Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Specializace slibuje zajímavý zisk

aktualizováno 
Důvtipný investor se neustále snaží přizpůsobovat svoje portfolio investic (máme na mysli akciové investice) tak, aby dosahoval agresivní nárůst. Jednu z technik poskytují sektorové fondy, tj. takové fondy, které investují do akcií ve vybraném sektoru. Při investování do těchto fondů si investor vybírá sektor (který ho zajímá) a manažer vybírá příslušné akcie.

Na křivce výnos – riziko leží sektorové fondy mezi široce-diverzifikovanými fondy a individuálními akciemi, blíže k akciím. V minulosti rychlé změny častokrát poskytly těm investorům, kteří je dokázali včas rozpoznat, velké příležitosti k získání vysokých výnosů. Není tomu jinak ani v posledních letech, kdy jsme svědky zvyšující se integrace mezi zeměmi a společnosti musí překonávat větší rozsah obchodních operací než v minulosti.

 

Mnoho firem si již nekonkuruje na lokálním trhu, ale operuje a konkuruje si globálně. Například s vytvořením jednotného evropského trhu nahlíží mnoho společností na eurozónu jako na jeden trh. V mnohých sektorech společnosti vytvářejí aliance s jinými společnostmi s cílem konsolidovat jejich konkurenční postavení. V hliníkovém průmyslu 5 společností kontroluje 80 % světového trhu a 7 automobilek produkuje 70 % všech automobilů. Je jen přirozené, že investoři (jako jsou například fondy) se snaží tyto dynamické trendy využít ve svůj prospěch. Globální sektorové podílové fondy investují do firem v jednom zvoleném sektoru nebo průmyslovém odvětví na celém světě.

 

Potenciál různých sektorů dokazují i některá následující čísla:

 

• e-bussines by mohl účtovat kolem 15 % globálního HDP,

• světové tržby mobilních telefonů dosáhly v r. 1998 283 mil., co byl meziroční růst o 65 %,

• v r. 1987 oslavilo 300 lidí svoje 100. narozeniny, v r. 1997 to bylo již 3 000 a podle předpokladů se odhaduje v r. 2010 nárůst na 20 000.

Chcete si sestavit vlastní portfolio z akcií obchodovaných na amerických trzích? Máte jedinečnou šanci v naší nové
Investiční hře ZDE

 

V čase „padajících hranic“ a rostoucího toku informací a kapitálu není až takovým překvapením, když se odvětví, ve kterém firma pracuje, stává důležitějším faktorem pro vývoj ceny akcií této firmy, než tomu bylo v minulosti. Například ceny akcií japonské automobilky Toyota vykazují větší korelaci s akciemi německé automobilky Daimler než s mateřským akciovým trhem v Tokiu.

 

Proč investoři investují do sektorových akciových fondů?

 

Investování do odvětví, v kterém vy (jako investor) pracujete. Odvětví, ve kterém pracujete, znáte velmi dobře. Pokud si myslíte, že má předpoklady pro dobrý růst, potom sektorový akciový fond je vhodným investičním nástrojem, jak se na tomto potenciálu podílet.

Získat úzký fokus na oblast, která má slibné vyhlídky. Sektorové fondy mohou být dobře diverzifikovanou investicí v slibných sektorech, jako je například oblast farmaceutického průmyslu a biotechnologií.

Získat nadprůměrné výnosy s dlouhodobým růstovým potenciálem. Sektorové fondy orientované na finančnictví nebo reality mohou poskytovat slušné dividendy.

 

Volba sektorů

 

Investor si může vybrat prostřednictvím velkého množství akciových fondů z mnohých sektorů.

 

Například:

• farmaceutický průmysl, biotechnologie, zdravotnictví,

• finančnictví,

• technologie – hardware, software,

• základní průmyslová odvětví,

• průmysl základních prostředků,

• doprava,

• energetika,

• služby,

• drahé kovy.

 

Jak se chovají jednotlivé sektory v průběhu ekonomických cyklů?

 

Z důvodu úzkého fokusu sektorových fondů by se měl každý investor nejprve seznámit s tím, jaké faktory ovlivňující daný sektor je třeba mít na paměti. Manažeři fondu často k odhadu, jak se bude trh chovat, využívají jako záchytný bod monitorování ekonomických cyklů. Ekonomika je ve své podstatě cyklická: spojitě prochází přes fáze expanze a kontrakce, a některé sektory mohou být více nebo méně výkonné v závislosti na stavu ekonomického cyklu.    

