Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Řada Čechů má běžný účet jako nevýnosný slamník. Nepočítáme s inflací

aktualizováno 
Běžný účet v bance má už 99 procent rodin. Potíž ale je, že se k němu chováme tak, jako bychom uložili peníze do slamníku. I když je na běžných účtech prakticky nulové zhodnocení vložených peněz, necháváme na nich ležet průměrně 100 tisíc korun.
Řada lidí nechává na běžném účtu ležet zbytečně vysoké částky a zapomíná na inflaci. Ilustrační snímek

Řada lidí nechává na běžném účtu ležet zbytečně vysoké částky a zapomíná na inflaci. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Mnozí Češi tedy nejsou ve zhodnocování svých úspor příliš šikovní. Naznačil to aktuální průzkum, který zveřejnila ČSOB. Řada lidí nechává na běžném účtu ležet zbytečně vysoké částky a zapomíná na inflaci, která z nich přitom dokáže ukousnout pořádné sousto.

Inflace sráží kupní sílu koruny

Pro představu. Když necháte na účtu s nulovým úročením zbytečně ležet 100 tisíc korun a v příštích letech dosáhne inflace 2,5 procenta, za pět let se tato částka smrskne reálně na 88 385 korun. Po 15 letech pak na 69 046 korun a po 25 letech bude mít dnešních 100 tisíc korun hodnotu 53 939 korun.

Kolik ukrojí ze 100 tisíc korun 2,5 procentní inflace
Počet let510152025
Hodnota v Kč88 38578 11969 04661 02753 939
Zdroj: kalkulačka iDNES.cz

"Téměř pětina rodin odkládá na běžný účet pravidelně pět tisíc korun a zhruba 58 procent domácností navyšuje tento účet každý měsíc o tisícikorunu," přibližuje další zjištění průzkumu Marcela Suchánková z ČSOB, odbornice na spoření a investice.

Spořicí účty využívá jen málo domácností

Aktuální sonda přinesla i další překvapivou informaci. Spořicí účet jako nástroj spoření používá jen 41 procent domácností. Roční zhodnocení na spořicích účtech u některých bank přitom nyní dosahuje 2,3 až 2,5 procenta, což znamená, že tento výnos dokáže alespoň vyrušit vliv současné inflace. Ta nyní dosahuje 3,8 procenta. Přehled úrokových sazeb na spořicích účtech můžete najít zde.

Spočítejte si

Ani spoření na termínovaných vkladech Čechy příliš neláká, ke zhodnocení volné hotovosti je využívá jen osm procent domácností. Přitom některé banky mají vcelku velmi zajímavé úročení u jednoletých až tříletých termínovaných vkladů.

Třeba Equa bank zhodnotí ročním úrokem 2,65 procenta termínované vklady uložené na rok, u vkladů na tři roky je roční úrok tři procenta. Wüstenrot připíše roční úrok 3,15 procenta u jednorázového termínovaného vkladu ProZisk, pokud si ho sjednáte na tři roky. A konečně Zuno bank zúročí třemi procenty roční vklady. Porovnání termínovaných vkladů najdete zde.

"Nejčastějším důvodem, proč lidé spořicí produkty nepoužívají, je mylná představa, že peníze nebudou mít kdykoliv k dispozici. Přitom u spořicího účtu má klient peníze do druhého dne a u termínovaného vkladu tvoří likvidní část dvacet procent naspořené částky," říká Marcela Suchánková.

Pozor na vklady u penzijního připojištění

Ani ukládání peněz na penzijní připojištění není v mnohých rodinách příliš promyšlené. "Třetina domácností odkládá na penzijní připojištění do 500 korun měsíčně, což znamená, že nedosáhne na plnou státní podporu. Pětina rodin odkládá částku nad 2,5 tisíce korun, kdy už by mohla část peněz odkládat na další výhodné produkty, jako jsou spořicí či termínovaný účet nebo podílové fondy," poznamenává Marcela Suchánková.

