Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Špatný výběr smlouvy vás připraví o peníze

aktualizováno 
Letní měsíce nejsou výlučně jenom obdobím volna a radovánek, nýbrž pro někoho též impulsem k výdělečné činnosti. Několik měsíců volna využívají zejména studenti a část prázdnin si vyčlení pro brigádu. Mohou uzavřít několik smluvních typů, avšak každý typ se v určitém směru liší, a proto lze každému doporučit alespoň rámcovou orientaci v jejich výhodách a nevýhodách.

Letní měsíce přitom nemusí poskytovat pracovní příležitosti pouze studentům. Zejména stavebnictví nebo zemědělství využívá teplého počasí k realizaci svých cílů a k jejich uskutečnění najímá i sezónní pracovníky. Rýsuje se tak možnost krátkodobého pracovního uplatnění nejen pro studenty a tito lidé také stojí před řešením, jaký typ smlouvy zvolit.

Pro sezónní práce trvající několik týdnů, popřípadě měsíců, se zpravidla neuzavírá pracovní smlouva. Novela zákoníku práce výrazně omezila možnosti obou smluvních stran uzavírat pracovní smlouvy na dobu určitou a krátkodobým sezónním pracovníkům se v podstatě nabízí dva smluvní typy – dohoda o provedení práce a dohoda o pracovní činnosti.

Dohoda o provedení práce: maximálně sto hodin ročně

NENECHTE SI UJÍT
thinker
Je výhodnější překlenovací úvěr, nebo hypotéka?
Bankovní sektor se v současné době snaží ještě výrazněji rozšířit nabídku svých produktů. To platí i o oblasti úvěrů. Zřetelně je to vidět zejména u stavebních spořitelen, kde nezůstal v oblasti překlenovacích úvěrů „kámen na kameni“.
důchodce
Brigáda v důchodu? Klidně
O příležitostnou práci mají v Česku zájem především studenti. Na ně se také většina pracovních agentur zaměřuje. Přivydělat si třeba na rodičovské dovolené nebo v důchodu je přitom možné neomezeně.

Cestovní kancelář
Cestovka bez pojištění? Velké riziko
Jestli má cestovní kancelář pěkný katalog, luxusní autobus či velmi výhodné ceny a příjemný personál, není tolik důležité. Mnohem důležitější je to, zda je pojištěna proti úpadku.

Dohoda o provedení práce je smluvním vztahem mezi fyzickou osobou a zaměstnavatelem. Zákoník práce umožňuje uzavření této dohody písemně i ústně, avšak všem lze doporučit písemné uzavření smluvního vztahu. Jde o velmi krátkou a obsahově jednoduchou smlouvu, která je zformulována během pár minut, a tudíž její písemné vyhotovení nikoho nezdrží.

Dohoda o provedení práce má jeden významný limitující faktor. Rozsah pracovního výkonu na dohodu o provedení práce nesmí přesáhnout sto hodin. Zákoník práce neumožňuje rozsáhlejší pracovní objem překračující tuto mez rozdělit u jednoho zaměstnavatele do více smluv naplňujících stohodinové omezení.
 
Do základního smluvního obsahu dohody patří vymezení smluvních stran, rozsah pracovního úkolu a časové vymezení jeho realizace, výše a splatnost odměny. Dohoda o provedení práce je mezi lidmi oblíbená zejména kvůli tomu, že není zatížena odvodem sociálního a zdravotního pojištění. Pracovník tím pádem dostane vyšší odměnu než u ostatních smluvních typů zatížených odvody. Nic není ovšem zadarmo a nelze tímto smluvním vztahem upravovat rozsáhlejší pracovní úkoly, které již logicky odvody zatíženy budou. Stát si nenechá utíkat peníze mezi prsty.

Dohoda o pracovní činnosti – rozsah neomezený; týdně maximálně dvacet hodin

Druhá z dohod se hodí především pro rozsáhlejší pracovní úkoly, které překračují výše uvedený stohodinový rozsah. Je možné ji ovšem uzavřít i pro úkoly menšího rozsahu, do kterých spadá i působnost dohod o provedení práce. Tento krok však s ohledem na povinnou existenci odvodů sociálního a zdravotního pojištění není příliš výhodný.

