Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Společné zdanění: z jedné kapsy do druhé

aktualizováno 
Máte či se chystáte uzavřít stavební spoření, penzijní připojištění či životní pojištění? Pak se vás určitě dotkne novela zákona o dani z příjmu, která zavádí společné zdanění. Jak v rámci rodiny rozdělit smlouvy na finanční produkty tak, aby byly úspory rodiny co největší?

Do českého daňového systému má být s účinností od počátku příštího roku vložen nový prvek v podobě výpočtu daně ze společného zdanění manželů (má se tedy vztahovat na příjmy dosažené v roce 2005).

To se stalo politickým hitem v posledních měsících a vyvolalo řadu bouřlivých diskusí. Společné zdanění však nemá dopad pouze na to, co rodina přímo zaplatí na daních státu, ale také na to, jakého výnosu lze dosáhnout ve státem podporovaných produktech. Jak je to možné?

Padesát na padesát

Základním principem společného zdanění je umožnit manželům, kteří v domácnosti vyživují alespoň jedno dítě, aby mohli stanovit základ daně z příjmů fyzických osob tak, že bude dán ve výši 50 % celkového společného základu daně (společným základem daně se rozumí součet dílčích základů daně podle § 6 až 10 upravených podle § 5 a 23 u obou manželů, snížený o nezdanitelné části základu daně podle § 15 za oba manžele).

NENECHTE SI UJÍT
Otevřené podílové fondy 26
Výkyvy na trzích fondům svědčí
Česká burza prošla dlouho očekávanou korekcí, na což nejvíce doplatila farmaceutická společnost Zentiva. Jak si vedli ostatní?
Bolest
Práci odvádíme daň: své zdraví
Mezi zdravotními problémy a tzv. chorobami z povolání, je někdy sotva znatelná hranice. Kdo má nárok na odškodnění? 

Holení - (c) profimedia.cz/corbis
Ostrý břit? Nenechte se napálit!
Břit v různé podobě provází lidstvo od nepaměti. Jak poznáte správný holící strojek ? Jak se oholit bezpečně a bezbolestně?

Takto upravený základ daně uvedou do vlastního přiznání a k výpočtu daně pak postupují obecným způsobem. Toto opatření by mělo podpořit zejména ty rodiny s dětmi, kde jeden z rodičů nemá zdanitelný příjem, je na mateřské dovolené, nebo má malý příjem např. i z důvodu péče o dítě apod.

Přínosy společného zdanění jsou následující: osoba s vyššími příjmy (živitel rodiny) se díky přesunutí poloviny příjmu na manžela/manželku dostane do nižšího pásma a jeho příjmy spolu s přesunutými příjmy na partnera (tedy celkové příjmy rodiny) mohou být zdaněny nižší sazbou daně.

  Jednotlivec Rodina = manžel + manželka
Základ daně* 200.000 Kč 200.000 Kč 100.000 Kč 100.000 Kč
Daň 34.540 Kč 30.000 Kč 15.000 Kč 15.000 Kč

Pozn.: * snížený o nezdanitelnou část a standardní odčitatelné položky
Zdroj: Fincentrum

Vyšší příjem, větší sleva

Uvedené rozdělení příjmu mezi členy rodiny však může mít zásadní dopad na efektivitu používaných finančních produktů v rodině, které jsou podporovány ze strany státu prostřednictvím daňového zvýhodnění. Poplatník má konkrétně možnost snížit si daňový základ o zaplacené úroky z úvěru ze stavebního spoření a z hypotečního úvěru. Rovněž si může při splnění zákonných podmínek odečíst zaplacené pojistné na životní pojištění a penzijní připojištění. Efekt tohoto odpočtu však není pro všechny stejný. Čím vyšší příjem poplatník má, tím větší úspory na dani dosáhne prostřednictvím státem dotovaných produktů. Sníží-li se příjem jednotlivce (v tomto případě z důvodu „přesunutí“ poloviny příjmu na partnera), zmenší se za jinak stejných podmínek i sleva na dani spojená s daným produktem.

