V jarní emisi spořicích dluhopisů můžete půjčit státu na rok a půl, na pět či sedm roků. Nominální hodnota je jedna koruna, minimální částka k nákupu je tisíc korun. Ilustrační snímek

V jarní emisi spořicích dluhopisů můžete půjčit státu na rok a půl, na pět či sedm roků. Nominální hodnota je jedna koruna, minimální částka k nákupu je tisíc korun. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Spočítejte si sami: kolik vyděláte, když půjčíte státu peníze

  • 87
Už ve čtvrtek 10. května začíná upisovací období jarní emise spořicích státních dluhopisů. Oproti podzimu přibyl sedmiletý "proti-inflační" typ, mírně narostlo zhodnocení a rozšířil se okruh těch, kdo si budou moci dluhopisy koupit.

V jarní emisi si chce stát půjčit 20 miliard korun, tedy jednou tolik, co na podzim. Minimální investice je zase 1 000 korun, nominální hodnota jedna koruna, maximální investice je omezená pouze u sedmiletého dluhopisu, a to na pět milionů korun. 

Státu bude možné půjčit čtyřmi způsoby

Stejně jako v pilotní emisi nabízí nyní stát diskontovaný dluhopis, u kterého se změnila splatnost na 18 měsíců s výnosem tři procenta za celé období, a pětileté kuponové a reinvestiční dluhopisy (rozdíly mezi jednotlivými typy si přečtěte zde).

Průměrná roční výnosnost je u diskontovaného dluhopisu 2,05 procenta, u kuponového 3,22 a u reinvestičního 3,41 procenta. Takového úroku však dosáhnete pouze v případě, že vydržíte celou dobu.

U pětiletých dluhopisů se roční úroky mění podle délky investice, oproti loňsku v prvních dvou letech mírně vzrostly. Nejvyššího zhodnocení, šesti procent za rok, však dosáhnete až v posledním roce. Kolik budou v jednotlivých letech dluhopisy vynášet najdete zde.

Loňskou trojici rozšířilo ministerstvo o nabídku takzvaných protiinflačních dluhopisů, jejichž splatnost je sedm let. Budou fungovat jako reinvestiční, úrok bude pohyblivý a stanoví se podle průměru inflace uváděné Českým statistickým úřadem. Připisovat se bude dvakrát ročně (12. června a 12. prosince), tedy 14krát za celé období. 

Prakticky tak nevyděláte nic, ale zase budete mít záruku, že nic neproděláte, protože se vám peníze zhodnotí právě o ta procenta, o která vzrostou životní náklady. 

Jak vysoká inflace bude v příštích letech se neví, ale i tak si můžete v naší kalkulačně předběžně spočítat, kolik naspoříte. Stačí zadat předpokládanou inflaci v procentech buď pro všechna období stejnou, nebo si můžete pohrát a každého půl roku si zadat číslo jiné. Malá nápověda, březnová inflace byla 3,8 procenta.

Kdo si může požádat

Zatímco na podzim si mohly spořicí státní dluhopisy pořídit pouze domácí nebo zahraniční fyzické osoby, občanská sdružení, nadace či obecně prospěšné společnosti, letos si první tři typy (diskontovaný, kuponový a reinvestiční) mohou koupit i veřejné školy, obce nebo třeba veřejnoprávní televize či rozhlas (podrobný výčet najdete zde).

Naopak protiinflační dluhopis bude k mání pouze pro fyzické osoby nebo občanská sdružení fyzických osob.

Kdy a kde si můžete požádat

Kam pro dluhopisy

Česká spořitelna

  • 77 poboček
  • infolinka: 800 207 207

ČSOB

  • 226 poboček
  • infolinka 800 188 188

J&T Banka

  • 3 pobočky
  • infolinka 800 707 606

Komerční banka

  • 91 poboček
  • infolinka 800 150 250

Upisovací období, tedy doba, kdy lze o dluhopisy požádat, začne 10. května a skončí nejpozději 31. května 2012, když se celý objem neprodá dřív. Datum emise je stanoveno na 12. června, to je den, kdy se dluhopisy připíší na váš účet. 