      

Výkonnost jednotlivých sektorů v průběhu ekonomického cyklu.

 

 

 

Zásady investování do sektorových akciových fondů

 

Při rozhodování by měl každý investor zvážit následující principy:

 

1. Analýza (research) odvětví před samotným investováním. Hlavním cílem je zjistit, jaké jsou případné pohyby růstů a poklesů zkoumaného odvětví v průběhu časového horizontu vaší investice do fondu. Jde například o zjištění důležitých prognóz orientovaných na trh, obchod a ekonomiku, včetně toho „co říkají

Předchozí díly seriálu o podílových fondech naleznete zde:

1. díl: Jak vydělávat s podílovými fondy

2. díl: Riziko a výnos - dají se od sebe oddělit?

3. díl: Jak si vybrat nejlepší fond

4. díl: Jak odhadnout nejlepší zhodnocení

Příští díl bude na téma: Investiční strategie

analytici?“, případně jaká byla výkonnost sektoru v minulosti.

 

2. Analýza jednotlivých fondů. Různé fondy zaměřené na stejný sektor mohou mít úplně odlišné strategie a portfolia. Některé mohou mít v držbě jen pár akcií, zatímco jiné velké množství. Podívejte se na minulé výsledky fondu, největší pozice v portfoliu, volatilitu a porovnejte tyto výsledky oproti benchmarku (přijatelnému akciovému indexu, například pokud máte fond zaměřený na biotechnologický sektor (např. KBC EQUITY FUND – PHARMA nebo Fond farmacie a biotechnologie od ČP INVEST), potom je dobré porovnávat ho raději se sektorovým indexem (např. NASDAQ Biotech) než s globálním indexem.

 

3. Zvažte další faktory týkající se výkonnosti. Investoři by měli také zvážit souvislosti týkající se například správce fondů. Je správce zkušený v oblasti správy sektorových fondů? Má prostředky na to, aby se věnoval analýze? Důležité také je, jaké jsou poplatky fondů a náklady fondu v poměru k výkonnosti, protože vysoký obrat portfolia nebo vysoké náklady mohou podkopat dobrou výkonnost portfolia.

 

Už i na českém trhu se můžeme setkat se sektorovými fondy. Investujete do těchto fondů? Myslíte si, že jsou sektorové fondy lepší než fondy globální? Těšíme se na vaše názory.


Úryvek je z knihy "FONDY - jak vydělávat pomocí fondů" vydané nakladatelstvím Grada Publishing, které vydává další publikace v edici FINANCE jako např:
Účetnictví bank a finančních institucí 2003
Pohledávky - vzory smluv a podání
Mzdové účetnictví 2003

 

Autor:


Jak si vybudovat finanční rezervu

měsíců % měsíců
Vypočítat
Měsíčně spořte
Zjistit přesnější výpočet


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Pět rad, jak nenaletět, když se vydáte do velkého světa investic

Chcete začít investovat, zhodnotit své úspory. Specialista investičních produktů UniCredit Bank Stanislav Hamerník poradí, jak první cestu na burzu zvládnout...  celý článek

Michal Valentík, investiční ředitel společnosti Broker Trust
Zažijí akciové trhy pád? Trocha statistiky potvrzuje známá pravidla

Na akciových trzích se žádné výrazné veletoče nyní nekonají. Rozkolísanost trhu je na historickém minimu a především americké akciové indexy jsou na svých...  celý článek

Ilustrační snímek
Sedm ukazatelů, podle kterých poznáte správnou akcii

Kdo by nechtěl investovat do akcií, které budou vynášet. Jenomže jak poznat tu správnou akcii? Střílet od boku a investovat naslepo rozhodně není nejlepší...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

Volební preference STEM: ANO posiluje, podpora ČSSD spadla pod 10 %
Volební preference STEM: ANO posiluje, podpora ČSSD spadla pod 10 %

Necelý týden před volbami dál posilují preference hnutí ANO. Raketový nárůst zaznamenala SPD. Rostou také Piráti. Naopa... celý článek

Jobs Contact
CNC Frézař (25.000 - 33.000 Kč)

Jobs Contact
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 25 000 - 33 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.