Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Společně: ušetříte více než loni

aktualizováno 
Už druhým rokem mohou rodiny na daních ušetřit i desítky tisíc korun. Díky společnému zdanění zaplatí státu méně především manželé, z nichž jeden má vysoké a druhý nízké nebo nulové příjmy.

Rodina, dovolená, domov

Společné zdanění manželů se v loňském roce mnohým rodinám vyplatilo. „Můj klient, technik na střední úrovni s platem 448 tisíc za rok, a jeho manželka, která nepracovala a starala se o děti, tak uspořili za rok 2005 23 tisíc korun,“ uvádí příklad takové úspory daňová poradkyně Alena Foukalová. Pokud by manžel zdaňoval příjem sám, vrátili by mu díky penzijnímu připojištění jako přeplatek na daňových zálohách pouze 7340 korun. Vyděláte na společném zdanění i vy?

Z křížové tabulky mimo jiné vyplývá, že pokud má například jeden z manželů 30 000 a druhý 22 000 korun hrubého, společné zdanění žádnou výhodu nepřinese. S platem 24 tisíc a 19 tisíc korun už však stát vrátí 1159 korun.

Výhodněji než loni

Úspora za loňský rok přitom bude ještě o něco vyšší než v předešlém období, a to díky snížení daňové sazby. V prvním daňovém pásmu se sazba snížila z původních 15 na 12 procent a zároveň se posunula jeho hranice. Patří-li vaše výdělky do druhého daňového pásma, odvedete 19 procent namísto dosavadních 20 procent. Zatímco loni se odečítala z daně pouze sleva na dítě, letos ji sníží i sleva na poplatníka či manžela/manželku s nízkými příjmy (slevy nahradily dosavadní nezdanitelné části).

Pokud by například muž vydělával měsíčně 55 tisíc korun hrubého a žena byla na mateřské, tedy bez příjmů, s jedním dítětem, ušetřili by na daních více než 46 tisíc korun. Za rok 2005 by stejná rodina získala zpět ze státní pokladny necelých 40 tisíc korun. Žádné další zásadní změny ve společném zdanění letos nečekejte. „Jen byl upřesněn způsob vracení přeplatku na dani jednoho z manželů ve prospěch druhého,“ upozorňuje Alena Foukalová. Loni tak finanční úřady činily bez přesné dikce zákona, pouze na základě pokynu ministerstva financí, letos už postup přímo v zákoně je.

Příloha 5 daňového přiznání, která se týká společného zdanění, vypadá na první pohled jinak než v roce 2006. Ale nemusíte mít obavy, že byste se museli učit vyplňovat nové řádky. Je to tím, že zatímco loni byly kolonky roztažené do dvou stran, letos se vešly na jednu stránku.

Nejste manželé? Zapomeňte

Společně zdaňovat příjmy můžete jen za určitých podmínek. Především musíte být manželé ve společné domácnosti. Lidé žijící „na psí knížku“ mají smůlu. Zároveň musíte pečovat o dítě, které může být i nevlastní. Za dítě se přitom považuje i student do 26 let, případně doktorand do 28 let, opatřete si však jako přílohu k daňovému přiznání potvrzení o studiu.

Pokud žijete ve společné domácnosti, ale máte různé trvalé bydliště, měli byste o tom sepsat čestné prohlášení a opět ho přiložit k daňovému přiznání. Společné zdanění také není pro podnikatele, kteří platí minimální nebo paušální daň nebo kteří jsou v konkurzu. Využít ho nemůžete ani v případě, že rozdělujete příjmy s některým členem rodiny jako se spolupracující osobou nebo zdaňujete příjmy za více období.