Od ledna 2013 se přitom pravidla pro získání státní podpory u penzijního připojištění změní. Kdo bude chtít své vklady zhodnotit co nejlépe, měl by s tím počítat a včas si platby co nejvýhodněji upravit. Přitom je dobré vědět, že se změna dotkne všech smluv o penzijním připojištění, tedy i těch, které jste si sjednali před lety. O chystaných změnách čtěte zde.

Jak vysoký bude nový státní příspěvek
Vlastní vkladdo 2993004005006007008009001000
Příspěvek 090110130150170190210230
Pozn.: Vlastní vklad i příspěvěk od státu jsou měsíčně v korunách

A jakou spořicí a investiční strategií by se měla každá domácnost řídit? Odborníci doporučují držet se několika zásad:

  • Vytvořte si postupně finanční rezervu, která bude tak vysoká, aby pokryla šestinásobek vašich měsíčních výdajů.
  • Na běžném účtu byste měli držet jen finanční prostředky nezbytné pro pokrytí svých provozních nákladů a zbylou část finanční rezervy přesměrujte na spořicí účet.
  • Pravidelné spoření je dobré nasměrovat v první řadě na státem dotované produkty, tedy na penzijní připojištění, životní pojištění a stavební spoření.
  • V případě vyšší volné hotovosti uvažujte o fondech či dalších investičních příležitostech, jako je třeba zlato či stříbro (čtěte zde).

Máte již vytvořenou dostatečně velkou finanční rezervu?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 18. května 2012. Anketa je uzavřena.

Ne 2218
Ano 1188
Autor:Nejčtenější

Automobilky přitvrzují. Ceny aut letí nahoru

Zdražování aut

Možná jste si toho všimli sami, pokud uvažujete o koupi auta a sledujete ceníky. V některých se najednou objevily vyšší...

Proč jsou kanály kulaté? Obvyklé i nezvyklé otázky padající u pohovorů

Ilustrační snímek

Při pracovním pohovoru čelí uchazeči různým otázkám personalistů. Třeba dotaz „Jaké jsou vaše silné a slabé stránky?“...Dostali žárovky jako dárek, pak je měli draze zaplatit

Za žárovky jako dárek měl zaplatit skoro sedm tisíc. Ilustrační snímek

Žárovky jako dárek při podpisu smlouvy s novým dodavatelem energií jsou letitý šlágr. Smutné je, že si na takový dárek...

Zažil úspěch i pád. Dnes mluví o renesanci podnikání se zážitky

Jan Hájek

Před deseti lety založil firmu na zážitky. Lidem nabízí lety balonem, jízdu v rychlém autě, adrenalin ve větrném tunelu...

Zrušíme hotovost, sílí hlasy. Co by to přineslo, rozebírá ekonomka

Ilustrační snímek

Objem bezhotovostních plateb výrazně narůstá. Co se stane, když peníze budou jen virtuální a skutečné peníze přestanou...Další z rubriky

Polovina Čechů dá pod stromeček peníze, je to podle psychologa správné?

Ilustrační snímek

Darovat k Vánocům obálku s penězi v letošním roce plánuje 48 % Čechů. Vyplynulo to z aktuálního průzkumu finanční...

Víte jak ušetřit na nákupu v zahraničním e-shopu? Otestujte se

Ilustrační snímek

Nakupování přes internet je pro většinu z nás docela běžnou záležitostí. Když nakupujeme v rámci Evropské unie, je to...

Kvíz: volno na svatbu či stěhování. Kdy ho musí firma proplatit?

Ilustrační snímek

Pokud jste zaměstnaní, pak určitě víte, že máte nárok na dovolenou. Jak je to ale v případech, kdy do práce nemůžete...

Další nabídka

Kurzy.cz

Nepatří vám pozemek nebo dům? Stát hledá vlastníky pro "pozemky bez majitele"
Nepatří vám pozemek nebo dům? Stát hledá vlastníky pro "pozemky bez majitele"

V Česku je stále mnoho pozemků a domů, které mají neznámého majitele, nebo se o ně právoplatný majitel nepřihlásil. Úřa... celý článekNajdete na iDNES.cz