Dvanáct tipů, jak si téměř okamžitě zlepšit náladu

Naše nálada je proměnlivá a okolností, které ji ovlivňují, je řada. Některé působí každodenně, jiné se objevují jen občas. Špatně náladě však lze čelit. Většinou k tomu stačí jen několik poměrně jednoduchých zvyků. Některé dokonce působí i preventivně. Dvanáct vědecky ověřených tipů, které náladu vylepší, přibližuje psycholog Jan Urban.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Špatná nálada je nepříjemná, a její výskyt nám škodí emocionálně i pracovně. Neplatí to jen pro nás samotné. Popudlivost, podrážděnost či nedůtklivost, jež ji provází, bývá nepříjemná i pro naše okolí. Navíc bývá špatná nálada i nakažlivá.

Chcete se v práci jenom usmívat? Najděte si novou práci na internetovém portálu jobDNES.cz.

Její výskyt je podmíněn téměř nepřeberným okruhem skutečností. Patří k nim naše strava, (například to, nakolik jsou v ní zastoupeny středomořské plodiny či produkty, vitamín C či omega 3 mastné kyseliny) či fyzická aktivita i délka a kvalita spánku. Vliv má také počasí a roční období, množství času, které trávíme na čerstvém vzduchu či v zeleni, naše finanční situace a sociální pohoda, tedy převažující ráz našich mezilidských vztahů. 

Působí na ni i to, jak často se dostáváme do nejrůznějších stresových situací a jak intenzívně tyto situace prožíváme.

Ovlivňuje ji však i to, kolik času věnujeme poslouchání zpráv (v nichž dominují negativa) a sledování sociálních médií: méně znamená v obou případech více. Závisí dokonce i na našem přímém či spíše shrbeném držení těla, pořádku nebo naopak nepořádku, který nás obklopuje, a dokonce i na barvě oblečení, které zrovna na sobě máme.

Početná je však i řada činností a návyků, kterými můžeme své špatné náladě předcházet. Většina návyků, které  umí náladu zlepšit, je poměrně jednoduchých. Často stačí, když si z nich vybereme jen některé, tedy ty, které nám vyhovují nejlépe. Následující tipy patří k těm, které byly vědecky ověřeny.

1. Začněte se usmívat (nebo se aspoň přestaňte mračit)
Je to možná poněkud kýčovité, ale je to tak: úsměv naši náladu zlepšuje. Když se usmíváme, a to i tehdy, kdy si svůj úsměv navodíme uměle, naše špatná nálada se alespoň zčásti vytratí.

Jan Urban (1953)

  • Je autorem řady publikací, z článků, které několik let publikoval na iDNES.cz, vznikla jeho nejnovější kniha Vezměte život do svých rukou.
  • Věnuje se personálnímu a manažerskému poradenství a firemnímu vzdělávání.
  • Je absolventem VŠE Praha a Filozofické fakulty UK, obor psychologie práce a řízení.
Psycholog Jan Urban

Důvodem je, že naše mimika a naše emoce jsou vzájemně spjaté, a to oběma směry. Pokud máme dobrou náladu, máme sklon se usmívat a tvářit se spokojeně. Když se usmíváme, byť k tomu zrovna nemáme žádný zvláštní důvod, naše nálada se naší mimice, v tomto případě úsměvu, přizpůsobí.

2. Změňte svou činnost
Když vás zastihne špatná nálada při provádění určité činnosti, snažte se, pokud to jde, tuto činnost změnit. Pokud vás zastihne v okamžiku, kdy neděláte nic, začněte se určité činnosti věnovat.

V zásadě může jít o jakoukoli činnost, vhodná je však především činnost smysluplná, nejlépe ta, vede k určitým okamžitým výsledkům. Podobný vliv má i jen krátký čas věnovaný cvičení.

3. Dejte se s někým do hovoru
Když nejde o člověka, o kterém víte, že vaši náladu zhorší, může jít o kohokoli. Pokud máte vedle sebe někoho blízkého, který je ochotný vám naslouchat, pak vám většinou pomůže, když s ním své pocity proberete. Díky tomu své pocity lépe „zpracujete“ a možná uvidíme i v trochu jiné perspektivě. Navíc  můžete získat i radu či podporu.