popisekDAŇOVÉ FORMULÁŘE ONLINE: STAHUJTE ZDE
Opět vám pomáháme s daněmi

Opatřete si přílohy

Co je třeba udělat, abyste mohli společně zdanit příjmy? Především mají oba, tedy manžel i manželka, povinnost vyplnit daňové přiznání. A to bez ohledu na to, že například manželka je na mateřské a její příjem byl nulový. K tiskopisu přiznání si musíte opatřit několik příloh. Finanční úřad po vás bude chtít už zmiňované prohlášení o tom, že žijete ve společné domácnosti (máte-li odlišné trvalé bydliště) nebo potvrzení o studiu dospělého potomka. Dále budete potřebovat potvrzení o zdanitelných příjmech, které vám na požádání měl vystavit zaměstnavatel do 15. února. Kdo se rozhodl pro společné danění až nyní a zaměstnavatele nestihl požádat o výpis příjmů, může to ještě udělat.

Pokud nemáte žádné příjmy, například proto, že jste na rodičovské dovolené nebo v evidenci úřadu práce, napište o tom čestné prohlášení. K přiznání je třeba přidat i dokumenty o placení úroků z hypotéky, úvěru ze stavebního spoření, o platbách životního pojištění či penzijního připojištění. Všechny přílohy budete potřebovat ve dvou exemplářích. To znamená jeden originál plus jednu kopii, abyste je mohli přiložit k oběma daňovým přiznáním.

Tiskopis nemusíte nést na finanční úřad „ruku v ruce“ v jeden den. Musíte si však oba vybrat jeden termín k podání, a to buď konec března, případně poslední červen, pokud za vás přiznání sestaví daňový poradce na základě plné moci.

Autor:Nejčtenější

Chtěl utáhnout nájem, tak začal podnikat a už má sedmičlenný tým

Radek Danč, provozovatel brněnské společnosti Internesto

Radka Danče dovedla k podnikání před pár lety tak trochu finanční nouze. Jako student bydlel v centru Brna a kamarád z...

Proč jsou kanály kulaté? Obvyklé i nezvyklé otázky padající u pohovorů

Ilustrační snímek

Při pracovním pohovoru čelí uchazeči různým otázkám personalistů. Třeba dotaz „Jaké jsou vaše silné a slabé stránky?“...Zažil úspěch i pád. Dnes mluví o renesanci podnikání se zážitky

Jan Hájek

Před deseti lety založil firmu na zážitky. Lidem nabízí lety balonem, jízdu v rychlém autě, adrenalin ve větrném tunelu...

Kvíz: volno na svatbu či stěhování. Kdy ho musí firma proplatit?

Ilustrační snímek

Pokud jste zaměstnaní, pak určitě víte, že máte nárok na dovolenou. Jak je to ale v případech, kdy do práce nemůžete...

Tři osvědčené zásady, jak se vyhnout pracovnímu stresu z termínů

Ilustrační snímek

Stresuje vás, že máte před sebou úkol s pevně stanoveným termínem, o kterém víte, že je šibeniční? Nebo se umíte...

Další z rubriky

Stále víc lidí si přivydělává pronájmem. Jenomže daně neplatí

Ilustrační snímek

Pronájem bytů v Česku kvete, obzvlášť v hlavním městě. Ostatně, proč nepronajmout byt několika studentům, aby se...

Pozor na zálohy na daň z příjmu. Finanční úřad nelituje ani důchodce

Ilustrační snímek

Petr Hlaváček patří k těm seniorům, kteří se snaží přivydělávat si i v penzi. Ještě před pár lety, kdy měl více energie...

Zaplaťte daň z nemovitosti. Stát posílá výzvy nově i po e-mailu

Ilustrační snímek

Termín pro zaplacení daně z nemovitých věcí se blíží. Nejpozději do 19. května 2017 by vám měla do schránky dorazit...

Další nabídka

Kurzy.cz

Účtenkovka má své první výherce - výsledková listina
Účtenkovka má své první výherce - výsledková listina

1 milion korun činí nejvyšší výhra aktuálního slosování. MFČR zveřejnilo na svých stránkách kompletní výherní listinu h... celý článekNajdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.