Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Soukromí exekutoři by měli být rychlejší než soudy

aktualizováno 
Dluží vám někdo peníze a spoléhá se na pomalé české soudy? Doba klidu pro dlužníky skončila, na scénu vstupují soukromí exekutoři. Jejich úkolem je pomoci věřitelům, aby se rychle domohli zpět svých peněz.

V září začal v praxi platit zákon o soudních exekutorech a exekuční činnosti. Ministr spravedlnosti jmenoval prvních sto osm soudních exekutorů s celostátní působností z řad právníků, většinou soudců a advokátů.

Nezaplatili jste někdy pokutu v dopravním prostředku za jízdu načerno a spoléhali se, že na vás dopravní podnik nemůže? Dávno jste už pustili z hlavy stokorunu, kterou dlužíte zdravotní pojišťovně? Nyní máte větší "šanci", že se vám opomenutí velmi prodraží. Ten, kdo zahazuje všechny upomínky a výzvy k zaplacení a spoléhá na pomalost soudů, může být rychlostí exekutorů nemile překvapen. Rozhodne-li soud o tom, že dluh skutečně existuje, je velká pravděpodobnost, že se s exekutorem brzo setkáte.

Exekuce má osm podob

S rozsudkem o nařízení exekuce věřiteli nic nebrání, aby získal peníze, které mu náležejí. Exekutor nejprve zjistí, jaký má dlužník majetek. Na pomoc si může vzít například banky, finanční úřady či pojišťovny. Poté si sám podle svého uvážení zvolí jeden z osmi způsobů exekuce.

Zabavení věcí

Rozhodne-li exekutor o zabavení movitých věcí, může domácnost navštívit i bez přítomnosti majitele bytu. Jako svědka by měl přizvat zástupce obce, případně asistenci policie a zámečníka, který vylomí zámek. Exekutor provede soupis movitých věcí, které zabaví. Na rozdíl od soudního vykonavatele musí zabavené věci ihned odvézt. O své návštěvě informuje prostřednictvím exekučního příkazu spolu s vyrozuměním, které věci odvezl. Dlužník pak má možnost se s věřitelem dohodnout a začít splácet dluh, aby zabránil prodeji svého majetku. V případě, že by nedodržel splátkový kalendář, mohou být jeho věci prodány.

Pokud odmítne dlužník své věci "vykoupit" může přijít na řadu  dražba. Hodnotu věcí určuje exekutor, případně spolu se znalcem. Zabavit nelze například snubní prsteny, hotovost do jednoho tisíce korun, oděvy a zdravotnické potřeby. Exekutor také musí posoudit, které věci náležejí dlužníkovi a které ostatním členům domácnosti.

Srážky ze mzdy

Kdo nesplácí například spotřební úvěr v bance, může čekat exekuci srážkami ze mzdy. Exekutor v tomto případě přikáže zaměstnavateli, aby určitou část příjmu odváděl rovnou bance. Většinou se ze mzdy odečte částka pro zabezpečení základních potřeb a zbývající část se rozdělí na tři části. Jednou z těchto částí se pak splácí dluh.

Přikázání pohledávky

Podobný postup platí i pro takzvanou exekuci přikázáním pohledávky. Jestliže exekutor zjistí, že se na bankovních účtech dlužníka nachází dostatek peněz k zaplacení dluhů, předává bance příkaz, aby peníze na účtech zablokovala. Aby dlužník neodčerpal peníze z účtů předem, je příkaz doručen nejprve bance a teprve pak dlužníkovi.

Prodej nemovitosti

Pro větší pohledávky může exekutor nařídit exekuci prodejem nemovitosti. Exekuční příkaz, jímž se blokuje majetek, zašle katastrálnímu úřadu. Ten provede k dané nemovitosti poznámku o zákazu prodeje či převodu. Jestliže dlužník odmítne zaplatit, může proběhnout dražba. Cenu určuje znalec a vyvolávací cena bývá stanovena ve výši dvou třetin oceněné hodnoty. Je-li však například k rodinnému domu zřízeno ještě zástavní právo, pak mají přednost v pořadí dlužníků zástavní věřitelé a na původního žadatele o exekuci nemusí zbýt žádné finanční prostředky. Proto je dobré předem konzultovat s exekutorem nejvhodnější postup a  metodu exekuce.

