Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Spořením se zbohatnout nedá, raději investujte

aktualizováno 
Platí zásada, že úročení termínovaných vkladů nikdy nepokryje aktuální hodnotu inflace, a tak peníze ve skutečnosti ztrácejí na hodnotě.
Pokud nemáte zájem aktivně si svoje investice řídit, budou vám vyhovovat například fondy životního cyklu.

Pokud nemáte zájem aktivně si svoje investice řídit, budou vám vyhovovat například fondy životního cyklu. | foto: Michal Klíma

Jinými slovy si za uložené peníze včetně připsaných úroků koupíte méně než v okamžiku, kdy jste je na účet ukládali.

Spoření a investování. Kde je rozdíl?
Východiskem je opustit spoření a vyzkoušet oblast investování. Jaký je mezi nimi rozdíl? Při spoření dopředu víte, jakého zhodnocení dosáhnete, zatímco v případě investování si stoprocentně jisti být nemůžete. Zde se pohybujeme v oblasti očekávaného výnosu. Reálný výsledek se od našich předpokladů i od předpokladů finančních poradců může více či méně lišit.

Nelze mít vše: zisk, bezpečí i rychlý přístup k penězům
Drobní investoři nejčastěji vkládají peníze do akcií, dluhopisů nebo instrumentů peněžního trhu. Ty se navzájem liší v oblasti očekávaného výnosu. Jako nejvýnosnější se podle tohoto hlediska jeví akcie následované dluhopisy a na konci stojí peněžní trh.

Podobně jako v reálném životě platí však i zde zásada, že vyměníte něco za něco. Vyšší očekávaný výnos je vykoupen velkou kolísavostí cen. Podle tohoto kritéria je pořadí přesně opačné – nejvíce kolísavé jsou akcie následované dluhopisy a největší stálost vykazují instrumenty peněžního trhu.

Pro klienta je samozřejmě ideální, pokud investice cenově kolísá co nejméně, neboť prudký propad cen by mohl znamenat v konečném důsledku i ztrátu. Platí základní zásada investorů, že lidi, kteří se obávají rizika, investují do peněžního trhu a dluhopisů, zatímco lidé bez averze k dočasným propadům cen upřednostňují akcie.

Nejsnadnější investice: podílové fondy
Podílové fondy jsou otevírány investičními společnostmi, které najdete nejčastěji v českých bankách. Zajímejte se, zda kupujete fond peněžního trhu, dluhopisový anebo akciový. Od toho se odvíjí právě očekávaný výnos a samozřejmě i kolísavost cen. Nebojíte-li se dočasné ztráty, tak investujte spíše do akciových fondů. V opačném případě zařazujte akciové fondy pouze doplňkově do svého portfolia.

Poplatky u fondů peněžního trhu bývají nulové, u dluhopisů se pohybují kolem dvou procent z částky, kterou investujete, akciové podíly pořídíte za 3 procenta. Některé investiční společnosti si účtují poplatky, i když fond opouštíte a chcete vyplatit peníze.

Co čekat od finančních produktů

Termínovaný vklad

 • + Předem máte jistotu, jaké zhodnocení vám peníze přinesou, domluvený úrok platí po celou dobu, na kterou jste vklad sjednali. U opakovaného termínovaného vkladu se aktualizuje úrok vždy po ukončení výpovědní lhůty.
 • + Peníze jsou pojištěné (v případě krachu byste dostali 90 % svých peněz, nejvýše 25 000 eur – cca 625 000 korun).
 • - Jste omezeni termínem; když vyzvednete peníze dřív, než skončí sjednaná výpovědní lhůta, banka naúčtuje penále.
 • - Zhodnocení není vysoké, u uložených 50 000 korun na rok to budou 2 procenta; když na stejnou dobu uložíte půl milionu, bude úrok 3 procenta.
 • - Ze zisku zaplatíte daň 15 %.

Spořicí účet

 • + Máte orientační jistotu, jaké zhodnocení vám peníze přinesou, úroky se mění dle sazebníku banky, aktuálně jsou nejvyšší sazby okolo 3 %.
 • + Peníze jsou pojištěné (v případě krachu byste dostali 90 procent svých peněz, nejvýše 25 000 eur – cca 625 000 Kč).
 • + Nejste omezeni žádnou výpovědní lhůtou, peníze můžete vybrat, kdy chcete, bez penále. U některých účtů máte k dispozici i platební kartu.
 • - Ze zisku zaplatíte daň 15 %.

