Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jedenáct nejčastějších otázek o spoření na penzi

aktualizováno 
Většina lidí už z médií i reklam pochopila, že v důchodech se "něco" chystá. Co konkrétně? Jak se jich to dotkne? To nevědí. Nejčastější dotaz: Mám jít do II. pilíře?
30. listopadu 2012 je poslední možnost uzavřít penzijní připojištění za starých výhodnějších podmínek. Ilustrační snímek

30. listopadu 2012 je poslední možnost uzavřít penzijní připojištění za starých výhodnějších podmínek. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Na jedenáct nejčastější dotazů týkajících se penzijní reformy a spoření na stáří odpovídá Petr Stuchlík z poradenské společnosti Fincentrum.

Dotazy: Spoření obecně

1. Kolik spořit, abych z toho mohl v penzi žít?
Čím více, tím lépe. Na druhou stranu také platí, že nejlepší zajištění na stáří jsou dobře vychované děti. Každý by tak měl spořit dle svých možností řádově 15 procent svých příjmů, zároveň ale ne na úkor času věnovaného rodině, vlastnímu rozvoji a zdraví.

2. Mám 600 korun, které mohu měsíčně postrádat. Mám tříštit síly, či raději spořit jen v jednom produktu?
Mimo úspory na stáří, které jsou často nějakým způsobem vázány, je dobré mít také nějakou rezervu pro případ nemoci či jiných nenadálých výdajů. S uvedenou částkou je tedy ideální spořit do III. pilíře podle svého rizikového profilu, neboť získáte i státní podporu. Je však třeba počítat také s určitou životní rezervou na spořicím účtu či v jiných investicích, aby v případě potřeby nebylo nutné rušit spoření ve III. pilíři – sankcí by totiž byla v takovém případě ztráta doposud připsané státní podpory.

3. Bude stále fungovat první pilíř (průběžný důchodový systém)? A bude se do něj nadále platit?
První pilíř bude fungovat i nadále a odvody z mezd do něj budou stále povinné. Na zvážení každého zůstane, zda spoléhat výhradně na tento pilíř. Při pohledu na vývoj veřejných financí a malou odpovědnost politiků v dlouhodobém horizontu bych to nedoporučil.

Důležitá data

30. listopad 2012: Poslední možnost uzavřít penzijní připojištění za současných podmínek.

1. leden 2013: Je možné vstoupit do II. pilíře penzijní reformy (důchodového spoření). Od tohoto data lze uzavírat penzijní připojištění jen v nové (přísnější) podobě, je to takzvané doplňkové penzijní spoření.

30. červen 2013: Lidé nad 35 let se k tomuto datu musí rozhodnout, zda vstoupí do II. pilíře, nebo ne.

Dotazy: II: pilíř - důchodové spoření

4. Kolik bude platit do II. pilíře podnikatel a má cenu, aby si spořil tímto způsobem?
Podnikatel bude platit také 3 procenta + 2 procenta, jen ne z hrubé mzdy, ale ze svého měsíčního vyměřovacího základu na důchodové pojištění. Pokud tedy hradí pojistné z minimálního vyměřovacího základu, nevyplatí se mu do II. pilíře vstupovat, protože následné krácení důchodu by pro něj bylo dost drastické oproti tomu, co může se zohledněním přijatelného rizika naspořit. Podnikatel, který platí pojistné z minimálního základu, bude mít velmi nízký důchod z I. pilíře, musí tedy spořit výrazně více ve III. pilíři a individuálně, nebo se zajistit jinak (vybudováním podniku a jeho následným prodejem...).

5. Je mi 35 let, mám uvažovat o druhém pilíři?
Máte-li hrubý příjem přibližně pod 35 000 korun měsíčně, potom ne. Když máte příjem vyšší, můžete o vstupu do II. pilíře přemýšlet. Vždy je však nutné přihlédnout k individuální situaci, s jejímž posouzením dokáže pomoci každý schopný finanční poradce.

6. Bude druhý pilíř fungovat? Kdy se to pozná? Mohu přijít o peníze?
Jsem přesvědčen, že o své peníze nepřijdete.

7. Budu moct ve druhém pilíři úspory vybrat, když budu potřebovat?
Bohužel ne, s výjimkou smrti nebo invalidity 3. stupně. Právě to považuji za jednu z největších chyb v nastavení penzijní reformy.

