Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zaměstnavatelem roku je opět Telefónica a Hyundai

  19:15aktualizováno  19:15
Firmy, které nejlépe pečují o své zaměstnance, si odnesly ceny z tradiční soutěže Sodexo Zaměstnavatel roku 2014. Své vítězství z loňského roku obhájily společnosti Telefónica Czech Republic a Hyundai Motor Manufacturing Czech.

Ve vedlejší kategorii byla vyhlášena také cena za nejžádanějšího zaměstnavatele studentů vysokých škol. | foto: Profimedia.cz

Telefónica zvítězila v kategorii nad pět tisíc zaměstnanců, Hyundai v kategorii do pěti tisíc. Titul progresivní zaměstnavatel roku s maximálně 500 zaměstnanci si odnesla společnosti Motorola Solutions CZ.

Nejlepší zaměstnavatelé

Nad 5 tisíc zaměstnanců

 1. Telefónica Czech Republic
 2. ŠKODA AUTO
 3. Siemens
 4. Československá obchodní banka
 5. Komerční banka

Do 5000 zaměstnanců

 1. Hyundai Motor Manufacturing Czech
 2. FEI Czech Republic
 3. DHL Information Services (Europe)
 4. Miele technika
 5. AGC Flat Glass Czech

Progresivní zaměstnavatel
do 500 zaměstnanců

 1. Motorola Solutions CZ s.r.o.
 2. MANN + HUMMEL Service s.r.o.
 3. LAPP KABEL s.r.o.
 4. Kovárna VIVA a.s.
 5. Aperam Stainless Services & Solutions Tubes CZ s.r.o.

Výsledky prestižní soutěže, kterou každoročně pořádá Klub zaměstnavatelů a společnost Sodexo, byly slavnostně vyhlášeny v úterý 17. června v historickém Paspově sále pivovaru Staropramen v Praze.

Ocenění Sodexo Zaměstnavatel roku firmám pomáhá podle pořadatelů především v tom, že jim dává na základě poskytnutých hodnot okamžitou zpětnou vazbu. Nejenom formou porovnání s oborem či regionem, ale také zjištěním, které oblasti by ve vztahu k lidským zdrojům měly být prioritou.

Soutěžící v hlavních kategoriích, byli podrobeni mezinárodní metodice Saratoga, podle které připravuje výsledky odborný garant PricewaterhouseCoopers.

Výzvy zaměstnavatelů nové vládě

Podle ředitele Klubu zaměstnavatelů Pavla Huláka se letos uskutečnil v rámci soutěže také průzkum mezi zhruba 160 společnostmi, co je nejvíce trápí a s čím by chtěly od nové vlády pomoci. Pět nejproblematičtějších oblastí, které firmy v současnosti řeší, jsou:

 • Směřování školství pro trh práce - legislativa a pravidla ve školství jsou špatná, školy nezvládají připravovat potřebné odborníky s technickým a jazykovým vybavením.
 • Stabilita zdanění mezd a benefitů - zaměstnavatelé chtějí více stability, ne změny každý rok, obávají se návrhu nízkého limitu na zvýhodnění benefitů a kritizují liknavost v přípravě dětských skupin.
 • Důchodová reforma a zapojení zaměstnavatelů - firmy jsou připraveny na větší odpovědnost, zapojení do programů předčasných odchodů do penze, očekávají zvýšení podpory příspěvků pro zaměstnance a možnost propojení důchodového systému s konty pracovní doby.
 • Flexibilita pracovní síly - trendem je posilování flexibility, překážkou je nedokonalá legislativa, průtahy při nástupních lékařských prohlídkách, časté nesolidní postupy některých pracovních agentur.
 • Ochrana zdraví zaměstnanců - několik let komplikuje situaci nejasný výklad legislativy pracovně lékařských služeb, systém by potřeboval více elektronizace.

Vedlejší kategorie vybírali i studenti

Může se hodit

Najděte si práci snů na jobDNES.cz.

Zvyšte své šance na trhu práce. Vytvořte si zdarma profesionální CV.

Ve vedlejší kategorii byla vyhlášena také cena za nejžádanějšího zaměstnavatele studentů vysokých škol. Získala ji stejně jako loni společnosti Google. Na druhém místě studentského průzkumu, na kterém se podílela organizace AIESEC, se umístil ČEZ a na třetím společnost KPMG. 

Nabízejí práci handicapovaným

Cena Zaměstnavatel bez bariér 2014, která zviditelňuje firmy s nadstandardním přístupem k zaměstnancům se zdravotním postižením, putuje letos do vývojářské společnosti Blue Point Solutions. Ta v současnosti zaměstnává celkem 21 lidí, z toho je 17 s postižením, jde o paraplegiky, lidi po těžkých nemocech a s psychickými poruchami.

Jak přiznává zakladatel společnosti Filip Molčan, zaměstnávat zdravotně postižené není nic snadného. "Jde o vysoké nároky na administrativu a počítat musíte s vysokou nemocností. Na druhé straně ale máte kolegy, kteří si cení své práce, a to je velké plus. Naše strategie je se zdravotně postiženými podnikat a generovat zisk, i když omezený," říká mladý muž.
Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Ovládali Karvinsko stovky let. Po válce jim doly znárodnili, bojovali marně

Jan Larisch-Mönnich (1872-1962) vystudoval práva na univerzitě ve Vídni.

Larisch-Mönnichové patřili k těm, kteří stáli za rozmachem těžby černého uhlí v ostravsko-karvinském revíru. Po slavném...Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...

KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Další z rubriky

Jak vyzrát na pět generací zaměstnanců a udržet je v týmu

Ilustrační snímek

Tradicionálové, Baby boomers, X, Y, Z. Pět generací na trhu práce. Někteří se snaží být loajální, věrní a ledacos svému...

Becherové: jak se kapky na žaludeční problémy proměnily ve slavný likér

Zeď v areálu české likérky Jan Becher zdobí portréty členů slavné rodiny.

Nejznámější karlovarská rodačka nebo třináctý pramen. Proslulý bylinný likér Becherovka šíří jméno slavné rodiny v...

Nejlepší zaměstnavatelé: Snídáme společně a nechceme primadony

Ilustrační snímek

Známe výsledky soutěže Aon Best Employers. Titulem nejlepší zaměstnavatel roku se může pochlubit celkem sedm firem...

Bang, Bang, bitcoinový break even point je tu - náklady na těžbu se právě vyrovn...

Bang, Bang, bitcoinový break even point je tu - náklady na těžbu se právě vyrovn...

Kurzy.cz Podle výpočetního modelu společnosti Fundstrat náklady na těžbu bitcoinů aktuálně dosáhly tzv. break even pointu, když ...

Najdete na iDNES.cz