Pomoci může i rozhovor s někým, kdo vám není příliš blízký. Nemusí přitom jít o rozhovor tváří v tvář, ale i po telefonu nebo například prostřednictvím chatu.

Spojení s jinými lidmi, ať již v jakékoli podobě, umožňuje přijít na jiné myšlenky, a pod jejich vlivem na špatnou náladu mnohdy i zapomenout. 

Ještě lepšího výsledku dosáhnete, když se vám podaří během těchto rozhovorů smát. Smích totiž v našem mozku zvyšuje hladinu dopaminu, tzv. hormonu štěstí, který umožňuje cítit se radostně a šťastně.

4. Uvědomte si, za co či komu jste vděční a co se vám v daném dni podařilo
Pocit vděčnosti zlepšuje náladu, zvyšuje pocit štěstí a zlepšuje dokonce, jak ukázaly výzkumy, i náš zdravotní stav.

Podobný dopad má i soustředění se na to, co se nám v daném dni podařilo. Například to, že si vybavíme tři skutečnosti, které můžeme považovat za úspěch. Tento zvyk si můžete vytvořit i nezávisle na tom, jakou náladu máme. Shrnout či uvědomit si tři okolnosti, které můžete hodnotit jako svůj úspěch, můžete například na sklonku každého dne.

5. Zpomalte, a současně prohlubte své dýchání
Pomalejším a hlubším dýcháním svému nervovému systému signalizujete, aby se uklidnil. Prospěch plynoucí z této praxe přichází i tehdy, pokud se jí věnujeme dlouhodobě, tedy aniž vás zrovna špatná nálada postihla.

6. Sestavte si skládačku (puzzle)
Nezáleží na to, o jakou skládačku jde. Úspěch spojený s jejím složením uvolňuje v našem mozku již zmíněný dopamin, přispívající k našemu pocitu upokojení a potěšení.

7. Stanovte si určitý malý úkol nebo si dejte určitý krátkodobý, snadno dosažitelný cíl
Dosažení určitého, byť krátkodobého a jednoduchého cíle, bez ohledu na jeho povahu, naši náladu zlepšuje. Podobnou zvyklostí je mít seznam svých úkolů stále před sebou, a při splnění kteréhokoli z nich si jej „odškrtnout“.

8. Dívejte se do zeleně a naslouchejte zpěvu ptáků
Pobyt v zeleni a často i jen pohled na ni je pro naši náladu příznivý. Snižuje totiž aktivitu těch částí mozku, které se podílejí na vzniku stresu a deprese.

Podobný vliv má také možnost strávit aspoň určitý čas na slunci či naslouchat v přírodě zpěvu ptáků. Procházka v lesích může podle provedených průzkumů dokonce omezit náš (akutně prožívaný) sklon k nepřátelství k ostatním, depresi či nudě.

Jestliže máte tu možnost, můžete ke zlepšení své nálady využít i přivonění k levanduli, která omezuje sklon k nervozitě, neklidu, zlosti či agresivitě. Podobný vliv na omezení úzkosti či stresu má i vůně citrusových plodů a čerstvě posekané trávy.

9. Zkuste vliv čokolády a kávy
Pokud to nepřeháníme, může k okamžitému zlepšení nálady přispět konzumace určitého množství čokolády a vypití šálku kávy. Obě látky totiž prokazatelně omezují sklon k depresi.

10. Představte si své nejlepší „já“
I jen pětiminutová „vizualizace“ našeho nejlepšího „já“, tak jak jsme schopni si ho představit, přispívá ke zvýšení našeho optimismu. A to nejen okamžitě, ale i z dlouhodobějšího hlediska. Jde o jednu z metod autosugesce, jež bezprostředně přispívá i ke zlepšení naší nálady.

11. Udělejte dobrý skutek
Naše nálada závisí do značné míry na tom, jak se chováme k druhým, a často ji ovlivňuje především to, do jaké míry jsme ochotní pro druhé něco udělat.

Náš občasný dobrý skutek zvyšuje naše sebehodnocení, a zvýšené sebevědomí příznivě ovlivňuje i naši náladu. Výzkumy ukázaly, že sklon pomáhat druhým podmiňuje i náš sklon čelit stresu a může dokonce zvýšit náš pocit štěstí.

