Podání ruky jako leklá ryba vám rozhodně nepomůže.

Podání ruky jako leklá ryba vám rozhodně nepomůže. | foto: Profimedia.cz

Špatné podání ruky a velká část vašich šancí je pryč

  • 32
Ať už jste jakákoli osobnost, máte jakékoli povolání, správné podání ruky by pro vás měla být samozřejmost. A tu si rozhodně stojí za to připomenout. Špatný stisk či vstup do osobní zóny druhého vám může zavřít dveře k úspěšnému jednání, ale i k získání nové práce.

Pokud je řeč o správném podání ruky, většina lidí si vybaví stisk ruky a pravidlo, že by podávaná ruka neměla být tzv. leklou rybou. Ale to zdaleka není vše. Správné podání ruky má podstatně více pravidel.

Řada lidí chybuje v tom, že už z dálky, když se blíží k osobě (řekněme, že pro náš příklad to bude třeba personalista firmy, do které přicházíme na pracovní pohovor), s níž se chce pozdravit, drží nataženou ruku v před naznačujíc, jak hodně se na podání ruky těší. To je samozřejmě špatně. Ruku pozdvihneme k podání až v momentu, kdy jsme v blízkosti druhého člověka a v klidu stojíme.

. Správné podání ruky:

- až když stojíme u druhé osoby, zdviháme ruku k pozdravu
- ctíme osobní zónu
- díváme se do očí
- ruka je čistá, suchá
- respektujeme etiketu, první podává ruku osoba společensky významnější
- stisk ruky je pevný a krátký

Důležitá je ovšem i vzdálenost, kterou nastavíme mezi námi a panem personalistou. Každý člověk má kolem sebe pomyslnou osobní zónu. Různí lidé ji mají různě velkou (různá vzdálenost od těla), ale obecně můžeme říci, že se jedná o 50 – 70 centimetrů. Do osobní zóny druhé osoby nikdy nevstupujeme. Přivedli bychom ji tím do rozpaků, stresovali bychom ji. Zároveň bychom ukázali svoji nevychovanost. Proto zvláště při podání ruky osobní zónu druhých ctíme.

Pozor na oči, čistotu a správný stisk
Poté, co přistoupíte k našem personalistovi a dodržíte od něj správný odstup, pak v průběhu podání ruky a ještě dříve s ním udržujte oční kontakt. Nedíváte se stranou, na zem, ani na jeho kravatu, ale přímo do očí. Ukazujete tím svou nezáludnost, otevřenost a jistotu.

A teď k samotnému podání a stisku. Tak předně – ruka, kterou chceme podat na pozdrav, musí být suchá (nezpocená) a čistá. Pokud taková před setkáním není, ruku si alespoň otřeme suchým a čistým kapesníkem. Rázně zdviháme ruku k podání (pochopitelně první podává ruku osoba společensky významnější, takže například šéf podřízenému, žena muži, starší osoba osobě mladší) a pak krátce, pevně a suše stiskneme podanou ruku.

Žádné dlouhé držení ruky, její drcení, žádný stisk oběma rukama, žádné mdlé vložení ruky do ruky podávané. Stisk ruky vyjadřuje sílu osobnosti a nebo spíše profesionalitu. Vždyť i nejistý, nervózní člověk se těch pár pravidel správného podání ruky může naučit a dodržovat je navzdory svému psychickému rozpoložení.