Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Motýlím křídlům dávají nový rozměr. Proměňují je ve šperky

Když Lenka Davidová a Jana Uhlířová někomu řeknou, v čem podnikají, dočkají se různých reakcí. Pro některé je to skvělý nápad, pro jiné jakási podivnost. Motýlí křídla vkládají do originálních šperků a mají s nimi úspěch.
Lenka Davidová (vlevo) a Jana Uhlířová (vpravo) společně podnikají od roku 2018.

Lenka Davidová (vlevo) a Jana Uhlířová (vpravo) společně podnikají od roku 2018. | foto: ByButterfly

Z motýlího vajíčka se vylíhne housenka, která sežere vše, na co přijde. Když vyroste, zakuklí se a přemění v motýla. Ten má nejvýše pár týdnů na to, aby zase nakladl vajíčka a rozmnožil se. A tak pořád dokola. Dvěma mladým ženám přišlo líto, že si člověk může užívat motýlí krásy tak krátce, a rozjely netradiční podnikání. Z křídel motýlů vyrábějí šperky: náušnice, náramky, prstýnky, brože, motýlky na krk.

Tropičtí krasavci k recyklaci

Na začátek je třeba říct, že kvůli jejich byznysu neumřel ani jeden živočich. „Pracujeme pouze s křídly motýlů, jejichž život už přirozeně skončil. Pozná se to třeba podle drobných trhlinek, jež si motýl za života způsobil,“ ukazuje Jana Uhlířová, která má ve společnosti ByButterfly na starosti právě ruční výrobu šperků.

Na to, že podnikatelky neběhají po českých lukách, neloví místní babočky a netrhají jim křidélka, aby mohly udělat náramek za pár stokorun, mají dokonce certifikát. Kde tedy berou pracovní materiál? Ve Stratfordu ve Velké Británii je farma, kde jsou speciálně chováni exotičtí motýli do expozic po celé Evropě. Každý týden se odtud přivážejí kukly do motýlích domů Papilonia v Praze a Diana v Karlových Varech.

Lenka Davidová (1979):

  • Vystudovala střední rodinnou školu.
  • Po studiích pracovala jako servírka, provozní v restauračním zařízení, realitní makléřka a asistentka.

Jana Uhlířová (1978):

  • Vystudovala Gymnázium Orbis Pictus.
  • Po studiích působila jako jednatelka ve vzdělávacím institutu, zajišťovala pronájmy nemovitostí v USA a pracovala i jako provozní v golfovém obchodě a restauraci.

Společně podnikají, v roce 2018 založily firmu ByButterfly a věnují se výrobě originálních šperků.

Jana Uhlířová (vlevo) a Lenka Davidová (vpravo)

„Po čase se z nich líhnou motýli původem ze všech koutů světa – z deštných pralesů Střední a Jižní Ameriky, jihovýchodní Asie a Austrálie. V motýlích domech se pro ně udržuje stálá teplota 26 stupňů a osmdesátiprocentní vlhkost vzduchu, tedy stejné podmínky, jako mají v tropech. Když dožijí, dostanou se k nám, kde je, jak říkáme, recyklujeme,“ vypráví její kolegyně Lenka Davidová, jež se stará o prodej a marketing.

Celé město slepých uliček

Kdo vůbec dostal podnikatelský nápad, který jedni považují za geniální a druzí za nenormální? Lenka s Janou se před rokem daly dohromady náhodou. Nebyly kamarádky, spíše kolegyně. Navíc v zaměstnání nespokojené, takže toužily pracovat samy na sebe, aniž mají stále za zády šéfa. V té době začala Lenčina sestra pracovat v Papilonii, motýlím domě v Praze.

„Chodila jsem jí tam pomáhat. Mrzelo mě, že když zahynou, vyhodí se do smetí a skončí ve spalovně. To je přece taková škoda! Bude to znít divně, ale nosila jsem si je domů jako dekoraci,“ přiznává Lenka Davidová. Takže když jejich kolega přivezl ze Španělska přívěsek s motýlími křídly, napadlo je křehký materiál dál zpracovávat. Jenže to se snáz řekne než udělá. Přestože po světě už pár výrobců motýlích šperků fungovalo, nikdo se nechtěl podělit o know-how. Začínající podnikatelky si tedy musely poradit samy.

„Ačkoli už jsem nějaké zkušenosti s výrobou šperků měla, čekala mě spousta slepých uliček. Jen najít technologii, která uchová křídlo nepoškozené a zároveň udrží jeho barvu a pigment, zabralo tři měsíce. Motýl má křídla ‚impregnovaná‘ proti dešti, takže cokoli na ně nanesete, steče,“ popisuje Jana Uhlířová, která při výrobě šperků pracuje pinzetou, aby z křídel nesetřela pel a neznehodnotila je.

To, co zákazník pak vidí na povrchu, je ručně nanesená dvousložková epoxidová pryskyřice, která zhruba pět dnů zasychá. „Najít správný druh také nebylo lehké, některá praskala, jiná žloutla,“ vzpomíná šperkařka.

Hotové výrobky se zasadí do komponentů z chirurgické oceli. Podnikatelky ji vybraly proto, že ji mohou nosit i alergici a o zlato ani stříbro zákazníci stejně neměli zájem – šlo jim hlavně o motýla. „Na prstýnky a náramky můžu použít jen část křídla, třeba nějakého mírně poškozeného. Vložím ho do kovového lůžka a překryji skleněnou čočkou,“ doplňuje Jana Uhlířová.