Ke zlepšení nálady nám tak mnohdy pomohou i drobné projevy vstřícnosti, velkorysosti a laskavosti k druhým. Někdy postačí i kompliment, pochvala a uznání, pronesené na jejich adresu. Mimochodem i proto, že druhá strana nám takovýto kompliment většinou vrátí.

12. Omezte svůj kontakt s „toxickými“ lidmi
Jsou lidé, kteří jsou svou povahou „jedovatí“, a kontakt s nimi hrozí, že svůj „jed“ přenesou i nás. Někteří z nich jsou jedovatí záměrně, například proto, že jsou škodolibí, a škodit druhým jim činí potěšení. Jiní si svou jedovatost možná ani plně neuvědomují.

V obou případech však platí, že přistupovat k nim je třeba jako k lidem infekčním a příliš se k nim nepřibližovat. Pokud je jednání s nimi nezbytné, je třeba je omezit na minimum. V opačném případě totiž hrozí, že nám dříve nebo později zkazí náladu, nebo svou jedovatost dokonce přenesou i na nás.

Projevem jejich toxických vlastností bývá, že jsou téměř stále „negativní“, tedy neustále s něčím nespokojeni, že téměř všechny projevy či vyjádření ostatních berou osobně a nepříznivě, nejčastěji jako útok nebo snahu jim ublížit, nebo že se dokážou jen velmi obtížně vcítit do ostatních. Vinu vidí vždy a jedině na straně druhých a většinou se snaží je i trvale z něčeho obviňovat.

Na jejich vyjádření, především sliby, se nelze spolehnout. To, co říkají, většinou není pravda, nebo alespoň ne úplná, takže jejich názory se nelze řídit. Patří k nim i lidé, jež snadno a rychle podléhají emocím a které si pod jejich vlivem utvářejí své okamžité postoje i dlouhodobější přesvědčení.

Věřit, že se chování těchto lidí změní, nemá smysl. Když vám záleží na tom, abyste si udrželi dobrou náladu, je třeba je co nejdříve rozpoznat a vztahy s nimi vzápětí ukončit.

Autor:
  • Nejčtenější

Podnikání střídaly chyby i ztráty. V Babicích dnes mají úspěšné České tropy

23. března 2024

Podnikatelský příběh Pavlíny Molkové začal před více než třicet lety ve Švýcarsku. „Všimli jsme si...

Ignoruje vás kolega v práci? Jak poznat pasivního agresora a jak se mu bránit

25. března 2024

Očekáváte a potřebujete od kolegy spolupráci, místo toho se setkáváte jen s tím, že nedodržuje...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se mění. K lepšímu, či horšímu?

22. března 2024

Stěhování, rozvod, vážná nemoc nebo jen možnost ušetřit na splátkách, to jsou důvody, proč se...

Akciové trhy i kryptoměny jsou na maximech. Ale vydrží tam?

26. března 2024

Mohlo by se zdát, že globální ekonomika jenom vzkvétá a geopolitická rizika v podobě válek a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vyjednávací síla mladých na trhu práce roste, říká personální expertka

27. března 2024

Premium Vyhlídky absolventů jsou nadějné, říká v rozhovoru personální odbornice Jaroslava Rezlerová. Komu...

Auto nabourané na parkovišti. Kdo uhradí škodu?

29. března 2024

Poškozená vozidla na parkovištích v sídlištích, u obchodních domů, sportovních center či v...

Nákup stavebního pozemku na úvěr a bez zástavy? Pomůže stavební spořitelna

28. března 2024

Pořízení stavebního pozemku je dobrá investice. Ať už jako startovací pozice pro děti, pro uchování...

Vyjednávací síla mladých na trhu práce roste, říká personální expertka

27. března 2024

Premium Vyhlídky absolventů jsou nadějné, říká v rozhovoru personální odbornice Jaroslava Rezlerová. Komu...

Akciové trhy i kryptoměny jsou na maximech. Ale vydrží tam?

26. března 2024

Mohlo by se zdát, že globální ekonomika jenom vzkvétá a geopolitická rizika v podobě válek a...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

Stále víc hráčů dobrovolně opouští Survivor. Je znamením doby zhýčkanost?

Letošní ročník reality show Survivor je zatím nejkritizovanějším v celé historii soutěže. Může za to fakt, že už...