Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zaměstnavatelem roku je opět Telefónica a Hyundai

  19:15aktualizováno  19:15
Firmy, které nejlépe pečují o své zaměstnance, si odnesly ceny z tradiční soutěže Sodexo Zaměstnavatel roku 2014. Své vítězství z loňského roku obhájily společnosti Telefónica Czech Republic a Hyundai Motor Manufacturing Czech.

Ve vedlejší kategorii byla vyhlášena také cena za nejžádanějšího zaměstnavatele studentů vysokých škol. | foto: Profimedia.cz

Telefónica zvítězila v kategorii nad pět tisíc zaměstnanců, Hyundai v kategorii do pěti tisíc. Titul progresivní zaměstnavatel roku s maximálně 500 zaměstnanci si odnesla společnosti Motorola Solutions CZ.

Nejlepší zaměstnavatelé

Nad 5 tisíc zaměstnanců

 1. Telefónica Czech Republic
 2. ŠKODA AUTO
 3. Siemens
 4. Československá obchodní banka
 5. Komerční banka

Do 5000 zaměstnanců

 1. Hyundai Motor Manufacturing Czech
 2. FEI Czech Republic
 3. DHL Information Services (Europe)
 4. Miele technika
 5. AGC Flat Glass Czech

Progresivní zaměstnavatel
do 500 zaměstnanců

 1. Motorola Solutions CZ s.r.o.
 2. MANN + HUMMEL Service s.r.o.
 3. LAPP KABEL s.r.o.
 4. Kovárna VIVA a.s.
 5. Aperam Stainless Services & Solutions Tubes CZ s.r.o.

Výsledky prestižní soutěže, kterou každoročně pořádá Klub zaměstnavatelů a společnost Sodexo, byly slavnostně vyhlášeny v úterý 17. června v historickém Paspově sále pivovaru Staropramen v Praze.

Ocenění Sodexo Zaměstnavatel roku firmám pomáhá podle pořadatelů především v tom, že jim dává na základě poskytnutých hodnot okamžitou zpětnou vazbu. Nejenom formou porovnání s oborem či regionem, ale také zjištěním, které oblasti by ve vztahu k lidským zdrojům měly být prioritou.

Soutěžící v hlavních kategoriích, byli podrobeni mezinárodní metodice Saratoga, podle které připravuje výsledky odborný garant PricewaterhouseCoopers.

Výzvy zaměstnavatelů nové vládě

Podle ředitele Klubu zaměstnavatelů Pavla Huláka se letos uskutečnil v rámci soutěže také průzkum mezi zhruba 160 společnostmi, co je nejvíce trápí a s čím by chtěly od nové vlády pomoci. Pět nejproblematičtějších oblastí, které firmy v současnosti řeší, jsou:

 • Směřování školství pro trh práce - legislativa a pravidla ve školství jsou špatná, školy nezvládají připravovat potřebné odborníky s technickým a jazykovým vybavením.
 • Stabilita zdanění mezd a benefitů - zaměstnavatelé chtějí více stability, ne změny každý rok, obávají se návrhu nízkého limitu na zvýhodnění benefitů a kritizují liknavost v přípravě dětských skupin.
 • Důchodová reforma a zapojení zaměstnavatelů - firmy jsou připraveny na větší odpovědnost, zapojení do programů předčasných odchodů do penze, očekávají zvýšení podpory příspěvků pro zaměstnance a možnost propojení důchodového systému s konty pracovní doby.
 • Flexibilita pracovní síly - trendem je posilování flexibility, překážkou je nedokonalá legislativa, průtahy při nástupních lékařských prohlídkách, časté nesolidní postupy některých pracovních agentur.
 • Ochrana zdraví zaměstnanců - několik let komplikuje situaci nejasný výklad legislativy pracovně lékařských služeb, systém by potřeboval více elektronizace.

Vedlejší kategorie vybírali i studenti

Může se hodit

Najděte si práci snů na jobDNES.cz.

Zvyšte své šance na trhu práce. Vytvořte si zdarma profesionální CV.

Ve vedlejší kategorii byla vyhlášena také cena za nejžádanějšího zaměstnavatele studentů vysokých škol. Získala ji stejně jako loni společnosti Google. Na druhém místě studentského průzkumu, na kterém se podílela organizace AIESEC, se umístil ČEZ a na třetím společnost KPMG. 

Nabízejí práci handicapovaným

Cena Zaměstnavatel bez bariér 2014, která zviditelňuje firmy s nadstandardním přístupem k zaměstnancům se zdravotním postižením, putuje letos do vývojářské společnosti Blue Point Solutions. Ta v současnosti zaměstnává celkem 21 lidí, z toho je 17 s postižením, jde o paraplegiky, lidi po těžkých nemocech a s psychickými poruchami.

Jak přiznává zakladatel společnosti Filip Molčan, zaměstnávat zdravotně postižené není nic snadného. "Jde o vysoké nároky na administrativu a počítat musíte s vysokou nemocností. Na druhé straně ale máte kolegy, kteří si cení své práce, a to je velké plus. Naše strategie je se zdravotně postiženými podnikat a generovat zisk, i když omezený," říká mladý muž.Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...První obchodní počin byl fiaskem, dnes jeho firma funguje už 26 let

Mít vlastní obchod byl vždycky jeho sen.

Jeho otec byl vášnivý zahradník. Zdeněk Adam mu musel od malička pomáhat a nenáviděl to. Přesto se dnes zahradničením...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Propustit zaměstnance je v Česku dost obtížné a drahé, říká studie

Ilustrační snímek

V České republice jsou pravidla pro propuštění zaměstnance jedna z nejpřísnějších v Evropě. Je nemožné se rozloučit se...

Další z rubriky

První obchodní počin byl fiaskem, dnes jeho firma funguje už 26 let

Mít vlastní obchod byl vždycky jeho sen.

Jeho otec byl vášnivý zahradník. Zdeněk Adam mu musel od malička pomáhat a nenáviděl to. Přesto se dnes zahradničením...

Překvapte kolegy promyšlenou prezentací. Chce to vtip a správné obrázky

Ilustrační snímek

Prezentace v práci před nadřízenými a kolegy má rád málokdo. Potvrzují to průzkumy, jejichž respondenti tvrdí, že při...

Jak při hledání zaměstnání nejlépe využít sociální síť LinkedIn

Ilustrační snímek

Inzeráty už moc nefungují, dnes se noví zaměstnanci hledají přes sociální sítě. Pokud tedy uvažujete o změně práce,...

Tesla a nejlepší investiční tah historie

Tesla a nejlepší investiční tah historie

Kurzy.cz Ze společnosti Tesla už se stala pevná součást finančně-mediální zábavy. Její poslední epizoda se točí kolem úvah a plá...

Najdete na iDNES.cz