich movitým majetkem (kromě motorových vozidel).
Nemovitosti: právní ochrana vlastníků či nájemců nemovitostí v případě právních problémů souvisejících s pojištěnou nemovitostí, která slouží k soukromému účelu.
Podnikatelé: pojistný produkt pro ochranu drobných podnikatelů při událostech, které souvisí s jejich podnikatelskou činností, přičemž předmět podnikání musí být uveden ve smlouvě
Pracovněprávní spory: pojistný produkt poskytuje právní ochranu výhradně při plnění povinností z pracovněprávních vztahů, pojištění je určeno například pro řešení sporů, které mohou vzniknout při komplikacích s odškodněním pracovního úrazu.
Úraz: právní ochrana pro případy problémů souvisejících s úrazem.

Může se to stát i vám

Pojištěním právní ochrany si můžete efektivním způsobem zajistit spolehlivé právní zázemí a zbavíte se obav z nákladů za právní služby.

Příklad č. 1
Necháte si v čistírně vyčistit nový oblek. Při přebírání zjistíte, že je poškozený. Zaměstnanci čistírny však odmítají převzít odpovědnost za škodu a tvrdí, že oblek jste jim do čistírny s vadou už předali. Znalecký posudek však prokáže, že škodu na obleku způsobili opravdu při chemickém čistění. Svého nároku na náhradu škody se musíte domáhat soudně. Pojištění právní ochrany vám právě v těchto i podobných situacích pomůže domoci se vašich práv.

Příklad č. 2
Uklouznete na zledovatělém chodníku, utrpíte úraz, který vás na několik týdnů vyřadí z práce. Osoba odpovědná za udržování chodníku odmítá uznat svou odpovědnost. Nárok na náhradu škody tak opět musíte vymáhat soudně.

Příklad č. 3
Může se vám stát, že s vámi zaměstnavatel okamžitě zruší pracovní poměr z důvodu, který neodpovídá ustanovením zákoníku práce. V případě, že máte sjednáno pojištění právní ochrany v pracovněprávním vztahu, máte právo na právní ochranu v případě všech sporů vzniklých v důsledku porušení pracovněprávních vztahů se zaměstnavatelem.

Příklad č. 4
Představte si, že jako řidič s uzavřeným pojištěním právní ochrany utrpíte úraz a požádáte pojišťovnu, u které máte sjednáno úrazové pojištění, o příslušné pojistné plnění. Pojišťovna ho však odmítne vyplatit. I v tomto případě máte nárok na právní ochranu.

Specialistou na pojištění právní ochrany je pojišťovna D.A.S. 

V České republice nabízí pojištění právní ochrany jen několik pojišťoven. Komplexní portfolio produktů pojištění nabízejí dvě: D.A.S. pojišťovna právní ochrany a Kooperativa.

Pojišťovna UNIQA nabízí pouze produkt pro majitele vozidel.

U České pojišťovny je pojištění právní ochrany součástí několika produktů, například cestovního pojištění, pojištění asistence pro dům a byt a v rámci asistence při pojištění motorových vozidel. Právní ochrana u cestovního pojištění se pohybuje od 20 tisíc do 200 tisíc korun, v případě asistence v oblasti bydlení do 30 tisíc a u asistence při pojištění vozidel do 2 000 eur.