Podílový fond

 • + Máte naději na vyšší zhodnocení, u akciových fondů třeba 10 procent ročně.
 • + Tím, že jde o kolektivní investování, částečně rozkládáte riziko, protože nenakupujete jen jeden titul akcií.
 • + Nejste omezeni výpovědní lhůtou, na druhou stranu peníze nedostanete na počkání, obvykle jsou k vyzvednutí během tří dnů až týdne.
 • + Když investici udržíte déle než 6 měsíců, nebudete zisk zdaňovat.
 • - Peníze nejsou pojištěné.
 • - Naděje na vyšší zisk je vykoupena větším rizikem, že hodnota vaší investice poklesne.
 • - Podíly kupujete i prodáváte za aktuální tržní cenu, která zejména u akcií může kolísat.
 • - Není stanovena žádná úroková sazba, kterou byste si mohli být jistí. Snad jen u fondů garantovaných víte, že neproděláte, ale za tu jistotu platíte tím, že investice není dost dynamická a šance na výdělek se snižuje.
 • - U fondů akciových a dluhopisových platíte při vstupu a výstupu poplatek.

Garantujeme vám, že neproděláte
Banky a investiční společnosti nabízejí i takzvané fondy garantované. Ty si musíte nakoupit během určité doby, takzvaného upisovacího období. Pak nezbývá než pár let (obvykle 2 až 6) počkat. Po té době dostanete zpátky minimálně to, co jste do fondu vložili (garance) nebo zisk.

Vzhledem ke garanci bývá však strategie těchto fondů opatrná a potenciální zisk tak není příliš závratný. I zde společnosti navíc účtují vstupní a výstupní poplatek, který si musíte od výnosu odečíst.

Životní cyklus: když jste spíš pasivní
V poslední době se množí nabídky investičních společností, které se jmenují fondy životního cyklu. Jsou typické tím, že vám v závislosti na přibližujícím se odchodu do důchodu samy mění strukturu portfolia. Řídí se přitom pravidlem, že s blížícím se důchodovým věkem ubývá akciová složka v portfoliu klienta a přibývá ta konzervativní – dluhopisová a peněžního trhu.

Naopak u dnes čtyřicetiletých nebo třicetiletých investorů převažuje ta riziková – akciová. Fond investorovi tímto způsobem zamezí prudkému propadu hodnoty portfolia těsně před důchodem.

I zde se platí poplatky. Některé ústavy je účtují v pásmech. Ty nejvyšší jsou tam, kdy investujete malé peníze (cca do 50 000 korun), nulové u opravdu vysokých investic. Třeba ČP Invest slibuje nulové poplatky, ale to v jeho programu Partner musíte uložit alespoň 30 milionů.

Pokud nemáte zájem aktivně si svoje investice řídit a přeskupovat portfolia dle vlastního uvážení, tak fondy životního cyklu nejsou vůbec špatnou myšlenkou. K aktivním klientům majícím z investování vlastní požitek však nepatří.

Kde pořídíte fondy životního cyklu

Bawag
Fondy společnosti ABN AMRO, minimální první i následná investice minimálně 5 000 Kč, vstupní poplatek nejvýše 5,25 % (podle objemu investice).

Česká spořitelna
Fondy na 12, 17, 22 a 32 let, minimální jednorázová investice je 100 Kč, vstupní poplatek 2,5 %.

ČSOB
Fond Finanční nezávislosti, cílen do r. 2040, minimální jednorázová investice 5 000 Kč, další investice alespoň 500 Kč, vstupní poplatek 1,5 %.

ČP Invest
Fond Partner Invest, minimální jednorázová investice 3 000 Kč, další investice alespoň 500 Kč, vstupní poplatek 0 až 4 %, podle objemu investice.

UniCredit
Fondy společnosti Pioneer Investments, minimální první investice 5 000 Kč, následná 1 000 Kč (u pravidelného investování 500 Kč), poplatek 0,2 až 3,50 %, podle objemu investice.

Kupuji akcie, informace mám přes počítač
Investování do cenných papírů prostřednictvím počítače s sebou přineslo řadu výhod. Z pohodlí svého domova nebo i z kanceláře a kdekoliv na cestách se můžete kdykoliv přihlásit do obchodního systému zvoleného obchodníka, posuzovat situaci na trhu a okamžitě zadávat obchodní pokyny.

Největší výhodou on-line aplikací je bezesporu dokonalý přehled investora o stavu peněz určených na obchodování, aktuální nákupní a prodejní ceně akcií v jeho portfoliu a dalších informacích. Informační stránky mu zároveň poskytují velké množství důležitých údajů o vývoji trhu či o firmách, které vydávají akcie.

Lze začít i s menší částkou
Investování do cenných papírů není výsadou jen pro bohaté. Minimální částka obvykle není stanovena, ale s ohledem na transakční náklady a poplatky lze doporučit investovat alespoň 10 tisíc korun, kdy tyto náklady nepřevýší jedno procento hodnoty cenných papírů.

Začátečníci obvykle drží cenné papíry jako dlouhodobou investici a volné finanční prostředky investují v malých částkách průběžně. Je to rozumné, neboť se tak potlačí vliv kolísání finančních trhů. Vývoj kapitálového trhu v minulém období byl velmi příznivý a například akcionáři ČEZ vydělali za posledních několik let stovky procent.

