Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Špatná výkonnost investory neláká

aktualizováno 
Akciové trhy se navzdory předpokládanému zvýšení úrokových sazeb v USA pohybují v záporných hodnotách, ropa minulý týden opět atakovala historické maximum a ani domácí fondy fondy svou výkonností nijak neoslňují. Dobrou zprávou může být jen rozhodnutí Garančního fondu o výplatě klientů společnosti Finnex.

Nejočekávanější událostí minulého týdne na akciových trzích v USA bylo již předem avizované úterní zvýšení klíčové úrokové sazby Měnovým výborem americké centrální banky (FED). Předpokládané zvýšení o 25 bazických bodů na 1,50 procenta mělo sice na trhy pozitivní dopad, hned následující den se však trhy začaly propadat, což bylo způsobeno negativními výhledy a zveřejněnými výsledky firem zejména v technologickém sektoru (Cisco Systems, Hewlett Packard). Svůj díl na nepříznivém vývoji akciového trhu má také stále se zvyšující cena ropy, která minulý týden opět zaznamenala své maximum - $45,75. Příčin jejího stálého růstu může být víc. Nepříznivá situace kolem ruské společnosti Yukos, situace v Iráku a v Mexickém zálivu, nebo i hrozba teroristického útoku při otevíracím ceremoniálu Olympijských her v Aténách. Objevují se však i názory, že tato situace je neopodstatněná, ropa je předražena a trhem spíše hýbou spekulanti.

Ať již je pravda kdekoli, jedno je jasné. Akciové trhy v USA i v Evropě stagnují, což se negativně odráží rovněž na trhu s fondy. Výkonnost akciových fondů za uplynulé období se pohybuje hluboko v záporných hodnotách, dokonce ještě hůře než předchozí týden. Pouze fond ČPI Fond farmacie a biotechnologie skončil s kladnou hodnotou +0,39 %, na opačné straně tři fondy zaznamenaly zápornou výkonnost přes tři procenta: ČPI Fond nové ekonomiky (-4,54 %), IKS Světových indexů (-4,07 %) a ISČS Eurotrend (-3,79 %). Špatně dopadly i oba fondy fondů, IKS Fond fondů (-4,02 %) i ISČS Globaltrend (-3,32 %).

Jedině fondy peněžního trhu si udržely výkonnost v kladných číslech. Nejlépe na tom byly ISČS Sporoinvest (+0,11 %) a Živnobanka-Sporokonto (+0,07 %). Nevyrovnanou výkonnost zaznamenaly fondy smíšené - nejlépe dopadl fond J&T Opportunity SKK (0,05 %), nejhůře na tom naopak byl Živnobanka dynamický (-2,23 %). V podobném duchu hospodařily minulý týden i fondy dluhopisové. U nich si nejlépe vedl fond ISČS ČS korporátní dluhopisový s výkonností 0,36 %, zatímco nejvíc v mínusu skončil IKS Plus bondový (-2,27 %).

Chcete investovat do fondů a nevíte jak na to? Čtěte naši speciální přílohu FONDY

Pokračující špatné výsledky na finančních trzích a s tím související výkonnosti fondů nepůsobí dobře na investory, kteří ukládají své prostředky do těchto instrumentů. Podle statistiky Unie investičních společností (UNIS) dosáhly čisté prodeje domácích podílových fondů za minulý týden celkový objem 34,1 mil. Kč. Největším měrou se na tomto výsledku podílely fondy peněžního trhu (+121,8 mil. Kč). Jen ISČS Sporoinvest zaznamenal čisté prodeje ve výši 197,7 mil. Kč. Mírný nárůst peněžních prostředků si připsaly ještě akciové fondy (+4,5 mil. Kč.), naopak největší odliv peněz nastal ve fondech dluhopisových (-72,3 mil. Kč). O moc lépe na tom nebyly ani fondy smíšené (-17,5 mil. Kč) a fondy fondů (-2,4 mil. Kč).

Ze zahraničních fondů zveřejňujících své týdenní výsledky si fondy ING připsaly čisté prodeje ve výši 29 mil. Kč, čemuž nejvíc dopomohl Český fond peněžního trhu X - CAP s objemem čistých prodejů ve výši 20 mil. Kč. Ještě lepší čisté prodeje pak zaznamenaly fondy skupiny KBC, jejichž objem činil minulý týden 118,4 mil. Kč.