Na rozdíl od předcházejícího smluvního vztahu musí být dohoda o pracovní činnosti uzavřena vždy písemně. Její základní body upravující práva a povinnosti smluvních stran se příliš neliší od první z obou dohod. Může být uzavřena na dobu určitou či neurčitou a v případě, že ji jedna nebo druhá ze smluvních stran zruší výpovědí, tak běží patnáctidenní výpovědní lhůta. Je ovšem důležité, aby po celou dobu trvání smlouvy nedošlo k překročení maximálního týdenního limitu (dvacet hodin). Pokud by totiž fond pracovní doby upravovaný touto dohodou překročil polovinu stanovené týdenní pracovní doby, pak by tento smluvní vztah měl být nahrazen pracovní smlouvou. Úkoly vyššího rozsahu by tedy měly být upravovány standardním pracovním poměrem se všemi důsledky. Shrňme si základní rozdíly mezi dohodami a pracovním poměrem v následující tabulce:

  Dohoda o provedení práce Dohoda o pracovní činnosti Pracovní smlouva
Rozsah pracovního úkolu Max.100 hodin ročně Neomezený; max. však 20 hodin týdně 40 hodin, pokud zákon nestanoví jinak
Zatížení soc. a zdrav.pojištěním ne ano ano
Zatížení DPFO ano ano ano
Obecná odpovědnost za škodu – výše kompenzace Max. 1/3 z dohodnuté odměny 4,5 násobek průměrného měsíčního výdělku 4,5 násobek průměrného měsíčního výdělku

Řekněte si v práci o maximum. Čtěte ZDE.

Uzavřením pracovního poměru nebo jakékoli z dohod vzniká zaměstnanci odpovědnost za zaměstnavateli způsobenou škodu. Zákoník práce zde působí spíše na straně zaměstnance a odpovědnost zaměstnance za škodu omezuje shora. Přesto se jedná o poměrně vysoké sumy (v závislosti na výdělku), které mohou pracovníkovi pořádně znepříjemnit život. V případě dohody o provedení práce je pracovník zodpovědný za jemu prokázanou škodu způsobenou zaměstnavateli až do 1/3 z dohodnuté odměny (jde o celkovou odměnu v rámci dohody). U pracovního poměru nebo u dohody o provedení pracovní činnosti se dokonce jedná o 4,5 násobek průměrného měsíčního výdělku. Je třeba tuto povinnost vzít v úvahu a k přiděleným úkolům postupovat s maximální obezřetností.

Využíváte letních měsíců k práci? Měli jste nějaký vážný spor se zaměstnavatelem týkající se kupříkladu způsobené škody? Jak to dopadlo? Těšíme se na vaše názory.

 

Autor:Nejčtenější

Odeslal 30 tisíc na chybný účet. Už dva roky čeká na vrácení

Ilustrační snímek

Možná už se vám někdy stalo, že jste se spletli v čísle účtu, kam jste poslali peníze. Možná jste měli štěstí, že šlo o...

Nechceme programátory tady, my jim práci přivezeme, říká manažer ajťáků

Lukáš Zrzavý

Sehnat nové zaměstnance jim prý nečiní velký problém. V době, kdy je trh práce vyčerpán a většina firem marně pátrá po...PENÍZE 2038: Euro v Česku nebude a hotovost jen okrajově, míní experti

(Ilustrační snímek)

Když se řekne peníze, určitě si umíte spočítat, kolik jich máte, jak s nimi nakládáte a co pro vás znamenají. Ale...

Podnikáte? Zabezpečte osobní údaje. Poradíme, jak na GDPR

Ilustrační snímek

Nejen podnikatelé jsou v panice. Stejně tak třeba party místních hasičů, kluby aktivních důchodců či útulky pro psy se...

Nežeň se, do důchodu času dost. Jak se vyhnout zklamání z nové práce

Ilustrační snímek

Nastupujete do prvního zaměstnání, těšíte se na kolegy, pracovní náplň a vhod přijdou i peníze pravidelně na účtu....

Další z rubriky

Jsou lovci nehod paraziti, nebo pomocníci? Odborníci vyzývají k obezřetnosti

Ilustrační snímek

Je rizikové využít takzvané lovce nehod, když nabízejí pomoc při autonehodě, nebo je tažení proti nim jen zájmem...

Kvíz: Dokážete odhadnout cenu jedinečných starožitností?

Portrét paní Osuské

Investice do starožitností se podle odborníků vyplatí: máte něco, co vám udělá radost, a ještě v tom jsou uložené...

Kvíz: Víte jak, kde a za kolik letos získat nový cestovní pas?

Ilustrační snímek

Cestování do zahraničí je dnes jednodušší, než bylo před lety. Stačí koupit letenku nebo sednout do auta, vlaku či...

Peníze mají být na jednom místě, říká Aleš Michl

Peníze mají být na jednom místě, říká Aleš Michl

Kurzy.cz Zdroj: ČRO Radiožurnál | 20.4.2018 | 17:06 | Pořad: Dvacítka Radiožurnálu Jan MOLÁČEK, moderátor -------------------- Z...

Najdete na iDNES.cz