D.A.S. pojišťovna právní ochrany

Základní pojistné produkty Stručný popis  Pojistná částka pro každý pojistný případ Roční pojistné 
Pojištění právní ochrany pro vlastníka vozidla předmětem pojištění je prosazování právních zájmů souvisejících s pojištěným vozidlem 500 000 korun za 1 osobní automobil - od 1 800 do 2 100 korun
za 1 nákladní automobil - od 2 500 do 5 000 korun
Pojištění právní ochrany pro řidiče vozidla určeno pro osoby, které často řídí různá vozidla, a to i  vozy svého zaměstnavatele, obchodního partnera, z půjčovny apod. 500 000 korun pro 1 osobu - 1 300 korun
Pojištění právní ochrany v případě úrazu je určeno pro pojistníka i celou jeho rodinu 500 000 korun 500 korun pro celou rodinu
Pojištění právní ochrany v pracovněprávním vztahu pojištěný zaměstnanec má právo na právní ochranu výhradně při událostech, které mu vzniknou v rámci plnění povinností z pracovněprávních vztahů 500 000 korun pro 1 osobu - 1 500 korun
Pojištění právní ochrany rodiny zajišťuje právní ochranu osobám a rodinám v běžném soukromém životě 500 000 korun 2 000 korun pro celou rodinu
Pojištění právní ochrany nemovitosti určeno pro vlastníky a nájemce nemovitostí, které jsou užívány k soukromému, nevýdělečnému účelu 500 000 korun podle výměry v m2 od 1 000 do 4 000 korun
Pojištění právní ochrany podnikatele

pro menší podnikatelské subjekty
právní ochrana při událostech souvisejících s podnikatelskou činností

500 000 korun výše pojistného se stanoví např. podle druhu vykonávané podnikatelské činnosti, podle počtu zaměstnanců

Pojišťovna Kooperativa

Základní pojistné produkty Stručný popis Pojistná částka pro každý pojistný případ Roční pojistné 
Varianta ŘIDIČ chrání právní zájmy řidiče cizího osobního motorového vozidla 500 000 korun 1 000 korun (v kombinaci s variantou AUTO nebo RODINA - 700 korun)
Varianta AUTO chrání každého, kdo oprávněně řídí vozidlo nebo je jím přepravován jako cestující 500 000 korun 1 700 korun za každé pojištěné auto (v kombinaci s variantou ŘIDIČ nebo RODINA - 1 200 korun)
Varianta RODINA ochrana v oblastech soukromoprávních i pracovněprávních sporů, pojištění se vztahuje na celou rodinu pojištěného žijící s ním ve společné domácnosti 500 000 korun 1 700 korun

Pojištění právní ochrany si také mohou sjednat klienti České spořitelny jako volitelnou součást Osobního účtu. Banka spolupracuje s Kooperativou. Pojištění je určeno pro situace, kdy klient řeší například neuznanou reklamaci nebo škodu způsobenou vadným výrobkem či nedodáním už zaplaceného zboží. Pojištění je rozděleno do čtyř úrovní poskytovaných služeb. Pojistné plnění je maximálně půl milionu korun. Měsíčně klient zaplatí podle zvolené varianty od 19 do 69 korun.

U GE Money Bank máte možnost si sjednat pojištění právní ochrany k debetním kartám, u kterého banka spolupracuje s pojišťovnou D.A.S.

S pojišťovnou D.A.S. spolupracuje i ČSOB, u které si můžete sjednat pojištění právní ochrany pro řidiče motorových vozidel, držitele platební karty ČSOB.
Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Ovládali Karvinsko stovky let. Po válce jim doly znárodnili, bojovali marně

Jan Larisch-Mönnich (1872-1962) vystudoval práva na univerzitě ve Vídni.

Larisch-Mönnichové patřili k těm, kteří stáli za rozmachem těžby černého uhlí v ostravsko-karvinském revíru. Po slavném...Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...

KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Další z rubriky

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Zdražujeme, ale jen rizikovým řidičům, hlásí pojišťovny

Ilustrační snímek

Ačkoli pojišťovny dlouhodobě lamentují, že povinné ručení je pro ně ztrátové, zdražit plošně se zatím neodvažují. Ceny...

Kolik přispějí zdravotní pojišťovny na odvykání kouření a kila dolů

Ilustrační snímek

Skoncovat s kouřením není pro nikoho snadné. A stejně tak shodit pár kilogramů a zkusit vést zdravý životní styl. Velmi...

Víkendář: Američany prý okrádá každá země na světě, platit za to mají hlavně Něm...

Víkendář: Američany prý okrádá každá země na světě, platit za to mají hlavně Něm...

Kurzy.cz Zdá se, že americký prezident Donald Trump skutečně neváhá s vyhlášením obchodní války. Podle německého Der Spiegel tak...

Najdete na iDNES.cz