Kdo za exekuci zaplatí

Kromě rychlého obstavení a zpeněžení majetku dlužníka je pro věřitele příznivé, že veškeré náklady exekuce platí dlužník. Exekutor sice může předem požadovat zálohu až do výše třiceti procent dlužné částky, ale tato záloha je vratná. Odměna exekutora vychází z vyhlášky ministerstva spravedlnosti a je stanovena procentem z dlužné sumy. Pro částky do tří milionů korun činí odměna patnáct procent z vymáhaného dluhu. Minimální výše odměny je tři tisíce korun. Tím, že je exekutor zainteresován na částce peněz, kterou dokáže pro věřitele získat zpět, zvyšuje se i jeho motivace na rozdíl od soudních vykonavatelů. Kromě toho je odměna součást nákladů exekuce, takže ji stejně zaplatí dlužník. Jakékoliv další náklady exekuce sice nese exekutor, ale prostřednictvím exekučních příkazů je vymáhá od dlužníka.

Osm způsobů exekuce:

dluhy v penězích

  • srážky ze mzdy
  • přikázání pohledávky
  • prodej movitých věcí a nemovitostí
  • prodej podniku

nepeněžní závazky

  • vyklizení
  • odebrání věci
  • rozdělení společné věci
  • provedením prací a výkonů

Blýská se konečně v oblasti vymahatelnosti dluhů na lepší časy? Jaký způsob vymáhání dluhu byste volili například u pohledávky v hodnotě 1 milion Kč Vy?

 

Autor:Nejčtenější

Chtěl utáhnout nájem, tak začal podnikat a už má sedmičlenný tým

Radek Danč, provozovatel brněnské společnosti Internesto

Radka Danče dovedla k podnikání před pár lety tak trochu finanční nouze. Jako student bydlel v centru Brna a kamarád z...

Proč jsou kanály kulaté? Obvyklé i nezvyklé otázky padající u pohovorů

Ilustrační snímek

Při pracovním pohovoru čelí uchazeči různým otázkám personalistů. Třeba dotaz „Jaké jsou vaše silné a slabé stránky?“...Co si Češi závidí a co by chtěli mít jisté. Zapojte se do ankety

Ilustrační snímek

O Češích se říká, že jsou závistiví. Ale je česká závist stále tak silná, že se nám nedaří vymanit z klubka intrik,...

Kvíz: volno na svatbu či stěhování. Kdy ho musí firma proplatit?

Ilustrační snímek

Pokud jste zaměstnaní, pak určitě víte, že máte nárok na dovolenou. Jak je to ale v případech, kdy do práce nemůžete...

Falešná advokátka je okradla, ale trestný čin se prý nestal

Ilustrační snímek

Asi všichni známe postavu falešného vrchního Vrány z oblíbené české komedie. Úsměv na tváři nám ovšem ztuhne, pokud se...

Další z rubriky

Vše, co je dobré vědět o hypotékách. A rady, jak na ně

Ilustrační snímek

Do loňského října stačilo žadatelům o hypotéku 10 % z vlastních zdrojů. Zásahy České národní banky nakonec vedly k...

Nemovitosti jsou drahé! Ale kdeže, vysvětluje ekonom

Martin Mašát

Zaručené zprávy o drahých nemovitostech, cenových bublinách a nárůstech hodnoty bydlení číhají na každém kroku. Ale...

Hypotéky o prázdninách přešlapovaly, některé banky už zdražují

Ilustrační snímek

O prázdninách přešlapovaly hypoteční úvěry s cenami prakticky na místě. Průměrná úroková sazba v srpnu nepatrně klesla,...

Další nabídka

Kurzy.cz

Nepatří vám pozemek nebo dům? Stát hledá vlastníky pro "pozemky bez majitele"
Nepatří vám pozemek nebo dům? Stát hledá vlastníky pro "pozemky bez majitele"

V Česku je stále mnoho pozemků a domů, které mají neznámého majitele, nebo se o ně právoplatný majitel nepřihlásil. Úřa... celý článekNajdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.