Příklad

A. Rodina bez státem dotovaných finančních produktů

  Bez společného zdanění Se společným zdaněním
  Manžel Manželka Manžel Manželka
Základ daně 300.000 Kč 130.000 Kč 215.000 Kč 215.000 Kč
Daň 58.620 Kč 20.540 Kč 37.540 Kč 37.540 Kč
Daňová úspora rodiny činí vlivem společného zdanění 4.080 Kč

B. Rodina, kde manžel má penzijní připojištění (platí 18.000 Kč ročně)

  Bez společného zdanění Se společným zdaněním
  Manžel Manželka Manžel Manželka
Základ daně 288.000 Kč 130.000 Kč 209.000 Kč 209.000 Kč
Daň 55.620 Kč 20.540 Kč 36.340 Kč 36.340 Kč
Daňová úspora rodiny činí vlivem společného zdanění 3.480 Kč (snížila se o 600 Kč)

C. Rodina, kde manžel má penzijní připojištění (platí 18.000 Kč ročně) a životní pojištění (platí 12.000 Kč ročně)

  Bez společného zdanění Se společným zdaněním
  Manžel Manželka Manžel Manželka
Základ daně 276.000 Kč 130.000 Kč 203.000 Kč 203.000 Kč
Daň 52.620 Kč 20.540 Kč 35.140 Kč 35.140 Kč
Daňová úspora  rodiny by vlivem společného zdanění činila 2.880 Kč (snížila se o 1.200 Kč)

D. Rodina, kde manžel si odečítá úroky z úvěru (odečítá 50.000 Kč ročně)

  Bez společného zdanění Se společným zdaněním
  Manžel Manželka Manžel Manželka
Základ daně 250.000 Kč 130.000 Kč 190.000 Kč 190.000 Kč
Daň 46.120 Kč 20.540 Kč 32.540 Kč

32.540 Kč

Daňová úspora  rodiny by vlivem společného zdanění činila 1.580 Kč (snížila se o 2.500 Kč)

Zdroj: Fincentrum

Daně mění výnosy

Společné zdanění má z pohledu efektivního úroku státem dotovaných finančních produktů  zásadní dopady. Jednotlivci, kteří přesunou příjem na partnera a dostanou se do nižšího daňového pásma, ušetří vlivem použitého finančního produktu na dani méně. Efektivní úrok se sníží. Na druhou stranu bude mít jeho partner (například manželka na mateřské dovolené) možnost díky společnému zdanění uplatňovat daňové odpočty na finanční produkty, přestože sama nemá žádný vlastní příjem. To je nová zpráva, neboť v současnosti není možné, aby manžel uplatňoval odpočty na životní pojištění či penzijní připojištění manželky.

Penzijní připojištění představuje výhodnou formu dlouhodobého a bezpečného spoření, zvláště pokud nemáte daleko do důchodu. Více o této zajímavé formě spoření se dočtete ve speciální příloze Fincentra o penzijním připojištění.

Zavedení společného zdanění je typickou ukázkou, jak se politickým rozhodnutím může měnit výnosnost státem dotovaného produktu (byť v tomto případě je přesunutí příjmu na dobrovolném rozhodnutí poplatníka), přestože to nebyl záměr tohoto daňového nástroje. Je proto na zvážení, zda podpora finančních produktů formou odpočitatelných položek je ta nejvhodnější. Každá změna v daňovém systému totiž může vést ke změně výnosnosti státem dotovaných produktů, což dlouhodobému spoření na stáří rozhodně nesvědčí.

Jak hodnotíte zavedení institutu společného zdanění manželů? Domníváte se, že je vhodná podpora finančních produktů formou odečitatelných položek snižující základ daně? Děkujeme za názory.

Autor:Nejčtenější

Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...

KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Finanční gramotnost Čechů se nelepší. Otestujte, jak jste na tom vy

Ilustrační snímek

V indexu finanční gramotnosti, který každoročně měří Česká bankovní asociace, dosáhli Češi i tentokrát průměrného...

Další z rubriky

Hlídáte si zdraví? Můžete ušetřit až třetinu z pojistného

Ilustrační snímek

Nejste obézní, nekouříte, sportujete nebo chodíte na pravidelné preventivní prohlídky k lékaři? Za zdravý životní styl...

Kolik přispějí zdravotní pojišťovny na odvykání kouření a kila dolů

Ilustrační snímek

Skoncovat s kouřením není pro nikoho snadné. A stejně tak shodit pár kilogramů a zkusit vést zdravý životní styl. Velmi...

Karambol a úraz v Evropě vyřeší karta pojišťovny. Kterou a kdy použít

Ilustrační snímek

Když sebou říznete na svahu v Alpách a hnete si s kolenem, je to nepříjemné. Pokud se však nestane nic jiného, máte...

Jak je to s přesčasy? Odpovědi na sedm nejčastějších otázek.

Jak je to s přesčasy? Odpovědi na sedm nejčastějších otázek.

Kurzy.cz Názory na přesčasy se odjakživa různí. Část lidí je ochotná makat navíc, ale jen pokud jim firma přesčasy zaplatí. A ji...

Najdete na iDNES.cz