Přestože jsou na webu napsány rozměry náušnic, náhrdelníků, přívěsků, mnoho lidí překvapí jejich velikost. Exotičtí motýli totiž nejsou žádní drobečci ve srovnání s těmi tuzemskými. „Snažíme se ceny šperků držet na přijatelné úrovni. V USA stojí třeba motýlí náhrdelník kolem stovky dolarů,“ počítá Jana Uhlířová. „U nás přijde sada náušnic a náhrdelníku na 1 340 korun.“

Hledá se věšák na klenoty

Sortiment tedy měly, teď ho ještě dostat k zákazníkům. Založit e-shop nebylo těžké, horší bylo prosadit se přímo v terénu. „Janin tatínek nám vyrobil rámy na šperky, taková jako okna, daly jsme je do tašky a vyrazily. Začínaly jsme na farmářských trzích, kde jsme prodaly pár náušnic, takže jezdit kvůli tomu třeba na Moravu nemělo žádný efekt,“ vzpomíná Davidová.

Čtěte také

V rubrice Práce a podnikání přinášíme rozhovory se zástupci zajímavých profesí.

Časem zjistily, které prodejní akce se jim vyplatí, a začaly si vybírat. „Chtěly jsme oslovit nějakou osobnost, která by se stala tváří naší značky, ale lidé se toho bojí,“ připouští Lenka Davidová.

Nejlépe prodávají podnikatelky samy – na webu nebo na akcích, přes prostředníka to bývá vždy slabší. „Stále vybíráme kamenné prodejny, kam bychom výrobky dodávaly. Zatím to spolehlivě funguje v motýlích domech, se kterými spolupracujeme,“ vyjmenovává.

Křídla došla, čekejte

Mezi šperky ByButterfly nenajdete dva stejné. „Z Anglie posílají mix motýlů, takže někteří se nám opakují, jiné jsme měly třeba jen jednou. Pak se zase stane, že poptávaný motýl právě není a zákazník si na něj musí počkat,“ říká Uhlířová.

K exkluzivitě motýlích šperků přispívá i to, že je nikdy nepůjde dělat ve velkém. Zaprvé je to ruční práce, zadruhé nelze urychlit proces výroby, protože by se výsledek zničil, zatřetí přísun materiálu je omezený. Firma také spolupracuje s charitativními organizacemi, které pomáhají lidem s nemocí motýlích křídel. Po roce už se Jana Uhlířová a Lenka Davidová mohou věnovat pouze motýlímu byznysu a nemusí do klasického zaměstnání. I když výplata by pořád mohla být vyšší.

„Na nás je krásně vidět, že podnikání se dá rozjet, i když člověk nemá žádný kapitál. A co si budeme říkat, ani podporu okolí. Moc lidí nám nevěřilo. Kdybychom daly na ně, nikdy bychom s tím nezačaly,“ glosuje Lenka Davidová. A vzpomíná, jak těžké bylo hlavně zpočátku skloubit práci s rodinou. „Nebývala jsem o víkendech moc doma, myslím, že děti už ty motýly nenáviděly,“ přiznává.

Na to, že jejich podnikání budí emoce, už si ženy zvykly. „My jsme se rozhodly brát to jako naši výhodu. Víme o životě motýlů opravdu hodně, a tak vlastně neprodáváme šperky, ale vyprávíme příběhy,“ říká k tomu Jana Uhlířová.

Autoři:
  • Nejčtenější

SVJ si bude brát úvěr na opravu balkonů. Musím platit, i když ho nemám?

25. dubna 2024

Výhodou bytu ve vlastnictví je, že ho můžete kdykoli prodat, pronajmout či rekonstruovat, aniž...

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Spoření v eurech se v bankách vylepšilo. Víme, kdo má nejvyšší úrok

24. dubna 2024

Premium Mít doma v šuplíku eura nedává velký smysl. Zvlášť když jde o větší částku. A nedává ani smysl...

Fenomén Koh-i-noor. Žlutá tužka z Budějovic píše svůj příběh už 135 let

20. dubna 2024

Nebýt Elisabeth Hardtmuthové, která už nechtěla prát manželovy košile ušmudlané od uhlu, Koh-i-noor...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vzdělání nestačí. O profesní kariéře často rozhodují měkké dovednosti

22. dubna 2024

Pracovní trh se dynamicky vyvíjí a neustále přináší nové výzvy. Zaměstnavatelé v dnešní době...

Češi stále proudí do IT rekvalifikací. Chtějí do stabilního oboru s vysokými platy

25. dubna 2024

Podle dat ČSÚ za 4. čtvrtletí 2023 byla v IT pracovních pozicích jedna z nejvyšších průměrných...

SVJ si bude brát úvěr na opravu balkonů. Musím platit, i když ho nemám?

25. dubna 2024

Výhodou bytu ve vlastnictví je, že ho můžete kdykoli prodat, pronajmout či rekonstruovat, aniž...

Expert: Úroky na „spořácích“ nejspíš letos klesnou na tři procenta

25. dubna 2024

Inflace se z loňských 10,7 procenta letos dostala na dvě procenta a očekává se, že centrální banka...

Spoření v eurech se v bankách vylepšilo. Víme, kdo má nejvyšší úrok

24. dubna 2024

Premium Mít doma v šuplíku eura nedává velký smysl. Zvlášť když jde o větší částku. A nedává ani smysl...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...