Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Špatný výběr finančního poradce vás přijde draho

aktualizováno 
Potřebujete bydlet a nemáte peníze? Nevíte, kde si půjčit, nebo jak našetřit určitou částku? Možná uvažujete o využití služeb finančního poradce. Vyplatí se vám jeho rady? Co vás čeká?

Kdo se má v džungli poradenství vyznat, řekne si ten, kdo si projde všechny nabídky poradenských společností v inzerátech či na internetu. Poznat, kterou z množství společností kontaktovat, není opravdu jednoduché. A proto jsme pro vás stejně jako minulý rok připravili náš test.

Jak jsme testovali?

Zaměřili jsme se na finanční poradce známé i méně známé. Kontakty na ně jsme získali v katalogu českého internetu i na webu Asociace finančních poradců a zprostředkovatelů. Naší testovatelce jsme je poté předali a sledovali, jak se jednotlivé společnosti chovají ke svým klientům. A především co jsou jim schopné nabídnout.

S čím se tedy jako klient můžete setkat?

NENECHTE SI UJÍT
Jen samé trumfy
Jistota nikomu moc nevynese
Tučné zisky akciových fondů českého investora příliš nelákají, podíl fondů peněžního trhu, již přesahuje více než 50 %.

whisky, drink, pití, alkohol
Kvůli alkoholu můžete dostat výpověď
Zatímco úředníkovi v kanceláři bude pivo po obědě málokdo zazlívat, na řidiče z povolání platí přísnější metr.


jídlo
Co budeme jíst v příštích letech?
V Paříží proběhl největší potravinářský veletrh na světě SIAL 2004. Své výrobky zde vystavovalo 5260 firem z 99 zemí. Co přinesl nového?

Zdálo by se vám, že je poradenských společností dostatek, a proto se o klienty doslova perou? Pak můžete být nepříjemně překvapeni v momentě, kdy voláte na centrálu firmy a nikdo vám nezvedá telefon. Což se může stát snadno. Při menší či větší míře trpělivosti se však nakonec dovoláte a dostanete kontakt na konkrétní osobu, popř. je vám tato přidělena a posléze vám zavolá sama.

Nemile překvapit vás přitom může specializace některých společností, resp. jejich zaměření pouze na konkrétní typy produktů (obyčejně pojištění) či dokonce produkty konkrétní instituce. Tento fakt však zřejmě nepředstavuje žádný problém, pokud jej firma klientovi sdělí. My jsme ve dvou případech upozorněni byli a od dalšího kontaktu jsme proto upustili.

Pokud tato překážka nenastane, je po zkontaktování společnosti postup nasnadě - voláte poradci (který také není vždy optimálně k dosažení) a domluvíte si s ním schůzku. Poradce se obvykle snaží vyjít klientovi vstříc, co se místa setkání týče. V některých případech je možné sejít se v sídle jeho firmy.

Při setkání zadáte poradci své požadavky. Sdělíte mu, které finanční produkty již vlastníte, jaké cíle máte a dokdy byste jich chtěli dosáhnout (výše naspořené částky, účel použití prostředků apod.). Připravte se na to, že někteří budou již na první schůzce vyžadovat kopie smluv, které jste již v oblasti osobních financí uzavřeli.

Cílem celého vašeho snažení je získat finanční plán, tedy doporučení, co a jak udělat, aby se vaše sny splnily. Jak takový plán vypadá? Různě - od počítačově zpracovaného dokumentu přes tři věty v e-mailu až po rady „nadiktované“ v kavárně.

Úrazové pojištění vás ani vaši rodinu dostatečně neochrání.
Více ZDE.

Kolikrát je třeba se s poradcem sejít? Počet schůzek se v našem případě pohyboval od jedné do tří. Souvisel samozřejmě i se způsobem předání finančního plánu (zaslání plánu e-mailem pochopitelně žádnou další schůzku nevyžadovalo). Někteří poradci v této fázi (předání plánu klientovi) příliš velkou péči o své klienty neprojevili. Neboť jak si vysvětlit situaci, kdy po měsíci nemá klient výsledek v ruce, poradce se neozývá a po několika urgencích bez omluvy napíše, že "musel upřednostnit jiné obchodní případy". Ano, i tato situace může nastat.