O úpis můžete požádat na pobočkách čtyř bank, ke třem loňským přibyla nově J&T Banka. 

Před samotným sepsáním žádosti bude ještě nutné uzavřít Komisionářskou smlouvu pro spořicí dluhopisy, která chrání klienta i banku a banka se v ní zavazuje poskytnout klientovi veškerou potřebnou péči. "Ti, kteří investovali minule, mají už smlouvu platnou a podají nyní jen pokyn," vysvětluje Monika Klucová z Komerční banky.

Do kdy zaplatit a co to bude stát

Peníze musíte bance poslat do pěti pracovních dnů od skončení upisovacího období. Pozor, to může být i dříve než posledního května, když se emise vyprodá. Důležité je, aby banka měla pátý den peníze na svém účtu. Je tedy třeba počítat s dobou převodu a peníze poslat na účet raději o dva dny dříve. Kromě bezhotovostního převodu můžete také zaplatit hotově na pokladně banky. Pak máte jistotu, že budou peníze na jejím účtu hned.

Důležité je samozřejmě i zaslání správné částky. Když pošlete méně, než je cena na úpise, žádost stornují a peníze vám pošlou zpět na účet, odkud odešly. Jestli pošlete více, částku banka rozdělí. Správnou částku investuje a přeplatek vám vrátí.

Pokud budete vkládat peníze na přepážce v hotovosti, případný přeplatek a výnosy vám pošlou na číslo účtu, které uvedete v žádosti o úpis. Když během doby spoření změníte účet, oznámíte to bance a ta provede změnu a výnosy vám pak vyplatí na účet nový.

Chcete-li dluhopis někomu darovat, koupit ho tedy na jiné než své jméno, možné to je, ale pouze s notářsky ověřenou plnou mocí. "Do budoucna se však uvažuje o změně," dává naději Jan Holinka z České spořitelny.

Kolik zaplatíte za služby

Samotný nákup i správa dluhopisů vás nebude stát nic. Zdarma je také změna osobních údajů klienta, připsání spořících státních dluhopisů na majetkový účet, výplata i reinvestice úrokového výnosu, předčasné i řádné splacení a výpis z majetkového účtu. 

Za takzvané dodatečné služby už ale zaplatit musíte. "Patří mezi ně například mimořádný výpis z majetkového účtu, který bude za 300 korun, nebo změna vlastníka třeba u dědictví. Za tu zaplatíte 72 korun," uvádí Pavla Hávová z ČSOB.

Když se budete chtít dostat k penězům dřív

Pokud nebudete chtít dodržet celou dobu splatnosti, můžete si peníze vybrat i předčasně bez sankcí a poplatků, a to u kteréhokoli z distributorů (banky, které nabízejí úpisy). Jestli však vložíte do dluhopisů více jak 500 tisíc korun, předčasně vám vyplatí jen 50 procent z částky přesahující půl milionu. O druhou polovinu se pak můžete přihlásit až v dalším termínu.

Má to však podmínky. O peníze z diskontovaného dluhopisu můžete požádat nejdříve po půl roce a zároveň nebudete mít nárok na úrokový výnos. Kuponový a reinvestiční vám vyplatí nejdříve po roce a protiinflační po 18 měsících. U těch dostanete i část úroku. 

Podrobné informace najdete na speciálním webu ministerstva financí.

Jít do toho, nebo ne?

Loni analytici moc nadějí nedávali, přesto byla pilotní emise rozprodaná během pár dnů. Skoro 60 procent investorů si koupilo pětiletý reinvestiční dluhopis. Jestli se jarní emise dožije konce upisovacího období, nebo ji stát prodá zase v rekordním čase, se teprve ukáže.

Podle analytičky společnosti NextFinance Markéty Šichtařové nelze novou emisi hodnotit pro občany jako vyloženě výhodnou či nevýhodnou, záleží jak pro koho. Pro někoho je taková investice málo likvidní, pro určitou skupinu konzervativních lidí, kteří vědí, že nebudou peníze brzy potřebovat, a chtějí tímto způsobem například řešit dědictví, však může být zajímavá.