Garanční fond vyplatí i klienty Finnexu

Od 20. srpna do 20. září tohoto roku bude trvat lhůta pro výplatu náhrad klientům bývalého obchodníka s cennými papíry, společnosti Finnex Praha, s.r.o. Rozhodla o tom minulý týden správní rada Garančního fondu obchodníků s cennými papíry (GFOCP). 636 poškozeným klientům bude prostřednictvím poboček České spořitelny vyplaceno celkem 855 tisíc korun. V případě společnosti Finnex se náhrady vztahují pouze na finanční zůstatky klientů evidované v účetnictví společnosti. Nevztahují se již na pohledávky klientů z titulu výpovědi smlouvy o správě portfolia, a to i v případě, že podali žádost o zpětný odkup s finančním vypořádáním. Tento případ však ukazuje, že při fungující spolupráci se správcem konkursní podstaty a asociací bývalých klientů lze i za velmi složité právní situace dosáhnout alespoň částečné výplaty náhrad poškozeným klientům.

Obchodování podle UNISu

 

Druh fondu Nejlepší Nejhorší
Název fondu Výsledek Název fondu Výsledek
Akciové ČPI  Fond farm. a biotech. 0,38% ČPI  Fond nové ekonom. -4,54%
ISČS-SPOROTREND -0,92% IKS Světových indexů -4,07%
ČPI  Fond rop. a energet. -1,68% ISČS-EUROTREND -3,79%
Dluhopisové ISČS-ČS korp. dluhopis. 0,36% IKS Plus bondový -0,27%
ISČS-SPOROBOND 0,17% ČSOB nadační -0,23%
ISČS-TRENDBOND 0,17% Živnobanka - NADAČNÍ -0,22%
Fondy fondů ISČS-GLOBALTREND FF -3,32%    
IKS Fond fondů -4,02%    
Peněžního trhu ISČS-SPOROINVEST 0,11% IKS Peněžní trh 0,03%
Živnobanka-Sporokonto 0,07% ČSOB výnosový 0,03%
ČPI   Peněžní 0,05%    
Smíšené J&T OPPORTUNITY SKK 0,05% Živnobanka dynamický -2,23%
ČPI  Český OPF 0,04% ISČS-SPOROMIX 5 -1,87%
ČPI  Moravskoslezský OPF 0,04% ČSOB středoevroproský -1,75%
Čisté prodeje mil. Kč ISČS-SPOROINVEST 197,7 IKS Peněžní trh -66,0
Živnobanka-obligační fond 9,3 ISČS-SPOROBOND -35,1
Živnobanka-akciový fond 6,3 IKS Dluhopisový -29,3

Zdroj: UNIS

 

Autor:


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...KVÍZ: Víte, jaká je životní úroveň v Česku a kdo je chudý?

Ilustrační snímek

Podle statistik snědli Češi loni v průměru přes 80 kilo masa a 84 kilo ovoce. Průměrnému Čechovi se také zvýšila mzda,...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Porovnali jsme osm možností, kdy a jak spořit pro své potomky

Ilustrační snímek

Pokud to dovolí finanční situace, spořit pro děti se snaží nejen rodiče, ale často i prarodiče. Způsobů a produktů,...

Další z rubriky

Rady odborníka, jak se vyhnout investiční bublině a ztrátě peněz

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Stále víc Čechů se zajímá o to, jak a kam investovat, aby své peníze lépe zhodnotili. „Burza umí nadělovat krásné zisky...

Šikovně investoval naspořené peníze, teď hraje golf

Ilustrační snímek

Češi začínají objevovat svět investic. Posílají stále více peněz do podílových fondů. Důvodem je fakt, že bankovní...

Vyplatí se dát peníze do zlata? Ano, ovšem jen za určitých podmínek

Ilustrační snímek

Cena vždy vyletí nahoru, jakmile dojde k další krizi. Vyplatí se dávat peníze do zlata? Odpověď není zdaleka tak...

ČNB: Ať je koruna klidně slabší

ČNB: Ať je koruna klidně slabší

Kurzy.cz ČNB v srpnu podruhé v řadě zvýšila sazby, čímž je dostala nejvýše za skoro deset let a za stejnou dobu to bylo poprvé, ...

Najdete na iDNES.cz