8. Z druhého pilíře nelze vystoupit. Kolik budou platit lidé bez práce – nezaměstnaní, ženy na rodičovské dovolené?
Nemají-li příjem, ze kterého je odváděno důchodové pojištění, neplatí nic.

Dotazy: III. pilíř - penzijní připojištění

9. Když si uzavřu penzijní připojištění teď (zachovám staré podmínky), má cenu nějak vybírat mezi fondy, nebo je to jedno?
Doporučuji volit velké fondy, které patří do renomovaných a stabilních finančních skupin. Ovšem pozor: to, že fond dosahoval vysokých výnosů v minulosti, neříká nic o jejich zhodnocení v budoucnosti!

Počet klientů penzijních fondů

  • PF České pojišťovny: 1 167 597
  • PF České spořitelny: 946 295
  • ČSOB PF Stabilita:   695 709
  • PF Komerční banky: 516 022
  • AXA PF: 438 908
  • ING PF: 384 221
  • Allianz PF: 328 837
  • AEGON PF: 102 296
  • Generali PF: 65 718

Celkem: 4 645 603

Vizitky penzijních fondů zde.

10. Doporučujete spíš penzijní připojištění se stávajícími podmínkami, nebo nové doplňkové penzijní spoření? Je pro nějakou věkovou či příjmovou skupinu něco výhodnější?
Kdo vstoupí do současného systému, bude mít možnost volby v něm zůstat, či přejít do nových účastnických fondů. Kdo zaváhá, bude moci vstoupit pouze do nového systému. Pro většinu konzervativních klientů a vyšší věkovou skupinu je vhodnější současný systém.

11. Mám ukončit třetí pilíř a přejít do druhého? Co se vyplatí?
Můžete se účastnit obou pilířů zároveň, či každého samostatně, není tedy důvod ukončovat III. pilíř. Tím byste ztratili veškerou státní podporu doposud připsanou a v případě využívání odpočtů ze základů daně byste je museli dodanit. Zároveň byste přišli o dobu, která se počítá například na získání výsluhové penze. III. pilíř tak nemá smysl rušit nikdy, pokud k tomu nevede extrémně tíživá životní situace.

Autor:
Finance.iDNES.cz radí

Víte, že můžete nechat peníze úročit a zároveň je kdykoliv vybrat?

Další rady k nezaplacení

Spočítejte si

Spoléhat se pouze na státní důchod je nezodpovědné. Začněte pravidelně spořit se státním příspěvkem a úspory zhodnocovat.

Poraďte se s odborníkem

Nevíte si rady se spořením na penzi? Naši odborníci vám vždy poradí.

Vstoupit do poradny

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Živnostníci musí na sociální pojištění odvést nejméně 23 660 korun

Správě sociálního zabezpečení platíme odvody, abychom v budoucnu dosáhli na státní penzi. Kdo je zaměstnaný, je bez starosti, odvody mu sráží zaměstnavatel....  celý článek

Jiří Biskup, ústřední ředitel ČSSZ
Šéf ČSSZ: Pracující a podnikající důchodci mohou žádat o zvýšení penze

Kdo v penzi pracuje nebo podniká, může od státu získat vyšší důchod. A to za výdělečnou činnosti konanou po 31. prosinci 2009. Navýšení není automatické, musí...  celý článek

Jiří Biskup, ústřední ředitel ČSSZ
Šéf ČSSZ: Tisíce lidí si v září zkontrolují své důchodové konto

Česká správa sociálního zabezpečení začne v těchto dnech rozesílat tisíce dopisů s přehledy takzvaných důchodových kont. Adresáti z přehledu zjistí, zda ve své...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

Šéf banky JPMorgan: Bitcoin je podvod a držitelé utrpí velké ztráty
Šéf banky JPMorgan: Bitcoin je podvod a držitelé utrpí velké ztráty

Generální ředitel největší americké banky JPMorgan Jamie Dimon podrobil ostré kritice kybernetickou měnu bitcoin a ozna... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.