Ale i v obdobích, kdy trhy bouřlivě nerostou, lze vhodnou strategií dosáhnout zajímavých zisků. Při obchodování s akciemi lze vydělat desítky až stovky procent. Ale pozor, stejné částky můžete i prodělat – ceny akcií jsou prostě nestálé.

Jaké informace sledovat?
Mezi informace, které by měl i drobný investor sledovat, nepochybně patří:

 • celková situace na kapitálovém trhu, zda akcie obecně klesají nebo stoupají, zda se výkyv týká jen akcií firem z určitého oboru,
 • ekonomická situace firem, jejichž akcie klient vlastní nebo je chce koupit,
 • ekonomická i politická situace v zemích, kde vydavatel akcií podniká,
 • v případě zahraničních investic je třeba sledovat i měnové kurzy.

Sami, nebo s makléřem?
Nejvyšší zisky přinášejí investice do takových akcií, které jsou v současnosti podhodnoceny a jejichž cena se v budoucím období zvýší. Takové akcie neustále na celém světě hledají miliony investorů. Někteří z nich nespoléhají na cizí rady (vždyť jde o jejich vlastní investované peníze), ti však investování a hledání správných informací obětují mnoho času, úsilí a finančních prostředků.

Investoři, kteří nemají dostatek zkušeností a zejména času, se na trhu nemohou dostatečně orientovat a ne vždy získají podstatné údaje včas. Mohou se však obrátit na zkušené makléře, kteří jim informace i obchody zprostředkují.

Výhodou spolupráce s makléřem je možnost konzultace s profesionálem, který zná aktuální informace v mnohem širším rozsahu a může tak doporučit například obchod neuzavírat, jakkoliv se zdál předtím investorovi výhodný.

Při rozhodování je však třeba i v tomto případě postupovat obezřetně, neustále porovnávat dodané rady a informace s vlastním míněním a investičním plánem. Slepě přebírat rady někoho jiného se nemusí vždy vyplatit. Za osud investice je totiž vždy odpovědný investor.

Jak bezpečně investovat

 • stanovte si investiční strategii a časový horizont investice (jak dlouho nebudete peníze potřebovat)
 • pečlivě sestavte portfolio z více cenných papírů z různých oborů a regionů (rozložit riziko)
 • nepodléhejte svodům v podobě slibů a přemlouvání neseriózních obchodníků (když dáte všechny peníze na nákup akcií jediné firmy a ono to nevyjde, přijdete o ně)
 • nepodlehněte panice při krátkodobých výkyvech na trhu


Autor:


Nejčtenější

Platební karty dostávají nové funkce. Podívejte se, co už umí

Ilustrační snímek

Bezhotovostní placení „pípacími“ kartami strmě roste. Počet bezkontaktních transakcí v porovnání s loňskem stoupl o 28...

Češi mají mnohdy nesmyslné životní pojistky, říká odborník

Petr Borkovec

„V životním pojištění jsou Češi velmi často podpojištěni a mají nesmyslná připojištění,“ říká generální ředitel...Víte, kolik let máte odpracováno? Pátrání se vyplatí kvůli důchodu

Ilustrační snímek

Pracovali jste pár let načerno? Už si nepamatujete, kde vás zaměstnali těsně po škole? Nechte si spočítat, kolik let...

Češi mění čile zaměstnání. A budou ještě aktivnější

Ilustrační snímek

Nezaměstnanost je na historicky nejnižších hodnotách. Zatímco firmy mají těžké časy, zaměstnanci naopak ty nejlepší....

Rozpoutá nová regulace národní banky od října hypoteční šílenství?

Ilustrační snímek

Česká národní banka zaznamenala nárůst objemu poskytnutých hypotečních úvěrů. Za mírným růstem stojí zřejmě i takzvané...

Další z rubriky

Odborník radí, jak investovat peníze, aby vám vydělávaly

Vladimír Weiss

Dnes už si většina lidí může dávat stranou pár stokorun měsíčně. Vyplatí se to, protože pokud tyto peníze budete...

Škola investora: Nehrajte při zdi, ale pozor na averzi k riziku

Ilustrační snímek

V investování platí více než kdekoli jinde úsloví, že nikdo jiný se lépe nepostará o vaše peníze než vy sami. Jak tedy...

Spočítejte si, kolik budete inkasovat při pravidelných vkladech do fondů

Ilustrační snímek

Podílové fondy jsou vhodnou variantou, jak dětem vytvořit do budoucna finanční rezervu. Podle expertů jsou lepší než v...

Indie prodává americké dluhopisy a nakupuje zlato, Kazachstán, Turecko a Rusko p...

Indie prodává americké dluhopisy a nakupuje zlato, Kazachstán, Turecko a Rusko p...

Kurzy.cz Je zcela zřejmé, že v dnešním světě dochází k postupné a stále se rozšiřující dedolarizaci, která má jediný cíl, svrhno...

Najdete na iDNES.cz