A nyní otázka, která napadne každého: co to všechno bude stát? Bude poradce chtít za své služby zaplatit? A pokud ano, kolik? S placeným poradenstvím jsme se v našem testu setkali pouze u dvou společností. V těchto případech náklady na finanční plán dosáhly 2000 (Finance EU) a 2900 korun (Sophia Finance). Zda je placené poradenství kvalitnější, či nikoliv, se dozvíte dále v našem testu.

Opravdu nám každý poradce poradí, co potřebujeme, a doporučí nejvhodnější řešení? Jak se umístily jednotlivé poradenské společnosti v našem testu?
Více čtěte v našem aktuálním tématu ZDE.

Kdo a jak hodnotil výsledky:

Jak již bylo zmíněno, byly posuzovány výsledky testu v podobě finančního plánu. Toto objektivní hodnocení představuje komentář MF Dnes.

Subjektivní hodnocení obstarala naše testovatelka, která z pozice klienta komentovala dojem, který v ní konkrétní poradce (a případně i celá firma) zanechali.

Charakteristika klientky: 

Věk, 
rodinný stav:

mladá žena, 26 let, VŠ, svobodná, bezdětná, bez přítele

Zaměstnání:

účetní (délka současného zaměstnání 2 roky),
 čistý plat 15 tisíc Kč

Sjednané produkty:

smlouva o stavebním spoření uzavřená na konci roku 2003, na ní cca 1000 Kč, cílová částka 300 tisíc

Úspory:

100 000 Kč na běžném účtu

Typ investora:

spíše rizikovější (odvážnější) přístup k investování (dokáže pro vidinu výnosů unést kolísání hodnoty investice)

Ručitel:

jeden z rodičů (oba dohromady čistý příjem 30 000 Kč čistého)

Nemovitost, kterou lze  ručit:

ne, pouze pořizovaná v rámci cílů

Cíle:

1/ garsoniéra v Praze - 30 m2 za cca 900 000 Kč, do 5 let - do té doby ani manžel, ani děti

2/ naspořit 100 000 Kč (na vybavení bytu), za 5 let

Momentální měsíční náklady:

podnájem 

5 000 Kč

doprava

500 Kč

jídlo

2 500 Kč

ostatní náklady

4 000 Kč

Úspora měsíčně:

3 000 Kč

Jaké jsou vaše zkušenosti s finančními poradci? Nechali jste si někdy poradit? S jakým výsledkem? Napište nám, těšíme se na vaše názory a zkušenosti.

 

Autor:


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Jak poznat, komu se nedá věřit. Šest signálů snížené důvěryhodnosti

Ilustrační snímek

Nejspíš se vám už někdy stalo, že jste někomu věřili, ale pak se ukázalo, že jde o člověka, který myslí jen na sebe....První obchodní počin byl fiaskem, dnes jeho firma funguje už 26 let

Mít vlastní obchod byl vždycky jeho sen.

Jeho otec byl vášnivý zahradník. Zdeněk Adam mu musel od malička pomáhat a nenáviděl to. Přesto se dnes zahradničením...

Propustit zaměstnance je v Česku dost obtížné a drahé, říká studie

Ilustrační snímek

V České republice jsou pravidla pro propuštění zaměstnance jedna z nejpřísnějších v Evropě. Je nemožné se rozloučit se...

Pět tipů, jak během veder nenaštvat kolegy v práci

Ilustrační snímek

Parné léto nekončí, s vysokými teplotami stoupá i nervozita na pracovištích. Předmětem sporů může být klimatizace i...

Další z rubriky

O dovolenou v cizině je obrovský zájem. Experti hlásí nové trendy

Ilustrační snímek

Chuť Čechů prožít dovolenou v cizině je letos obrovská. Přibývá lidí, kteří vycestují i vícekrát v jednom roce. Zároveň...

Po úrazu zůstal doma. Zachránilo ho pár stovek, které zaplatil za pojistku

Ilustrační snímek

Stane-li se vám úraz, který na delší dobu znemožní vydělávat peníze, je to pro rodinu často vážný problém. Situaci může...

PŘEHLEDNĚ: Jaké slevy a výhody můžete získat k životnímu pojištění

Ilustrační snímek

Zatímco pojistku domácnosti nebo auta považují Češi za samozřejmost, životní pojištění řada z nich odmítá. Nové klienty...

Fundament kryptoměn krvácí, můžeme čekat změnu?

Fundament kryptoměn krvácí, můžeme čekat změnu?

Kurzy.cz Obchodování kryptoměn je brzdou mainstreamového přijetí blockchainové technologie. Shodli se na tom jednomyslně účastní...

Najdete na iDNES.cz