Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Spořicí účty: doplněk k běžným či žirovým kontům

aktualizováno 
Na běžném účtu bychom měli mít určitou finanční rezervu pro mimořádné výdaje. Jakékoliv peníze navíc by měly být uloženy na nějakém lépe úročeném typu konta. Abychom se nemuseli starat o to, kolik máme na běžném kontě, nabízí banky takzvané spořicí účty.

Jde v podstatě o obdobu termínovaného vkladu. Jejich výhodou je, že nemusí mít žádnou výpovědní lhůtu či pevnou dobu, po kterou na nich musí ležet peníze. Na svém běžném účtu si nastavíte určitou výši zůstatku, například třicet tisíc korun, a jakákoliv suma, která tuto částku převyšuje, bude převedena k určitému datu na spořicí účet. Nemusíte tak sledovat, zda vám na kontě nezbývají peníze, a jedním trvalým příkazem přesunujete peníze na lépe úročený vklad.

Spořicí účet si můžete zřídit jak s výpovědní lhůtou, tak bez ní. Výše úroku zpravidla závisí na délce lhůty a velikosti zůstatku - banky používají takzvané pásmové úročení, obdobně jako u termínovaných vkladů, takže čím vyšší zůstatek, tím vyšší úrok.

Úročení spořicích účtů

Česká spořitelna

od 1,00 procenta

ČSOB

od 0,65 procenta

eBanka

od 0,50 procenta

GE Capital Bank

od 0,75 procenta

HVB Bank

od 1,50 procenta**

ING

2,00 procenta**

Komerční banka

od 1,03 procenta

Poštovní spořitelna

od 1,55 procenta

Raiffeisenbank

od 1,20 procenta*

Union banka

od 1,15 procenta

Živnostenská banka

od 0,59 procenta

Poznámka: * minimální zůstatek 5000 korun, ** minimální zůstatek 10 000 korun

Pramen: Banky

Pokud hledáte podrobné informace o temínovaných vkladech, naleznete je ZDE.

Provádění veškerých operací, například založení účtu či jeho vedení, je zdarma. Jedinou výjimkou bývá výběr prostředků v hotovosti během výpovědní lhůty nebo přímo bez vypovězení. Za to si banka většinou strhne určité procento z vybírané sumy. Při přesunu peněz z běžného účtu na spořicí budete muset obvykle zaplatit za takzvanou účetní položku. Výše poplatku také závisí na tom, zda máte spořicí účet ve své bance  - za přesun peněz do jiného finančního ústavu zaplatíte obvykle více.

Pozor však na výběr peněz ze spořicích účtů. Může se totiž stát, že při vyzvednutí úspor budete muset zrušit své konto. Tak tomu je například u vkladových účtů k běžnému kontu v České spořitelně, i když od poloviny července je nabízen i Spořitelní vklad, který umožňuje přístup k finančním prostředkům bez nutnosti rušit účet.

Nejvýhodnější úrok ze spořicích účtů nabízí v současnosti ING Oranžové konto, a to 2 procenta ročně. Na účtu musíte mít alespoň deset tisíc korun, ale nejste omezováni žádnou výpovědní lhůtou. Peníze nelze z konta vybírat hotově, pouze převodem na váš běžný účet, minimální částka pro výběr je deset tisíc korun.

Spořicí účty bez výpovědní lhůty, které si můžete zřídit ke svému běžnému kontu, většinou vysoké úroky nenabídnou, pohybují se kolem jednoho procenta. Přesto je to i o padesát procent více, než je výše úrokové sazby na běžném účtu. Výhodou tedy je okamžitá dosažitelnost vašich peněz a vyšší úrok. Cesta ke zbohatnutí to však není, a pokud víte, že máte dostatečně vysokou finanční rezervu pro neočekávaná vydání, je lepší se poohlédnout po lépe zhodnocovaných možnostech, například stavebním spoření.

Využíváte některý ze spořících účtů, které se pohybují na našem trhu? Jak jste s ním spokojeni? Myslíte, že jej můžete doporučit také ostatním? Těšíme se na vaše názory a připomínky.

 

Autor:


Nejčtenější

Platební karty dostávají nové funkce. Podívejte se, co už umí

Ilustrační snímek

Bezhotovostní placení „pípacími“ kartami strmě roste. Počet bezkontaktních transakcí v porovnání s loňskem stoupl o 28...

KOMENTÁŘ: Uplynulo deset let od krize, připravme se na tu příští

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Každá krize přináší finanční pády i nové investiční příležitosti. Krize před deseti lety, která vyvrcholila pádem banky...Rozpoutá nová regulace národní banky od října hypoteční šílenství?

Ilustrační snímek

Česká národní banka zaznamenala nárůst objemu poskytnutých hypotečních úvěrů. Za mírným růstem stojí zřejmě i takzvané...

Ekonomka Lipovská: Délku pracovní doby a výši mezd by měl určit trh

Hana Lipovská je autorkou knihy „Kdo chce naše peníze? - Ekonomie bez politické...

Průměrná mzda v Česku roste, ve 2. čtvrtletí se vyhoupla na 31 851 korun. Platy ve veřejném sektoru však stoupají...

Jak být dobrým šéfem? Přiznávám, že jsem jen člověk, říká manažerka

Diana Rádl Rogerová

Jsou šéfové a pak ti druzí, co strhnou kolegy tak, že se do projektů pouštějí po hlavě a srdcem. Jedním z těch druhých...

Další z rubriky

SONDA: Má dostupnost bydlení řešit stát? Co říká historie a odborníci

Blok celkem čtrnácti činžovních domů v Praze na Letné, známý jako Molochov,...

Vlastní bydlení má dnes v Česku 61 procent lidí, v nájmu žije jen 24 procent Čechů, v družstevním bytě 10 procent lidí...

Porovnali jsme osm možností, kdy a jak spořit pro své potomky

Ilustrační snímek

Pokud to dovolí finanční situace, spořit pro děti se snaží nejen rodiče, ale často i prarodiče. Způsobů a produktů,...

Platební karty dostávají nové funkce. Podívejte se, co už umí

Ilustrační snímek

Bezhotovostní placení „pípacími“ kartami strmě roste. Počet bezkontaktních transakcí v porovnání s loňskem stoupl o 28...

ČNB příští týden zvýší sazby. Korunu tak vůči euru zdraží na nejvyšší úroveň od ...

ČNB příští týden zvýší sazby. Korunu tak vůči euru zdraží na nejvyšší úroveň od ...

Kurzy.cz Česká národní banka na svém měnověpolitickém zasedání ve středu příští týden zvýší svoji základní úrokovou sazbu. Půjde...

Najdete na iDNES.cz