Přihlásit se mohou jednotlivci i týmy, a to do tří kategorií. Ilustrační snímek

Přihlásit se mohou jednotlivci i týmy, a to do tří kategorií. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Svůj podnikatelský nápad můžete zviditelnit a získat až pět milionů

  • 0
Nosíte v hlavě zajímavý podnikatelský záměr? Nebo ho máte již vypracovaný a chybí vám peníze a zkušenosti? V rozjezdu podnikání vám může pomoci soutěž Nápad roku. Je určená pro studenty i širokou veřejnost.

Postavit se na vlastní nohy a začít si vydělávat vlastním přičiněním je snem řady lidí včetně těch, kteří nyní studují. Podle aktuálního průzkumu uskutečněného při zahájení soutěže Vodafone Nápad roku 2012 by si po škole chtělo otevřít vlastní živnost celkem 45 procent studentů.

Odrazuje obava z neúspěchu a ztráty financí

"Zjistili jsme, že zájem o podnikání je velký. Předpoklady uskutečnit svůj podnikatelský sen však má maximálně třetina z těch 45 procent zájemců. Do podnikání se totiž nakonec nepustí kvůli obavám z neúspěchu, ztráty financí. Většině také chybí zkušenosti. Proto každý rok pořádáme soutěž, která umožňuje studentům, ale i ostatním lidem, přivést své podnikatelské nápady k životu," říká Martin Kešner, zakladatel soutěže Nápad roku.

Jak dodává, studenti si často myslí, že ideální doba pro zahájení podnikání nastává až po ukončení školy. "V praxi je to však přesně naopak. Převážná část úspěšných podnikatelů začala uskutečňovat své nápady již během studia, kdy ještě nebyli tolik zatíženi finančními či jinými závazky a mohli si dovolit podstoupit různá rizika."

Soutěž určená pro studenty i širokou veřejnost

Pokud chcete zviditelnit svůj podnikatelský nápad, můžete využít příležitost a přihlášku do soutěže poslat do 18. května 2012 přes webové stránky projektu zde. Šanci uspět má úplně každý bez ohledu na dosavadní zkušenosti s podnikáním. Součástí přihlášky musí být podnikatelský záměr, nápad na rozšíření firmy či projekt pro investory, který dosud nebyl realizován nebo je ve stádiu přípravy realizace po dobu kratší než dva roky.

Co odhalil průzkum

  • Při studiu si přivydělává 62 procent studentů.
  • Nejčastější formou přivýdělku je brigáda, kterou uvedlo víc než 56 procent respondentů.
  • Zaměstnání formou hlavního či vedlejšího úvazku má 23 procent studentů.
  • Jen 13 procent studujících během studií podniká.

Přihlásit se mohou jednotlivci i týmy, a to do tří kategorií. Vedle hlavní kategorie Vodafone Nápad roku, která je určena všem projektům i soutěžícím bez omezení, jde ještě o kategorii Ekonom Student podnikatel pro studentský podnikatelský záměr s největším potenciálem a o kategorii HTC Startup roku pro nejlepší již realizovaný studentský projekt.

Získat lze až pět milionů korun na podnikání

Vedle finančních a věcných odměn mají účastníci soutěže možnost získat investici až pět milionů korun. Nejlepší projekty mají také šanci získat rovněž podporu zkušených investorů, podnikatelů a dalších odborníků. "Právě takovou pomoc v začátku studenti podle ankety oceňují nejvíce. K zahození podle mladých lidí není ani zviditelnění a medializace jejich projektů," poznamenává Kešner.

Přihlášené projekty bude jako každý rok posuzovat porota složená ze zkušených investorů, podnikatelů, manažerů i zástupců médií. O úspěšnosti projektu v soutěži rozhodne především jeho proveditelnost v praxi, potenciál dalšího růstu, kvalita zpracování a originalita.